لیست اخبار

 • تبخیر تورمی یارانه‌ها

  شنبه  4  شهریور ماه  1402

   

  دنیای‌اقتصاد -گروه اقتصاد بین‌الملل : خبرها حاکی از آن است که چتر حمایتی افزایش یارانه نقدی به ۵دهک کم‌درآمد گسترش یافته است. از نظر کارشناسان، تامین منابع افزایش یارانه‌ها یکی از موضوعاتی است که باید مدنظر قرار گیرد؛ زیرا اعطای یارانه نقدی با چاپ پول و بالا ماندن تورم، اثرگذار نخواهد بود. جدیدترین گزارش بانک جهانی درخصوص اقتصاد ایران نیز بر این موضوع تاکید کرده است. این گزارش پیش‌بینی می‌کند در اقتصاد ایران، انتظارات تورمی، فشارهای ارزی و کسری بودجه رو به افزایش، تورم را در میان‌مدت بالا نگه خواهد داشت. تورم بالا و سرعت کند ایجاد شغل، به‌رغم کمک‌ هزینه‌های معیشتی، بر رفاه تاثیر منفی خواهد گذاشت. در این شرایط بالاماندن تورم غذایی، عاملی است که رفاه خانوار کم‌درآمد را تهدید می‌کند. گزارش بانک جهانی، به‌صورت جامع ابعاد اقتصاد ایران را بررسی و توصیه می‌کند برای دستیابی به رشد اقتصادی پایدار، اصلاحات بودجه‌ای و اصلاحات بانکی در دستور کار سیاستگذار قرار گیرد. بانک جهانی در این گزارش، تهدیدهای داخلی و خارجی اقتصاد ایران را به تصویر کشیده است.

 • عرضه ارز اربعین به زائران در بانک‌ها سرعت بگیرد

  شنبه  4  شهریور ماه  1402

   

  بانک مرکزی : رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر لزوم اهتمام ویژه بانک‌ها و موسسات اعتباری در توزیع و عرضه ارز اربعین تصریح کرد: بانک‌ها با برنامه‌ریزی مدون ضمن عرضه ارز اربعین به نحوه مناسب، از ایجاد صف و ازدحام در شعب در این خصوص جلوگیری و بسترهای بانکداری الکترونیک را در این زمینه به خدمت گیرند. محمدرضا فرزین که در جلسه دوره‌ای ماهانه با مدیران عامل بانک‌ها و موسسات اعتباری در بانک مرکزی سخن می‌گفت با اشاره به تعیین شش بانک عامل سپه، ملی، تجارت، پست‌بانک، صادرات و پارسیان برای عرضه ارز اربعین تاکید کرد: در بخشنامه اخیر بانک مرکزی به این بانک‌ها تکلیف شده است که شعب کشیک آنها تا ساعت ۱۸عصر روزهای هفته نسبت به فروش حضوری ارز اربعین اقدام کنند.

 • افت دمای دلار در آخر هفته

  شنبه  4  شهریور ماه  1402

   

  دنياي اقتصاد : در بازار روز‌های پایانی هفته گذشته نرخ شاخص ارزی در معاملات غیررسمی بازار تهران رشد قیمت روز چهارشنبه خود را جبران کرد و مجددا به رقم ۴۹ هزار تومان رسید. بررسی نوسانات نرخ این ارز در هفته‌ای که گذشت حاکی از آن است که از روز‌های ابتدایی هفته تاکنون نرخ این ارز رشد نسبی را تجربه کرده است. در حالی که قیمت دلار در روز‌های ابتدایی هفته گذشته در پله‌های هفتم و هشتم کانال ۴۸ هزار تومانی نوسان می‌کرد، در بازار روز‌های انتهایی هفته این نرخ به سطوح ابتدایی کانال ۴۹ رسید.

 • حمله پولی به تورم ترکیه

  شنبه  4  شهریور ماه  1402

   

  دنیای‌اقتصاد : بانک مرکزی ترکیه روز پنج‌شنبه فراتر از انتظارها ظاهر شد و نرخ بهره سیاستی را از ۵/ ۱۷درصد به ۲۵درصد رساند. به دنبال این افزایش، لیر در مقابل دلار تقویت شد و به نظر می‌رسد بازگشت سیاست پولی ترکیه به ریل متعارف جدی‌تر شده است و رئیس کل جدید بانک مرکزی از اختیارات کافی برای این کار برخوردار است. با این حال به نظر می‌رسد تحقق اهداف تورمی اعلام‌شده دشوار است.

 • صرافی غیر متمرکز و کیف پول رمزارز زبان فارسی

  پنجشنبه  2  شهریور  ماه 1402

   

  دنیای‌اقتصاد : «نوبی‌دکس»، صرافی غیرمتمرکز ایرانی و «لاکت ولت»، کیف پول رمزارز غیر امانی به زبان فارسی ایجاد شده‌اند و کاربران ایرانی می‌توانند از آنها استفاده کنند. صرافی یا بازار معاملاتی غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال که نوبی‌دکس نام‌گذاری شده و در رویداد با عنوان «دیفای دی» از آن رونمایی شد، امکان انجام معاملات کریپتو را برای همه فراهم می‌کند. در نوبی‌دکس نیازی به واریز و برداشت دارایی به خارج از کیف پول شخصی کاربر نیست و در زمان انجام معاملات، دارایی‌های رمزارزی به‌صورت خودکار بین کیف پول خریدار و فروشنده جابه‌جا می‌شود.

 • چالش‌های جایگزینی دلار

  پنجشنبه  2  شهریور  ماه 1402

   

  دنیای‌اقتصاد : نارضایتی از دلار امر تازه‌ای نیست؛ ۶دهه قبل وزیر خزانه‌داری فرانسه آن را «امتیازی ویژه» نامید که هژمونی آمریکا از آن نشأت می‌گیرد. این مساله موجب شده تا هر تغییر ژئوپولیتیک در سطح جهان به مثابه فرصتی برای به زیر کشیدن این ارز جهان‌روا تبدیل شود. در تازه‌ترین تلاش‌ها، شاهد آن هستیم که بانک توسعه بریکس قصد دارد اعطای وام به ارزهای محلی را در دستور کار خود قرار دهد. نارضایتی‌ها از دلار عجیب نیست. تلاطم‌‌های اقتصادی ناشی از سیاست‌های پولی فدرال‌رزرو و تحریم‌های اقتصادی، مشابه آنچه در قبال روسیه اعمال شد، موجب شده تا کنار گذاشتن دلار به یک هدف پرتکرار در سخنان سیاستمداران تبدیل شود. با این حال مدعیان جانشینی دلار چندان وضعیت مناسبی ندارند. روسیه درگیر جلوگیری از افت ارزش روبل است و چین هفت سال پس از پذیرفته شدن یوآن در میان ارزهای بین‌المللی، نتوانسته تا حتی ۳درصد از ذخایر ارزی کشورهای جهان را به خود اختصاص دهد. از سوی دیگر سایر اعضای بریکس نسبت به تسلط ارز رایج چین محتاط‌ رفتار می‌کنند. این نکات کنار یکدیگر به آن معناست که جایگاه دلار همچنان امن است. با این حال مقامات آمریکایی نباید به این وضعیت دلخوش کنند.

 • تبخیر سود صاحبان ربع سکه

  پنجشنبه  2  شهریور  ماه  1402

   

  دنياي اقتصاد : بررسی‌ها از روند معاملات ربع سکه طلا حاکی از آن است که قیمت هر قطعه از این فلز گران‌بها در بازار ۵ ماه نخست سال جاری حدود ۱۳ درصد رشد منفی را تجربه کرده است. این در حالی است که نرخ کالای مذکور در معاملات ۱۲ ماه سال گذشته با رشد نجومی ۱۶۳ درصدی از رقم ۴ میلیون و ۱۸۰هزار تومان در آخرین روز‌های اسفند ۱۴۰۰ به سطح قیمتی ۱۱ میلیون تومانی در پایان اسفند ۱۴۰۱ رسیده بود.

 • ثبات محسوس در بازار دلار

  یکشنبه  29  مرداد  ماه 1402

   

  دنياي اقتصاد : قیمت دلار آزاد در معاملات غیر‌رسمی بازار روز گذشته یک پله افت کرد. در حالی که با فرارسیدن روز‌های پایانی هفته گذشته نرخ شاخص ارزی به سطوح قیمتی کانال ۴۸ هزار تومانی رسیده بود، در نخستین روز کاری هفته جدید این روند کاهشی تداوم یافت و دلار ۱۰۰ تومان دیگر نیز ارزان شد. تحلیلگران بر این باورند که بازار ارز در شرایط نسبتا با ثباتی به سر می‌برد

 • طلای جهانی در کف ۶ ماهه

  یکشنبه  29  مرداد  ماه 1402

   

  دنياي اقتصاد : طلای جهانی در ساعات پایانی بازارها در هفته گذشته حدود ۴/ ۱ درصد از ارزش خود را از دست داد و به زیر کانال ۱۹۰۰ دلاری سقوط کرد. این در حالی است که دارایی‌های بازار کریپتو نیز روندی مشابه طلا را در پی گرفتند و به مسیر نزولی هدایت شدند. بنابراین بیت‌کوین به عنوان بر‌ترین رمزارز جهان روز گذشته در ساعت ۱۵ به وقت تهران به کانال ۲۵ هزار دلاری تنزل یافت. آمارها حاکی از آن است که شیب کاهشی بیت‌کوین به اتریوم نیز سرایت کرده و این دارایی را به میانه کانال ۱۶۰۰ دلاری سوق داده است. علت این امر چیست؟ با استناد به رویدادهای اخیر باید گفت که سیاست‌های احتمالی فدرال رزرو، عملکرد شرکت تجاری اسپیس‌ایکس و واکنش مثبت شاخص دلار نسبت به شارژ مجدد بهره، بازارهای جهانی را دگرگون کرده است.

 • چون ندیدند حقیقت ره افسانه زدند

  شنبه  28  مرداد  ماه 1402

   

  دکتر داود سوری

  نزدیک به ۵ دهه است که کشور ما با تورم مزمن دو رقمی مواجه است، آن‌هم در‌حالی‌که مساله تورم کم‌وبیش در بسیاری از کشورهای جهان حل‌وفصل شده ‌است. به بیانی دیگر، اقتصاددانان اگر بر سر هر پدیده اقتصادی دیگری نیز با یکدیگر اختلاف‌نظر داشته ‌باشند، دست‌کم بر سر پدیده تورم به اجماع رسیده‌اند.

 • چشم‌اندزی هفته رفت و برگشت دلار

  شنبه  28  مرداد  ماه 1402

   

  دنياي اقتصاد : بررسی‌های به‌عمل آمده از روند نرخ دلار آزاد در معاملات هفته گذشته نشان می‌دهد که این شاخص ارزی در این بازه زمانی در سطوح قیمتی دو کانال ۴۸ و ۴۹ هزار تومانی در حال رفت و برگشت بوده است. با انتشار اخبار مثبت در روز‌های ابتدایی هفته قیمت این ارز به نیمه پایینی کانال رسید، اما به مرور در روز‌های میانی هفته این افت قیمت جبران شد و معامله‌گران دلار را در بازه ۴۹ هزار و ۱۰۰ تا ۴۹ هزار و ۳۰۰ تومان فروختند.

 • تورم اروپا در کف ۱۸ماهه

  شنبه  28  مرداد  ماه 1402

   

  دنیای‌اقتصاد : آمارهای منتشرشده از سوی اداره آمار اتحادیه اروپا از کاهش ۲/ ۰واحد درصدی تورم نقطه به نقطه در ماه ژوئیه حکایت دارد. این در حالی است که تورم هسته (بدون احتساب موادغذایی و انرژی) در سطح سابق خود (۵/ ۵درصد) بی‌حرکت ماند. داده‌ها نشان می‌دهد که با روند نزولی شاخص قیمت مصرف‌کننده در ماه اخیر، تورم کل در کف ۱۷ماهه قرار گرفت و فشار عملیات ضدتورمی بر دوش مقامات بانک‌مرکزی را کاهش داد.

 • افزایش تورم پس از یک‌سال

  شنبه  21  مرداد  ماه 1402

   

  دنياي اقتصاد : رشد شاخص قیمت مصرف‌کننده ایالات‌متحده در ماه ژوئیه پس از گذشت یک‌سال از روند نزولی تورم و اقدامات فدرال رزرو در جهت مهار آن، در مسیر صعودی قرار گرفت. در نتیجه تورم از سطح ۳ درصدی در ماه ژوئن به ۲/ ۳ درصد در ماه ژوئیه صعود کرد و اثر خود را بر بازارهای مالی آمریکا نمایان ساخت. قابل ذکر است که برآوردها از رشد ۳/ ۰ واحد درصدی تورم نقطه‌به‌نقطه در ماه ژوئیه حکایت داشت، اما کمتر از پیش‌بینی‌ها (۲/ ۰واحد درصد)رشد کرد. شواهد گویای آن است که افزایش هزینه انرژی از سوی کشورهای نفت‌خیز، قیمت انرژی در آمریکا را تقویت کرد و سبب افزایش دوباره تورم این کشور در ماه اخیر شد.

 • درباره آزادسازی ۶ میلیارد دلار بلوکه‌شده ایران در کره‌جنوبی

  شنبه  21  مرداد  ماه 1402

   

  دنیای اقتصاد: عبدالناصر همتی، رئیس کل پیشین در یادداشتی در فضای مجازی نوشت: اینکه انتقاد می‌شود چرا دولت پذیرفته است که منابع ارزی در کره‌جنوبی برای خرید کالاهای اساسی و دارو باشد، باید توضیح بدهم که موضوع صرفا مربوط به این دولت نیست. در دولت قبل هم پذیرفته شده بود؛ چرا که هرگونه توافقی خارج از برجام، همراه با ادامه تحریم‌هاست. ایرادی که می‌توان گرفت،‌ این است که چرا روند توافق را طول داده و بعد از سه سال تحمیل هزینه، به همان نقطه اول رسیدید؟ چرا اروپا را دور زدید و متوسل به کشورهای منطقه شدید؟

 • اقدام جدید بانک مرکزی روسیه

  شنبه  21  مرداد  ماه 1402

   

  ایسنا: بانک مرکزی روسیه خرید ارزهای خارجی را تا سال ۲۰۲۴ متوقف کرد. این بانک اعلام کرد که خرید ارزهای خارجی در بازار داخلی را از ۱۰ اوت تا پایان سال ۲۰۲۳ متوقف می‌کند. بانک مرکزی روسیه خاطرنشان کرد که این اقدام به این معنی است که از انعکاس عملیات منظم وزارت دارایی روسیه مرتبط با اجرای قانون بودجه دور می‌شود و این اقدام برای کاهش نوسانات بازار مالی انجام شده است. بانک مرکزی خاطرنشان کرد: در عین حال، بانک مرکزی روسیه به انجام معاملات در بازار داخلی برای فروش ارز خارجی مربوط به استفاده از وجوه صندوق ثروت ملی برای قرار دادن آنها در دارایی‌های مالی مجاز در نیمه اول سال ۲۰۲۳ به میزان روزانه ۳/ ۲ میلیارد روبل ادامه خواهد داد.

 • افت دلار با سیگنال همیشگی

  شنبه  21  مرداد  ماه 1402

   

  دنياي اقتصاد : در روز‌های پایانی هفته گذشته خبر آزاد‌سازی منابع بلوکه شده ارزی در کره‌جنوبی برای چندمین بار منتشر شد. به‌نظر می‌رسد بعد از عراق، این‌بار نوبت به حل مناقشه کهنه با کره‌جنوبی است. روزنامه نیویورک‌تایمز نخستین رسانه خارجی بود که خبر توافق بین‌المللی جدید ایران را منتشر کرد. به گزارش این روزنامه؛ «‌ایران و آمریکا بر سر آزادی ۵ زندانی آمریکایی از ایران و آزادسازی ۶ میلیارد دلار از اموال ایران در کره‌جنوبی توافق کرده‌اند.»

 • جزئیات عرضه ارز اربعین به متقاضیان

  سه شنبه  18  مرداد  ماه 1402

   

  دنیای اقتصاد : بانک مرکزی جزئیات و تمهیدات عرضه ارز اربعین حسینی از طریق پنج بانک عامل در سال ۱۴۰۲ را اعلام کرد. شرایط دریافت و بانک های عامل توزیع‌کننده ارز اربعین به شرح زیر است:

 • شکست حمایت ۴۹ هزار و ۵۰۰ تومانی دلار

  سه شنبه  18  مرداد  ماه 1402

   

  دنیای اقتصاد : نرخ دلار در معاملات غیررسمی بازار روز سه‌شنبه از نیمه کانال ۴۹هزار تومانی عبور کرد. در‌حالی‌که هر برگ از این اسکناس آمریکایی در واپسین معاملات نقدی روز دوشنبه با ۱۲۰ تومان رشد قیمت به رقم ۴۹هزار و ۶۰۰ تومان رسیده بود، در بازار روز گذشته روند قیمت این ارز تغییر فاز داد و کاهشی شد. تحلیلگران بر این باورند که افت قیمت ارز در بازار غیررسمی می‌تواند ناشی از تکذیب ادعای توقف فروش ارز رسمی باشد. برخی از رسانه‌ها در روزهای گذشته خبری مبنی بر لغو فروش ارز سهمیه‌ای را منتشر کردند که این خبر در گفت‌وگوی اصغر بالسینی، سخنگوی مرکز مبادله ارز و طلا و خبرنگار «دنیای اقتصاد» تکذیب شد. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار در واپسین معاملات نقدی روز گذشته با حدود ۲۵۰تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین، به رقم ۴۹هزار و ۳۵۰ تومان رسید. با افت قیمت دلار، تابلوی معاملات سکه نیز قرمز شد. هر قطعه از این فلز گرانبها در بازار روز گذشته حدود ۳۷۰هزار تومان ارزان‌تر از نرخ پیشین، در رقم ۲۸میلیون و ۳۳۰هزار تومان معامله شد.

 • سه‌گانه مخرب استقراض آمریکا

  سه شنبه  17  مرداد  ماه 1402

   

  دنياي اقتصاد : گزارش اخیر شرکت خدمات مالی آمریکایی‌(فیچ ریتینگز) در روزهای اخیر نشان می‌دهد که رتبه اعتباری ایالات‌متحده از AAA به+AA کاهش یافت. برخی از اقتصاددانان در راستای این موضوع تاکید کردند که کاهش رتبه اعتباری آمریکا به معنای عدم توانایی این کشور در پرداخت بدهی‌های خود نیست. همچنین این شرکت اعلام کرد که گرچه رتبه اعتباری اعلام شده سیگنالی برای فعالان اقتصادی محسوب می‌شود؛ اما در مقابل اثری بر عملکرد وزارت خزانه‌داری نخواهد داشت. همچنین سه عاملی که می‌تواند وزارت خزانه‌داری، بازارهای مالی و بازارهای جهانی را تحت تاثیر قرار دهد، مورد بررسی قرار داد.

 • تکذیب توقف ارز سهمیه‌ای

  سه شنبه  17  مرداد  ماه 1402

   

  دنياي اقتصاد : بررسی‌های به‌عمل آمده حاکی از آن است که روز گذشته شایعه‌ای مطرح شد مبنی بر اینکه فرآیند تخصیص ارز سهمیه‌ای از روز‌های ابتدایی هفته جاری با مشکل مواجه شده است. این گزارش مدعی شد برخی صرافی‌های رسمی که تا پیش از این اقدام به فروش ارز توافقی می‌کردند ارائه ارز توافقی را متوقف کرده‌اند.‌

 • صرافی‌های متخلف چگونه به نوسانات ارزی و تورم دامن می‌زنند؟‌

  دوشنبه  9  مرداد  ماه 1402

   

  فارس : عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: صرافی‌های متخلف در ارتباط با بازارهای برون‌مرزی به ایجاد نرخ‌های کاذب دامن زدند و موجب آشفتگی بازار ارز شدند. همچنین مبالغ مازاد بر نرخ سامانه‌های رسمی مطالبه می‌کنند که این موجب افزایش قیمت ارز برای واردکننده و تولیدکننده و در نهایت رشد قیمت تمام‌شده کالاست.

 • اقتصاد کشور نیازمند ثبات در بازارهاست

  دوشنبه  9  مرداد  ماه 1402

   

  تحلیل بازار : سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نیازمند ثبات در بازارها هستند تا بتوانند براساس پیش‌بینی از آینده، نسبت به تامین مواد اولیه خود اقدام کنند. به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اقتصاد کشور نیازمند ثبات در بازار است، گفت: تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نیازمند ثبات در بازارها هستند تا بتوانند براساس پیش‌بینی از آینده، نسبت به تامین مواد اولیه خود از جمله قطعات، تجهیزات و... اقدام کنند و همچنین مصرف‌کنندگان تحت تاثیر نوسانات شدید در بازار قرار نگیرند. او در خصوص سیاستگذار ارزی عنوان کرد که سیاستگذار ارزی در هر کشوری به‌خصوص در کشور ایران براساس یک نظام ارزی تعریف شده است.

 • رونق یا رکود آمریکا؟

  دوشنبه  9  مرداد  ماه 1402

   

  دنياي‌اقتصاد : کاوش در حوزه اقتصادی ایالات متحده در ماه‌های اخیر نشان می‌دهد که اقتصاد این منطقه تحت تاثیر عواملی چون رشد دستمزدها، ظرفیت بالای بازار کار و رضایت مردم از سیاست‌های اقتصادی از رکود دور شده است.

 • تاکتیک مهار تقاضای دلار

  دوشنبه  9  مرداد  ماه 1402

   

  دنياي‌اقتصاد : نرخ دلار آزاد از انتهای معاملات تیر ماه تاکنون در کانال قیمتی ۴۸هزار تومانی به نوسان پرداخته است. این در حالی است که در دیگر ماه‌های سال جاری نیز قیمت ارز مذکور عمدتا در شرایط با ثبات به فعالیت خود ادامه داده است.

 • گفت و گوی تیمور رحمانی اقتصاددان با محمدرضا فرزین رییس کل بانک مرکزی

  شنبه  7  مرداد  ماه 1402

   

  رئیس کل بانک مرکزی در یک گفتگوی متفاوت حاضر شده است. گفتگویی که مقابلش یک اقتصاددان حضور دارد.

 • بهره آمریکا در سقف ۲۲ ساله

  شنبه  7  مرداد  ماه 1402

   

  دنياي اقتصاد : نتایج حاصل شده از نشست فدرال رزرو در ۲۵ و ۲۶ ژوئیه حاکی از آن است که سیاستگذاران این کمیته تصمیم گرفتند برای یازدهمین مرتبه در یک‌سال اخیر سیاست‌های انقباضی را تمدید کنند. در نتیجه این امر بهره سیاستی در سطح ۲۵/ ۵ تا ۵/ ۵ درصد ایستاد و به بالاترین میزان خود در دو دهه اخیر رسید.

 • نرخ‌‌های رایج در بازار ارز

  شنبه  7  مرداد  ماه 1402

   

  ایلنا: دبیر‌کل کانون صرافان کشور گفت: در حال حاضر با نرخ تالار اول و سنا با قیمت ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی، نرخ تالار دوم و نرخ نیما، نرخ اسکناس بازار متشکل، نرخ ets بانک مرکزی، نرخ بانک ملی، نرخ مداخله و نرخ بازار آزاد مواجه هستیم در حالی که قرار بود ارز تک‌نرخی شود. کامران سلطانی‌‌زاده درباره اثرگذاری انتشار خبری مبنی بر انتقال بخشی از پول‌‌های آزاد شده در عراق به عمان، در بازار ارز اظهار کرد: اگر پولی آزاد شده باشد باید این خبر از سیستم رسمی اعلام شود و بانک مرکزی میزان دقیق آزادسازی پول‌‌های بلوکه را اعلام کند و نباید این موضوعات تنها به اخبار غیررسمی محدود شود.

 • واردات طلای چین سقوط کرد

  شنبه  7  مرداد  ماه 1402

   

  ایسنا : واردات خالص طلای چین از طریق هنگ‌کنگ در ماه ژوئن حدود ۲۹درصد کاهش یافت و به کمترین میزان خود در پنج ماه گذشته رسید که نشان‌دهنده بهبود ضعیف اقتصادی در بزرگ‌ترین مصرف‌کننده فلز در جهان است. آمارهای هنگ‌کنگ نشان داد که واردات خالص طلا به چین در ماه ژوئن به ۶۴/ ۳۴تن در مقایسه با ۰۵/ ۴۹متریک تن در ماه مه رسید. بر اساس داده‌ها، کل واردات طلا از طریق هنگ‌کنگ با ۲۶درصد کاهش به ۳۹۵/ ۳۸تن رسید. داده‌های هفته گذشته نشان داد صادرات طلای سوئیس به چین نیز در ماه ژوئن یک‌سوم کاهش یافت. رونا اوکانل، تحلیلگر StoneX گفت: تقاضای خرده‌فروشی همچنان کند است؛ زیرا خریداران نگران چشم‌انداز اقتصادی هستند و این امر مخارج را محدود می‌کند.

 • مسیریابی بلندمدت نرخ دلار

  شنبه  7  مرداد  ماه 1402

   

  دنياي اقتصاد : بررسی‌های به‌عمل آمده از روند هفته‌های اخیر بازار ارز تهران حاکی از آن است که دلار آزاد در حال تجربه یک روند کاهشی پله‌ای است. بهبود روابط سیاسی با کشور‌های خارجی در کنار فروش نفت و آزاد‌سازی منابع بلوکه شده ارزی از تاثیرگذار‌ترین رویداد‌های دو ماه اخیر بازار ارز بوده است. پس از بهبود روابط سیاسی با کشور‌های خلیج‌فارس به ویژه از سر‌گیری روابط سیاسی- اقتصادی با عربستان، انتظارات تورمی فعالان جامعه کاهش یافت و در کنار آن احتمال بهبود فرآیند ارزآوری به کشور نیز افزایش یافت. در کنار این امر خبری مبنی بر میزان فروش نفت کشور از ابتدای سال میلادی تاکنون توسط یک منبع آمریکایی منتشر شد که در آن به رقم ۱۹میلیارد دلار به عنوان درآمد نفتی شش ماه گذشته ایران اشاره شد.

 • بازارها تا سال 2024 در دو سناریو

  دوشنبه  2  مرداد  ماه 1402

   

  دنیای اقتصاد: بازارهای جهانی در نیمه دوم 2023 به کدام سو می‌روند؟ در دنیایی با بی‌شمار تغییر، طرح این پرسش قطعا یک جواب ساده ندارد، اما رصد تحولات اقتصادی گویای بروز تحولاتی تازه در بازارهای جهانی است.

 • پیام مشاور قطری به دلار

  دوشنبه  2  مرداد  ماه 1402

   

  دنیای‌اقتصاد : روز گذشته وزیر مشاور قطری در امور خارجی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و تبادل نظر کرد. در همین زمان برخی منابع غیر رسمی از احتمال تبادل زندانیان سیاسی میان ایران و آمریکا سخن گفتند و جو انتظارات بازار به قیمت دلار سیگنال کاهشی داد. سیگنال‌های منتشرشده از دیدار خارجی مقامات کشور حاکی از آن است که مقام قطری در دیدار با دبیر شورای‌‌عالی امنیت ملی پیام نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر را به او تقدیم کرد.

 • رفت‌وبرگشت دلار در کانال ۴۸

  شنبه  31  تیر ماه 1402

   

  دنیای اقتصاد: در بازار روز‌های پایانی هفته گذشته نرخ دلار آزاد در کانال ۴۸ هزار تومانی جابه‌جا شد. در راستای روند کاهشی جدید، قیمت دلار در بازار روز پنج‌شنبه به پله‌های نخست این کانال رسید. اما پس از انتشار سیگنال‌هایی از سوی اتحادیه اروپا روند نرخ این ارز در معاملات فردایی تغییر فاز داد و مجددا افزایشی شد. در ساعات پایانی روز پنج‌شنبه، اتحادیه اروپا از بسته جدید تحریمی خود علیه ایران رونمایی کرد.

 • تحلیل سیاستگذار از رشد پایه پولی

  شنبه  31  تیر ماه 1402

   

  دنیای‌اقتصاد : درحالی‌که معاون اقتصادی بانک مرکزی معتقد است افزایش نرخ رشد پایه پولی در پایان سال۱۴۰۱ صرفا یک ثبت حسابداری بی‌اثر است که از سیاست اخیر افزایش نرخ ذخیره قانونی ناشی شده است، به نظر می‌رسد تهدید معکوس شدن روند سرعت رشد نقدینگی می‌تواند همچنان یک تهدید جدی تلقی شود.

 • نزول طلا پس‌از صعود دلار جهانی

  شنبه  31  تیر ماه 1402

   

  دنياي اقتصاد : وضعیت بازارهای جهانی در روزهای اخیر از افت ۲/ ۱ درصدی طلای جهانی حکایت دارد. بر این اساس فلز زرد که پس از سقوط دلار جهانی به محدوده دو رقمی به سقف کانال ۱۹۰۰ دلاری رسیده بود با صعود دوباره این شاخص به کانال ۱۰۰ واحدی در ساعت ۱۵ به وقت تهران قیمت ۱۹۶۲ دلار را به ثبت رساند. این درحالی است که دارایی‌های بازار کریپتو نیز واکنش منفی خود را از تقویت دلار جهانی اعلام کردند و در مسیر نزولی قرار گرفتند. از این‌رو بزرگ‌ترین دارایی رمزارزها روند معاملاتی روز گذشته را با افت ۱/ ۲ درصدی آغاز کرد و در ساعت مذکور با قیمت ۲۹ هزار و ۷۴۴ دلار معامله شد. با توجه به عوامل مذکور سوالی که مطرح می‌‌شود این است که چه عواملی سبب شده تا بازارها مسیر خود را تغییر دهند؟ در پاسخ به این سوال باید به افت شاخص دلار در پی انتشار گزارش درخواست مزایای بیکاری آمریکا اشاره کرد.

 • فصل متفاوت بازار دلار

  یکشنبه  25  تیر ماه 1402

   

  دنياي اقتصاد : تابلوی نرخ ارز در بازار روز گذشته سبز بود. بررسی‌های به‌عمل آمده از روند نرخ ارز‌های مختلف در بازار غیر‌رسمی روز گذشته حاکی از آن است که اکثر این شاخص‌ها نوسانات اندک اما مثبتی را تجربه کردند. به عقیده برخی از فعالان بازار در صورت عدم انتشار ریسک سیاسی جدید در بازار، سطوح قیمتی حال حاضر می‌تواند رنج جدید نرخ ارز باشد.

 • بهای گران حذف دلار

  یکشنبه  25  تیر ماه 1402

   

  دنیای اقتصاد- منصور بیطرف : آیا دنیای بدون حاکمیت دلار، به نفع اقتصاد دیگر کشورها و به ضرر اقتصاد آمریکا است؟ یک گزارش تحلیلی با بررسی‌های همه‌جانبه نشان می‌دهد که نمی‌توان به راحتی ارزی را جایگزین دلار در معاملات جهانی کرد. مطابق این گزارش، گذر از دلار آمریکا فقط مستلزم این نیست که یک ارز جدید برای تجارت انتخاب شود، بلکه شامل ساختن یک ساختار کاملا متفاوت برای تجارت و جریان سرمایه است.

 • بدهی دولت ایتالیا باز هم رکورد زد

  یکشنبه  25  تیر ماه 1402

   

  فارس: بر اساس داده‌های بانک مرکزی ایتالیا، بدهی دولت این کشور در ماه مه باز هم افزایش یافت و رکورد قبلی خود را جابه‌جا کرد. به گزارش اسپوتنیک، بانک مرکزی ایتالیا روز جمعه اعلام کرد که بدهی ملی این کشور در ماه مه گذشته (اردیبهشت) حدود پنج میلیارد یورو (۵/ ۵ میلیارد دلار) افزایش یافت و بالاترین سطح تاریخی خود را با ۸۱۶/ ۲ تریلیون یورو به ثبت رساند.

 • دلارجهانی در محدوده ۲رقمی

  شنبه  24  تیر ماه 1402

   

  دنياي اقتصاد : شاخص دلار در روزهای اخیر با استناد به عملکرد احتمالی مقامات بانک مرکزی در خصوص توقف سیاست‌های انقباضی و همچنین روند نزولی تورم آمریکا، به جایگاه خود در یک‌سال پیش بازگشت و حمایت کانال سه رقمی را از دست داد. این شاخص که با افزایش بهره در مسیر صعودی قرار گرفته بود در سال ۲۰۲۲ بالاترین سطح خود را در کانال ۱۱۴ واحدی تجربه کرد و پس از آن و با روند کاهشی تورم حدود ۷/ ۵ درصد از ارزش خود را از شروع سال ۲۰۲۳ تا کنون از دست داده است.

 • رژیم ارزی در سال رکود

  شنبه  24  تیر ماه 1402

   

  دنیای‌اقتصاد : رئیس کل بانک مرکزی در دیدار با مدیران عامل بانک‌ها، از برنامه این نهاد برای بازار ارز در سالی گفت که اقتصاد جهان به سمت رکود می‌رود. بر این اساس محمدرضا فرزین بیان کرد که طبق پیش‌بینی‌هایمان امسال سال رکود در اقتصاد جهان است و نرخ رشد اقتصاد چین و غرب کاهش می‌یابد. رئیس کل بانک مرکزی افزود که این تحولات با افت قیمت نفت، کاهش قیمت محصولات پتروشیمی و متعاقبا کاهش درآمدهای نفتی و محصولات وارداتی همراه خواهد بود. فرزین تاکید کرد که به همین خاطر، منابع ارزی کشور بر اساس این پیش‌بینی اختصاص داده شده است. رئیس کل بانک مرکزی کشور با اشاره به وقوع مرسوم تلاطم‌های ارزی در فصل تابستان از تلاش این نهاد برای حفظ ثبات در بازار ارز در طول تابستان سال جاری خبر داد و پیش‌بینی کرد در صورت حفظ ثبات نرخ ارز، روند نزولی بازار دارایی‌ها تداوم پیدا می‌کند.

 • بازپخش سناریوی دلاری

  یکشنبه  18  تیر ماه 1402

   

  دنياي اقتصاد : بانک مرکزی مسوولیت رشد تقاضای ارزی را بر عهده گرفت. در روز‌های پایانی هفته گذشته قیمت دلار آزاد به پله‌های میانی کانال ۵۰ هزار تومانی رسید و انتشار سیگنال منفی در زمینه نشست‌های هسته‌ای ایران و غرب می‌رفت تا با شدت بخشیدن به انتظارات تورمی قیمت این ارز را مجددا افزایش دهد. اما با شروع بازار در نخستین روز هفته این روند افزایشی بی‌نتیجه ماند و قیمت این ارز مجددا به حوالی رقم ۵۰ هزار تومان بازگشت.

 • بازگشت طلا به مسیر صعودی؟

  یکشنبه  18  تیر ماه 1402

   

  دنياي اقتصاد : وضعیت بازارهای جهانی در روزهای اخیر حاکی از آن است که دلار جهانی در ساعات پایانی بازارها در روز جمعه نرخی معادل ۲۶/ ۱۰۲ واحد را به ثبت رساند و با این عملکرد خود شاهد صعود قیمت طلا در روز جمعه بود. شواهد گویای آن است که هر اونس طلای جهانی با رشد ۱/ ۱ درصدی توانست کانال ۱۹۰۰ دلاری را حفظ کند. بنابراین از ۱۹۰۲ دلار به ۱۹۳۴ دلار رسید و در نهایت با قیمت ۱۹۲۵ دلار در روز جمعه روند معاملاتی هفته گذشته را به پایان رساند. برآوردها در خصوص روند قیمتی طلا نشان می‌دهد که این فلز زرد در هفته معاملاتی آتی در مسیر صعودی قرار خواهد گرفت و خود را به میانه کانال ۱۹۰۰ دلاری خواهد رساند.

 • افت فشار رشد نقدینگی

  شنبه  17  تیر ماه 1402

   

  دنیای‌اقتصاد : بر اساس اعلام بانک مرکزی، در خرداد سال جاری حجم نقدینگی ۲۹درصد نسبت به ماه مشابه پارسال افزایش یافت. این نرخ در اردیبهشت‌ماه۱۴۰۲ معادل ۹/ ۳۰درصد بود. به گفته مسوولان، این کاهش به‌دلیل سیاست‌های «کنترل مقداری رشد ترازنامه بانک‌ها» و «جریمه بانک‌های متخلف» بوده است. هدف‌گذاری بانک مرکزی و دولت برای رشد نقدینگی در پایان سال معادل ۲۵درصد است. پیش از این «دنیای‌اقتصاد» در گزارش «محدوده فرود رشد نقدینگی» پیش‌بینی کرده بود که رشد نقطه به نقطه نقدینگی در خردادماه سال جاری به کانال ۲۹درصد خواهد رسید.

 • قول دلاری عراق به بانک مرکزی

  شنبه  17  تیر ماه 1402

   

  دنياي اقتصاد : در روز‌های پایانی هفته گذشته سید‌احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی در یک مصاحبه از آخرین وضعیت فرآیند باز پس‌گیری درآمد حاصل از صادرات گاز به عراق سخن گفت. به گفته خاندوزی، بخشی از منابع صادرات گاز ایران به عراق در طول سال‌های گذشته در یکی از بانک‌های عراقی انباشت شده بود و به مجوز خاص نیاز داشت که از طرف خزانه‌داری به طرف عراقی داده شود تا بانک مرکزی بتواند آن را برای واردات استفاده کند. بر اساس وعده عراق در کوتاه‌ترین زمان ضمن اخذ مجوز لازم، این امکان برای بانک مرکزی به شکلی که بتواند از آن محل دستور حواله‌های واردات کالاها را دهد، فراهم می‌شود.

 • برنامه لاگارد برای مهار تورم

  شنبه  17  تیر ماه 1402

   

  دنیای‌اقتصاد : رئیس بانک مرکزی اروپا در مصاحبه جدید خود در روز جمعه اهمیت مبارزه با تورم در ماه‌های بعد را یاد‌آوری کرد. به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، کریستین لاگارد در مصاحبه خود اهمیت مواجهه با تورم را در وضعیت کنونی در منطقه یورو متذکر شد. او درباره وضعیت کنونی تورم گفت: بانک مرکزی در مواجهه با افزایش همزمان سود و دستمزد «ساکت نمی‌نشیند.»

 • ترمیم کسری تجاری آمریکا

  شنبه  17  تیر ماه 1402

   

  دنياي اقتصاد : شواهد گویای آن است که بزرگ‌ترین اقتصاد جهان با یکه‌تازی تورم و اقدامات فدرال رزرو در جهت مهار آن از آغاز سال ۲۰۲۲ با بحران‌های بسیاری در حوزه اقتصادی خود مواجه شده است. بر این اساس برخی از اقتصاددانان با بررسی گزارش منتشر شده در خصوص کسری تجاری آمریکا تاکید کردند که افزایش کسری در ماه‌های اخیر ناشی از سیاست‌های کلان این منطقه است و انتظار می‌رود که این کسری علاوه بر ماه مه در ماه‌های آتی نیز در مسیر نزولی قرار گیرد.

 • فشار اروپایی تا ۱۸ اکتبر

  شنبه  17  تیر ماه 1402

   

  دنیای‌اقتصاد : شورای امنیت روز پنج‌شنبه میزبان مباحثه اعضای خود درباره پانزدهمین گزارش دبیرکل پیرامون اجرای قطعنامه۲۲۳۱ بود. تروئیکای اروپا پس از این نشست با صدور بیانیه انتقادی ایران را متهم به نقض این قطعنامه در دو حوزه موشکی و هسته‌ای کرد. با این حال این سه کشور تاکید کردند همچنان به راه‌حل‌های دیپلماتیک متعهدند؛ ولی از همه ابزارهای لازم برای اجرای این قطعنامه استفاده می‌کنند.

 • علامت رکود ۲۰۲۴

  چهارشنبه  14  تیر ماه 1402

   

  دنياي اقتصاد : پیشی گرفتن بازدهی اوراق خزانه‌داری ۲ساله از ۱۰ساله در آمریکا، چشم‌انداز رکودی در نیمه نخست سال۲۰۲۴ را تشدید کرده است. داده‌های اقتصادی در نیم قرن گذشته حاکی از آن است که همواره پس از ایجاد شکاف یک درصدی میان بازدهی ۲ساله و ۱۰ساله اوراق، اقتصاد این کشور پس از یک وقفه ۱۲ماهه وارد رکود می‌شود. بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نیز عوامل مذکور را تایید می‌کند.

 • راز سفر چینی «یلن»

  چهارشنبه  14  تیر ماه 1402

   

  دنیای‌اقتصاد : وزیر خزانه‌داری آمریکا روز پنج‌شنبه برای دیدار و مذاکره با مقامات چینی، به مدت چهار روز راهی این کشور می‌شود. علت اصلی سفر جنت‌یلن به چین تلاش برای حل اختلافات اقتصادی و امنیتی بین دو کشور است. این اختلافات از حوزه تکنولوژی، علی‌الخصوص مناقشه بر سر ریزتراشه‌ها تا تعرفه‌های تجاری، حوزه ارز، بدهی جهانی، حقوق بشر و امنیت ملی را دربرمی‌گیرد.

 • آمار رئیس کل از عرضه دلار

  چهارشنبه  14  تیر ماه 1402

   

  دنیای‌اقتصاد : به گفته رئیس کل بانک مرکزی در سال گذشته ۶۵میلیارد دلار ارز برای واردات تخصیص یافت که نسبت به سال پیش از آن ۱۰میلیارد دلار افزایش داشت. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، محمدرضا فرزین در مراسم رونمایی از سامانه یکپارچه احکام قضایی (سیاق) که دیروز با حضور رئیس قوه قضائیه در بانک مرکزی برگزار شد، گفت: خوشبختانه با اجرای این سامانه مهم که با همکاری بانک مرکزی و قوه قضائیه عملیاتی شده، دستاوردهای بسیار خوبی داشته و هدف اصلی آن هم تسهیل امور برای عموم مردم است.

 • قدرت‌نمایی دلاری بازار‌ساز

  چهارشنبه  14  تیر ماه 1402

   

  دنياي اقتصاد : بازار همچنان مخالف نظر معامله‌گران پیش می‌رود. در حالی که با توجه به ریسک‌های سیاسی مطرح شده در اخبار، انتظارات معامله‌گران به سمت رشد قیمت ارز میل می‌کند، روز گذشته قیمت دلار در معاملات آزاد بازار تهران کاهشی شد. به عقیده برخی از کارشناسان ارزی، بازار‌ساز با اتکا به درآمد‌های ارزی حاصل شده در ماه‌های اخیر در حال تقویت بخش عرضه بازار و جلوگیری از شکل‌گیری روند‌های افزایشی جدید است.

 • ریز نمرات وام‌دهی ۱۳ بانک بورسی

  سه شنبه  13 تیر ماه 1402

   

  دنیای‌اقتصاد : اطلاعات صورت‌های مالی منتشر شده در خرداد از بانک‌های بورسی نشان می‌دهد که این بانک‌ها مجموعا حدود ۴۲۵‌هزار میلیارد تومان تسهیلات در قالب‌‌های مختلف طی این دوره عرضه کرده‌‌اند. بیشترین میزان تسهیلات اعطایی را طی این دوره اول بانک تجارت، دوم ملت و سوم بانک صادرات اعطا کرده‌‌اند. با احتساب این تسهیلات اعطایی و تسویه بخشی از مانده تسهیلات طی دوره، مجموع مانده تسهیلات در این بانک‌ها به ۳۲۲۷‌هزار میلیارد تومان رسید که رشد حدودا ۲/ ۲ درصدی را در مانده تسهیلات بانک‌ها نشان می‌دهد. این رشد در مانده تسهیلات به نسبت رشد کمتر از یک درصدی اردیبهشت ماه نشانه خوبی از احتمال افزایش میزان تسهیلات اعطایی بانک‌ها در ماه‌‌های آتی دارد.

 • امیدواری به اقتصادآمریکا؟

  سه شنبه  13 تیر ماه 1402

   

  دنیای‌اقتصاد- گروه اقتصاد بین‌الملل : مشاهده نشانه‌هایی مبنی بر قدرت بازار کار آمریکا، با وجود افزایش چشمگیر نرخ بهره در این کشور، تصویری از یک اقتصاد با پویایی همه‌جانبه را تقویت کرده است. براساس گزارشی از وال استریت‌ژورنال، دولت آمریکا اخیرا گزارش داده که اخراج‌ نیروی کار در این کشور کاهش یافته و رشد اقتصادی آن قوی‌تر از گزارش اولیه در سه ماه اول سال بوده است. همچنین داد‌ه‌های منتشرشده نشان‌دهنده افزایش فروش خانه‌های نوساز، افزایش سفارش کالاهای بادوام و بالا رفتن اعتماد مصرف‌کننده در کشور است.

 • شکست مقاومت ۵۰

  سه شنبه  13 تیر ماه 1402

   

  دنياي اقتصاد : مقاومت ۵۰ هزار تومانی دلار آزاد در معاملات پیش از ظهر روز گذشته شکسته شد. هرات فردایی از دلار تهران پیشی گرفت و معامله‌گران افزایشی با تشدید جو ‌در بازار کانال‌های ۵۱ و ۵۲ هزار تومانی را سقف‌های مقاومت جدید دلار تهران معرفی کردند. به عقیده بسیاری از فعالان بازار، انتظارات تورمی بالاخره تاثیر خود بر معاملات را نشان داده و همین امر سبب افزایش سطح تقاضا و به تبعیت آن رشد نرخ ارز شده است.

 • بازگشت دلار به مدار بازارساز

  سه شنبه  6 تیر ماه 1402

   

  دنياي اقتصاد : قیمت دلار آزاد روز گذشته مجددا کاهشی شد و به میانه‌های کانال ۴۹هزار تومانی بازگشت. با به پایان رسیدن مناقشات داخلی روسیه، ریسک‌های احتمالی در رابطه با این مناقشات نیز از میان رفت و تب و تاب بازار ارز کاهش یافت. نرخ دلار آزاد که از نیمه خرداد ماه در زیر مرز ۵۰ هزار تومانی معامله می‌شد در معاملات عصر روز شنبه نوسان افزایشی چشمگیری را تجربه کرد و به نزدیکی کانال ۵۱ هزار تومانی رسید. اما با تغییر سمت و سوی انتظارات معامله‌گران نرخ این ارز در روز یکشنبه تعدیل شد.

 • اهرم تنظیم رشد نقدینگی

  سه شنبه  6 تیر ماه  1402

   

  دنیای‌اقتصاد : مطابق گزارش‌های بانک مرکزی روند تحولات ضریب فزاینده نقدینگی از اسفند۱۳۹۷ تا اسفند۱۴۰۱ مورد بررسی قرار گرفته است. بر این اساس ضریب فزاینده نقدینگی که در پایان سال۱۳۹۷، حدود عدد ۷ بوده است تا دی‌ماه ۱۳۹۸ به عدد ۳/ ۷ نزدیک شد. پس از آن با اندکی کاهش در دو ماه پایانی این سال به عدد۹/ ۶ رسید. اما با شیوع کرونا و اتخاذ سیاست‌های انبساطی پولی تا مرداد۱۳۹۹ به عدد۵۴/ ۷ رسید. اما پس از آن و با بازگشت سیاست‌های پولی بانک‌مرکزی به دوران پیش از کرونا، ضریب فزاینده در مدار نزولی قرار گرفت.

 • اقدام سیاستگذار برای مهار نقدینگی

  دوشنبه  5 تیر ماه 1402

   

  دنیای‌اقتصاد : معاون اقتصادی بانک مرکزی ضمن به‌روز کردن آخرین آمارهای اقتصادی به اقدامات انجام‌شده توسط سیاستگذار پولی اشاره کرد. به گفته محمد شیریجیان، اقداماتی مانند کنترل خلق پول بانکی از طریق تنظیم و اعمال جدی کنترل رشد ترازنامه بانک‌ها، هدایت نرخ سود در بازار بین بانکی حول نرخ سیاستی و افزایش نسبت سپرده قانونی در سطح شبکه بانکی در کنترل نقدینگی موثر بوده‌اند.

 • شوک روسی به بازار دلار

  دوشنبه  5 تیر ماه  1402

   

  دنياي اقتصاد : در پی ایجاد برخی مناقشات میان نیرو‌های نظامی روسیه، فضای رسانه‌های بین‌المللی به محل بحث و گمانه‌زنی در زمینه ایجاد ریسک‌های جدید در منطقه تبدیل شد. انعکاس این ریسک‌های احتمالی در میان فعالان بازار تهران نیز مشاهده شد و هر برگ اسکناس دلار آزاد در معاملات عصر روز شنبه با خروج از کانال ۴۹ هزار تومانی و عبور از سطوح قیمتی کانال ۵۰، به پله‌های نخست کانال ۵۱ رسید.

 • توسعه سامانه نیما در دستور کار بانک مرکزی

  دوشنبه  5 تیر ماه 1402

   

  ایبِنا : توسعه سامانه نیما با استفاده از ظرفیت‌های مرکز مبادله ارز و طلا در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد. بهزاد لامعی اظهار کرد: بر این اساس ادعا‌های مطرح‌شده مبنی بر احتمال انحلال سامانه نیما صحت ندارد و این سامانه به‌عنوان بستر الکترونیکی انجام معاملات حواله ارزی میان صادرکنندگان و واردکنندگان از طریق بانک‌های عامل و صرافی‌های مجاز در حال فعالیت است. او افزود: لذا توسعه سامانه مذکور با استفاده از ظرفیت‌های ایجادشده در مرکز مبادله ارز و طلا برای تامین نیاز‌های ارزی واردات کالا‌ها و خدمات در دستور کار است. صبح روز گذشته اخباری مبنی بر عرضه حواله ارزی در پلتفرم مبادله ارز و طلا منتشر شد و این شائبه وجود داشت که سامانه نیما منحل می‌شود.

 • تمدید وضعیت ایران در FATF

  یکشنبه  4 تیر ماه  1402

   

  دنیای‌اقتصاد : براساس جدیدترین گزارش گروه ویژه اقدام مالی، ایران که از فوریه۲۰۲۰ وارد لیست سیاه FATF شده بود، در این لیست باقی ماند. به جز ایران، تنها کره‌شمالی و میانمار در لیست سیاه قرار دارند. از طرف دیگر عضویت روسیه در FATF به تعلیق درآمد و کرواسی نیز به‌عنوان یک کشور اروپایی، برای اولین بار وارد لیست خاکستری گروه ویژه اقدام مالی شد.

 • پیش‌بینی مهم درباره نرخ ارز

  یکشنبه  4 تیر ماه 1402

   

  یک کارشناس اقتصادی گفت: تورم‌های بالا ادامه خواهد داشت.

 • خط قرمز سیاستگذار ارزی

  یکشنبه  4 تیر ماه 1402

   

  دنياي اقتصاد : بررسی‌های به‌عمل آمده از روند نرخ دلار آزاد نشان می‌دهد که مرز قیمتی ۵۰ هزار تومانی به خط قرمز نهاد بازار‌ساز تبدیل شده است. از روز‌های میانی خرداد ماه تاکنون اکثر تلاش‌های اسکناس آمریکایی جهت عبور از این مرز با ناکامی همراه بوده و درصورت عبور نیز با تقویت بخش عرضه در بازار مجددا نرخ به کانال‌های پایین‌تر بازگشته است.

 • محدوده فرود رشد نقدینگی

  یکشنبه  4 تیر ماه 1402

   

  دنیای‌اقتصاد : سخنان رئیس کل بانک مرکزی در همایش سیاست‌های پولی و ارزی مشخص کرد که سیاستگذار کاهش نرخ رشد نقدینگی در پایان سال را هدف‌گذاری کرده است. تحقق این هدف مستلزم رشد ماهانه حداکثر ۲درصدی نقدینگی است. با این حال آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که رشد پایه ‌پولی شاهد افزایش است و این مساله به‌عنوان تهدیدی برای تحقق نرخ هدف رشد نقدینگی به شمار می‌رود.

 • نرخ بهره بین‌بانکی بدون تغییر باقی ماند

  یکشنبه  4 تیر ماه  1402

   

  فارس : با اعلام بانک مرکزی، نرخ بهره بین بانکی بدون تغییر باقی ماند. بانک مرکزی در گزارش خود از نرخ بهره بین‌بانکی منتهی به ۳۱خرداد ماه سال جاری، این نرخ را بدون تغییر در همان نرخ ۴۸/ ۲۳درصد نگه داشت. طی هفته‌های گذشته نرخ بهره بین بانکی در حال نوسان بوده و یک ماه پیش رکورد این نرخ شکسته شد. اما پس از رکوردشکنی نرخ بهره در ۷۶/ ۲۳درصد، این نرخ با کاهش روبه‌رو شد. اما طی دو هفته گذشته نرخ بهره بین‌بانکی ثابت بوده است. بنا بر این گزارش، کارشناسان اقتصادی معتقدند افزایش نرخ بهره می‌تواند از اضافه‌برداشت بانک‌ها و قرض گرفتن بانک‌ها از یکدیگر نقش بسزایی داشته باشد. البته کاهش نرخ بهره می‌تواند خبر خوبی برای بازارهای مالی باشد. بانک مرکزی برای کنترل اضافه‌برداشت بانک‌ها از ابتدای زمستان سال گذشته کریدور نرخ بهره را از ۱۴ تا ۲۲درصد به ۱۷ تا ۲۴درصد افزایش داده بود.

 • بازگشت اردوغان به ریل اقتصاد

  شنبه 3 تیر  ماه 1402

   

  دنیای‌اقتصاد : ترکیه نرخ بهره اصلی خود را از ۵/ ۸درصد به ۱۵درصد رساند. با توجه به آنکه در دو سال گذشته نرخ بهره این کشور به‌صورت مکرر کاهش یافته، افزایش ۵/ ۶واحد درصدی آن قابل توجه است. با این حال بسیاری از کارشناسان انتظار داشتند تا نرخ بهره بیشتر از این مقدار افزایش یابد. ازآنجاکه ترکیه با تورم دست و پنجه نرم می‌کند، انتظارات بر آن بود تا اقدامات ضد تورمی تهاجمی‌تر و میزان افزایش نرخ بهره بسیار بیشتر از افزایش فعلی باشد.

 • تداوم تورم بالا در قلب اروپا

  شنبه 3 تیر  ماه 1402

   

  مهر: بانک مرکزی هلند هشدار داده که نرخ تورم در این کشور همچنان بالا خواهد ماند. به گزارش راشاتودی، بانک ملی هلند اعلام کرد که اوضاع اقتصادی این کشور به این زودی‏‌ها به شرایط مطلوب نخواهد رسید. این بانک هشدار داده که به خاطر رکود و عدم ثبت رشد اقتصادی مناسب، تورم در هلند همچنان بالا باقی خواهد ماند. طی سال گذشته نرخ تورم در این کشور اروپایی از ۵/ ۱۱ درصد هم عبور کرد، اما پیش‏‌بینی می‌شود برای سال جاری کاهش نسبی را به ثبت برساند. گفته می‌شود بالا ماندن تورم در هلند باعث کاهش رشد اقتصادی این کشور شده و با وجود آنکه طی سال جاری اقتصاد این کشور اروپایی وارد رکود شد، اما برای سال آینده رشد ۳/ ۱ درصدی اقتصادی برای هلند پیش‏‌بینی شده است.

 • روند صعودی رشد اقتصادی ژاپن

  شنبه 3 تیر  ماه 1402

   

  ایبنا: هیات سیاست پولی بانک ژاپن اعلام کرد اقتصاد ژاپن همچنان در جهت صعودی حرکت می‏‌کند. به گزارش الاهرام، بر اساس صورت‌جلسه هیات‌مدیره بانک مرکزی ژاپن انتظار می‏‌رود سومین اقتصاد بزرگ جهان از پیامد‏‌های همه‏‌گیری ویروس کرونا در اواسط سال مالی جاری به‌طور کامل بهبود یابد. در عین حال، بانک مرکزی ژاپن نرخ تورم هدف سالانه ۲ درصد را حفظ کرد. شایان ذکر است که هیات‌مدیره این بانک به اتفاق آرا با حفظ نرخ بهره اصلی در ژاپن در سطح منفی۱/ ۰ درصد موافقت کرده و همچنین ادامه برنامه خرید اوراق خزانه‌داری ژاپن را با هدف حفظ منحنی بازدهی در سطوح فعلی تصویب کرد. با توجه به اینکه هیچ تغییری در برنامه بانک برای پایین نگه داشتن هزینه‌های استقراض ایجاد نشده، نرخ بهره کوتاه مدت در منفی ۱/ ۰ درصد باقی خواهد ماند، در حالی که بانک ژاپن به هدایت بازده دولت ۱۰ ساله ژاپن به سمت صفر ادامه خواهد داد.

 • دلار سبز روز نخست تابستان

  شنبه 3 تیر  ماه 1402

   

  دنیای‌اقتصاد : در روز‌های پایانی هفته گذشته دلار آزاد در بازار نیمه‌تعطیل دچار افزایش قیمت شد و همزمان با این رشد قیمت، دیگر شاخص‌های ارزی در کنار خانواده قطعات مختلف سکه طلا دچار افزایش قیمت شدند. در حالی که قیمت دلار در روز‌های پایانی خرداد عمده فعالیت خود را در کانال ۴۸هزار تومانی ثبت کرده بود در روز پنج‌شنبه یکم تیر‌ماه قیمت این ارز به کانال بالاتر وارد شد. البته این در حالی است که در ساعات ابتدایی جمعه ۲ تیر خبرگزاری آمریکایی سی‌‌‌ان‌‌‌ان در گزارشی به نقل از یک دیپلمات این کشور از پیشرفت گفت‌وگو‌های غیررسمی میان ایران و آمریکا خبر داد. به نقل از این فعال حوزه دیپلماسی به نظر می‌رسد گفت‌وگوی دوروزه در دوحه بین انریکه مورا، دیپلمات اتحادیه اروپا و علی باقری‌کنی، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران، به تحولات مثبت در بسیاری از موضوعات منجر شده است.

 • فدرال رزرو در منگنه سقف بدهی

  شنبه  30 اردیبهشت  ماه 1402

   

  دنياي اقتصادخبر داغ روزهای اخیر به دیدار جو بایدن و مک‌کارتی، رئیس ‌جمهوری‌خواهان مبنی بر افزایش سقف بدهی ایالات‌متحده اختصاص دارد. اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کنند که نشست مذکور در نهایت به جلوگیری از نکول و رکود اقتصادی آمریکا می‌انجامد. اما در مقابل عده دیگری از آنها بر این باورند که با عدم توافق افزایش سقف بدهی، بانک مرکزی برای مهار رکود اقدامات خود را در این راستا آغاز خواهد کرد

 • دلار در کریدور آرامش

  شنبه  30 اردیبهشت  ماه 1402

   

  دنياي اقتصاد : نرخ شاخص ارزی در راستای روند کاهشی جدید خود در هفته پایانی اردیبهشت ماه به کانال‌های ۵۰ و ۵۱ هزار تومانی رسید.

 • فشار بانکی به پایه پولی

  یک شنبه  17 اردیبهشت  ماه 1402

   

  دنیای‌اقتصاد : آمارهای پولی بانک مرکزی نشان می‌دهد در بهمن۱۴۰۱ میزان بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی به بیش‌از ۳۴۴هزار میلیارد تومان رسیده است. این میزان از بدهی نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد ۸۵درصدی داشته؛ اما نکته قابل توجه این است که بدهی بانک‌های تجاری به بانک مرکزی از آذرماه تا بهمن‌ماه دو برابر شده است. موضوعی که باعث شارژ بانکی پایه پولی شده است.

 • سیاست انقباضی بدون رکود؟

  یک شنبه  17 اردیبهشت  ماه 1402

   

  دنياي اقتصاد : گزارش اداره آمار کار آمریکا در روزهای اخیر از ایجاد ۲۵۳ هزار شغل جدید در ماه آوریل حکایت دارد. طبق گزارش منتشر شده نرخ بیکاری نیز با کاهش ۱/ ۰ واحد درصدی خود به پایین‌ترین سطح از سال ۱۹۶۹ رسید. این در حالی بود که برخی از تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کردند که با توجه به چالش‌های پیش آمده در حوزه بانکداری و اخراج نیمی از کارکنان و همچنین پافشاری مقامات فدرال رزرو در افزایش نرخ بهره، شاهد صعود ۱/ ۰ واحد درصدی بیکاری و ۱۵ هزار شغل جدید در ماه آوریل خواهند بود. اما داده‌های شغلی این منطقه در روز جمعه این سیگنال مثبت را به مقامات می‌دهد که بازار کار توانایی پذیرفتن نرخ‌های بالاتر را در ماه‌های آتی خواهد داشت.

 • سیگنال منفی ارزی از بغداد

  یک شنبه  17 اردیبهشت  ماه 1402

   

  دنياي اقتصاد : روز گذشته اخباری مبنی بر مخالفت بانک مرکزی عراق با انتقال دلار به صرافی‌های ایرانی منتشر شد. جهانبخش سنجابی شیرازی، دبیر کل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق، روز گذشته در حاشیه سخنان خود در زمینه تراز تجاری با عراق خاطرنشان کرد: بانک مرکزی عراق صرافی‌ها را مقید کرده است که مقصد انتقال ارز دلار را به بانک مرکزی اعلام کنند. اگر مقصد ایران اعلام شود بانک مرکزی عراق به دلیل تحریم‌ها برای صرافی دلار تخصیص نخواهد داد و اگر صادرکننده ایرانی در عراق دینار به صرافی بدهند و از صرافی بخواهد معادل‌ این پول را در ایران به دلار بدهد صرافی نرخ تبدیل دینار به دلار را با نرخ آزاد بازار بغداد محاسبه می‌کند.

 • تغییر مسیر دلار با خبر جدید

  چهارشنبه 13 اردیبهشت  ماه 1402

   

  دنياي اقتصاد : روند افزایشی نرخ شاخص ارزی طی معاملات روز گذشته برای دومین بار در هفته اخیر متوقف شد. در حالی که قیمت دلار غیررسمی در معاملات یک هفته اخیر روند افزایشی جدیدی را آغاز کرده و از سطوح قیمتی کانال‌های ۵۰ و ۵۱ هزار تومانی به پله چهارم کانال ۵۵ هزار تومانی در روز دوشنبه رسیده بود، دیروز این روند متوقف شد و قیمت ارز مذکور به سطوح قیمتی مرز ۲ کانال ۵۴ و ۵۵ هزار تومانی بازگشت.

 • هوش مصنوعی جایگزین ۷۸۰۰ شغل در IBM می‌شود

  چهارشنبه 13 اردیبهشت  ماه 1402

   

  مهر: به گفته آرویند کریشنا، مدیر ارشد اجرایی آی‌بی‌ام IBM پیش‌بینی می‌شود این شرکت فرآیند استخدام برای ۷۸۰۰ فرصت شغلی را که ممکن است در سال‌های آینده با هوش مصنوعی جایگزین شوند، متوقف کند. به گزارش رویترز، به خصوص استخدام نیرو برای انجام کارهای اداری مانند بخش منابع انسانی متوقف یا کند می‌شود. علاوه بر آن به گفته کریشنا حدود ۳۰ درصد شغل‌هایی که با مشتری سروکار ندارد در ۵ سال آینده با هوش مصنوعی و اتوماسیون جایگزین می‌شوند. مدیر ارشد اجرایی آی‌بی‌ام در حالی چنین موضوعی را بیان کرده که پس از محبوبیت چت با چت جی‌پی‌تی، هوش مصنوعی مردم سراسر جهان را به خود مشغول کرده است. به گفته این شرکت رایانه‌سازی کاهش استخدام نیرو ممکن است شامل جایگزین نکردن نیروی انسانی در نقش‌هایی باشد که به دلیل از دست دادن کارمند خالی مانده‌اند.

 • بازگشت تورم اروپا به مدار صعودی

  چهارشنبه 13 اردیبهشت  ماه 1402

   

  دنياي اقتصاد : افزایش هزینه انرژی و خدمات در آوریل سال جاری، شاخص قیمت مصرف‌کننده در اروپا را با افزایش ۱/ ۰ واحد درصدی رو‌به‌رو کرد. طبق آمارهای منتشر شده از سوی اداره آمار این منطقه تورم کل از ۹/ ۶ درصد در ماه مارس به ۷ درصد در ماه آوریل رسید. در مقابل این امر، کاهش هزینه‌های مواد غذایی، کالاهای صنعتی جز انرژی و...، تورم هسته را در مسیر نزولی قرار داد و آن را از ۷/ ۵ درصد به ۶/ ۵درصد تنزل داد. این ارقام قبل از نشست بانک مرکزی اروپا این سیگنال مثبت را به تحلیل‌گران می‌دهد که مقامات این نهاد برای سیاست‌های سختگیرانه‌تری آماده خواهند شد. آیا این امر امکان‌پذیر خواهد بود؟

 • تلاش برای مدیریت تقاضای دلار

  سه شنبه  12 اردیبهشت  ماه 1402

   

  دنیای‌اقتصاد- میکائیل زین‌الدین : تلاش‌های نهاد بازار‌ساز برای مدیریت تقاضا در بازار ارز ادامه دارد. روز گذشته محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی کشور، در پیام توییتری جدید خود به فعالان بازار غیر رسمی هشدار داد و از سوی دیگر از تلاش برای کوچک کردن بازار آزاد سخن گفت. از سوی دیگر علیرضا پیمان‌پاک، رئیس سازمان توسعه تجارت کشور نیز روز گذشته از عملیاتی شدن فرآیند واردات کالا توسط رمزارز خبر داد.

 • عوامل افت رشد نقدینگی

  سه شنبه  12 اردیبهشت  ماه 1402

   

  دنیای‌اقتصاد : بانک مرکزی در گزارشی بر مبنای آمارهای مقدماتی، اعلام کرد که رشد نقدینگی با کاهش ۹واحد درصدی در پایان سال۱۴۰۱، به حدود ۳۰درصد رسید. به ‌گفته نهاد سیاستگذاری پولی ایران، پس از سه سال افزایش مداوم رشد نقدینگی طی سال‌های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰، بانک مرکزی با همکاری دولت در سال۱۴۰۱ توانست رشد نقدینگی را که مهم‌ترین متغیر در کنترل تورم است، در مسیر رسیدن به میانگین بلندمدت این متغیر قرار دهد؛ به‌گونه‌ای‌که رشد نقدینگی براساس آمار مقدماتی با ۹واحد درصد کاهش در پایان سال گذشته به حدود ۳۰درصد رسید. البته درخصوص کاهش رشد نقدینگی باید به این موضوع توجه کرد که بانک مرکزی با ابزارهایی که دراختیار دارد، قادر است تا ضریب فزاینده نقدینگی را کاهش دهد و به این ترتیب، رشد نقدینگی کاهش یابد. ازسوی دیگر، با وجود کاهش رشد نقدینگی، آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که رشد پایه پولی در ۱۱ماه ابتدای سال۱۴۰۱ روندی صعودی داشته و حدود ۸واحد درصد رشد داشته است. باید توجه کرد که افزایش پایه پولی، بر افزایش شاخص CPI و به تبع آن، رشد سطح عمومی قیمت‌ها موثر است.

 • هت‌تریک ورشکستگی بانک‌های آمریکا

  سه شنبه  12 اردیبهشت  ماه 1402

   

  دنياي اقتصاد : با تداوم عملیات ضد تورمی فدرال‌رزرو، بانک فرست‌ریپابلیک پس‌از سیلیکون‌ولی و سیگنچر سومین بانک آمریکایی ورشکستگی خود را اعلام کرد. به دنبال این اتفاق دارایی‌های این بانک به جی‌پی‌مورگان واگذار شد. در پی این ورشکستگی و با افزایش نااطمینانی در بخش مالی و بانک‌ها، اقبال سرمایه‌گذاران به بازارهای امن‌تر بیشتر شد و صعود طلا به کانال ۲۰۰۰دلاری را در پی داشت.

 • ریسک رشد بانک‏‌های زامبی

  سه شنبه  12 اردیبهشت  ماه 1402

   

  دنياي اقتصاد : با وجود برقراری آرامش نسبی در بازارهای مالی آمریکا، به نظر می‌‌رسد ریسک‌‌های پنهانی شبکه بانکی این کشور را همچنان تهدید می‌‌کند. به گزارش اکونومیست به نظر می‌‌رسد آمریکا فاصله زیادی با حل مساله بانک‌‌های کوچک و متوسط دارد و اگر بازار در حال حاضر آرام به نظر می‌‌رسد، به خاطر حمایت‌‌های سخاوتمندانه از این بانک‌‌هاست. وعده‌های جدی فدرال‌‌رزرو و وزارت ‌‌خزانه‌‌داری آمریکا در تضمین سپرده مشتریان بانک‌‌ها نقش قابل توجهی در خروج سپرده‌ها از بانک‌‌ها داشته است.

 • خروج دلار از سنگر آرامش

  شنبه 9 اردیبهشت  ماه 1402

   

  دنياي اقتصاد : نرخ شاخص ارزی در واپسین معاملات هفته گذشته از بازه نوسان ۲۲ روزه خود خارج شد و به سمت کانال‌های بالاتر حرکت کرد. در حالی که نرخ دلار از اواسط فروردین ماه سال جاری تا روز‌های انتهایی هفته گذشته در سطوح قیمتی کانال‌های ۵۰ و ۵۱ هزار تومانی نوسان می‌کرد، با شرو‌ع معاملات در بازار روز پنج‌شنبه نمودار قیمت این ارز از فاز استراحت خارج شد و به سمت کانال بالاتر حرکت کرد.

 • چرا نرخ تورم افزایش یافت؟

  شنبه 9 اردیبهشت  ماه 1402

   

  دنیای‌اقتصاد : در مطلبی که عبدالناصر همتی منتشر کرده است بیان شده که چرا به‌رغم کاهش رشد نقدینگی در اواخر سال۱۴۰۱، نرخ تورم افزایش یافت؟ و برای مهار تورم چه باید کرد. عبدالناصر همتی، رئیس کل پیشین بانک مرکزی در مطلبی که به تازگی در صفحه مجازی خود منتشر کرد، نوشت:

 • ضعف اقتصاد آمریکا در ۲۰۲۳

  شنبه 9 اردیبهشت  ماه 1402

   

  دنياي اقتصاد : گزارش دفتر تحلیل آمارهای اقتصادی ایالات‌متحده در روزهای اخیر از رشد ۱/ ۱ درصدی اقتصاد این کشور در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ حکایت داشت. شواهد نشان می‌دهد که تولید ناخالص داخلی آمریکا در فصل اول سال جاری نسبت به داده‌های فصل چهارم سال ۲۰۲۲ با سرعت کمتری در حال افزایش است و ضعیف‌‌ترین رشد را از سه ماهه دوم سال مذکور به ثبت رسانده است.

 • تورم ژاپن به کجا رسید؟

   سه شنبه 5 اردیبهشت  ماه 1402

   

  ايسنا : تورم ژاپن در ماه مارس روند کاهشی طی کرد. به گزارش اکونومیک، تورم ژاپن در ماه مارس به ۲/ ۳ درصد کاهش یافت. بر اساس گزارشی که اداره آمار ژاپن منتشر کرد، قیمت‌‌های مصرف‌‌کننده در ژاپن پیش‌‌بینی‌‌های تحلیلگران را در مسیری متفاوت طی کرد. تورم ژاپن در ماه مارس تحلیلگران را شگفت‌‌زده کرد؛ به‌‌طوری‌‌که شاخص قیمت مصرف‌کننده با رشد سالانه ۲/ ۳درصدی به ۴/ ۱۰۴ رسید. داده‌های اضافی ماه مارس نشان داد که قیمت‌‌های مصرف‌‌کننده بدون احتساب مواد غذایی تازه و انرژی ۸/ ۳ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است؛ در حالی که همین شاخص بدون احتساب مواد غذایی تازه ۱/ ۳ درصد در سال بهبود یافته است.

 • شمارش معکوس برای بانک‌های بد

   سه شنبه 5 اردیبهشت  ماه 1402

   

  دنیای‌اقتصاد : رئیس‌کل بانک مرکزی در نشست با مدیران عامل بانک‌ها اعلام کرد که بانک‌های ناتراز و تورم‌زا تا شهریور فرصت اصلاح دارند، در غیر این‌صورت برای ادامه فعالیت این بانک‌ها چاره‌ای جز تعیین تکلیف و انحلال وجود ندارد.

 • شارژ ارزی صرافی‌ها

   سه شنبه 5 اردیبهشت  ماه 1402

   

  دنياي اقتصاد : بررسی‌های به‌عمل آمده توسط خبرنگار «دنیای اقتصاد» از صرافی‌های فعال در کانون صرافان کشور حاکی از آن است که بانک مرکزی این بنگاه‌های معاملاتی را شارژ کرده و سهمیه خرید ارز توافقی به بازار بازگشته است. بر این اساس هر متقاضی با در دست داشتن مدارک هویتی می‌تواند جهت دریافت سهمیه ۲ هزار دلاری سالانه خود به یکی از صرافی‌های مجاز کشور مراجعه کرده و فرآیند خرید را سپری کند. اما نکته قابل توجهی که در تازه‌ترین اعلامیه نهاد بازار‌ساز به آن اشاره شده این است که هیچ یک از صرافی‌های مذکور اقدام به پرداخت اسکناس به متقاضیان ارز توافقی نکرده و خریداران باید با ایجاد حساب ارزی فرآیند خرید را طی کنند. گفتنی است که ارز خریداری شده پس از ۵ روز کاری قابل برداشت از حساب ارزی است. هر برگ اسکناس دلار توافقی در معاملات روز گذشته صرافی‌های کشور در محدوده قیمتی پله سوم کانال ۴۲ هزار تومانی قیمت خورد که با نرخ دلار آزاد در این روز حدود ۹ هزار تومان اختلاف داشت.

 • گریز آلمان از رکود؟

   سه شنبه 5 اردیبهشت  ماه 1402

   

  دنياي‌اقتصاد : بررسی‌های به عمل آمده در حوزه اقتصادی آلمان حاکی از آن است که این منطقه با توجه به روند کاهش هزینه‌های انرژی، سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ را با رشدی فراتر از انتظارات را به ثبت رساند. با توجه به انتشار نتایج نظرسنجی از بوندس بانک، بانک مرکزی آلمان و همچنین بخشی از سیستم بانکی اروپا، اقتصاد این منطقه در سال ۲۰۲۲ مشکلات فراوانی را از جمله افزایش هزینه‌ها در بخش انرژی پشت سر گذاشته بود که این امر سبب به صدا درآوردن زنگ رکود در آلمان شده بود.

 • بحران بانکی آمریکا دامن‌‌گیر بانک‌‌های آسیا خواهد شد؟

   شنبه 5  فروردین  ماه 1402

   

  ايسنا : موسسه رتبه‌‌بندی فیچ اعلام کرد که بحران بانکی برای بانک‌‌های آسیا و اقیانوسیه محدود خواهد بود. به گزارش اکونومیک، فیچ تخمین زد که بحران مالی بانک‌‌های منطقه آسیا-اقیانوسیه (APAC) با بانک سیلیکون ولی (SVB) و سیگنچر محدود به نظر می‌‌رسد، زیرا تعداد کمی از بانک‌‌های دارای رتبه فیچ در این منطقه به نوعی سپرده‌‌گذار در این بانک‌‌ها دارند. علاوه بر این، فیچ به مدیریت قوی ریسک نرخ بهره در منطقه همچنین تمایل مقامات برای ارائه حمایت نقدینگی از بانک‌‌ها در صورت نیاز اشاره کرد.

 • کدام کشور اروپایی کمترین نرخ تورم را دارد؟

   شنبه 5  فروردین  ماه 1402

   

  ايسنا : نرخ تورم سالانه در منطقه یورو در ماه فوریه به ۵/ ۸درصد رسید که ۱/ ۰ واحد درصد نسبت به ماه قبل کاهش داشت. به گزارش اکونومیک، بر اساس گزارش نهایی یورواستات، نرخ تورم سالانه مواد غذایی، الکل و دخانیات به ۱۵ درصد رسید که بیشترین سهم را در نرخ تورم کل در منطقه یورو داشته است. نرخ تورم انرژی ۷/ ۱۳ درصد و تورم کالاهای صنعتی غیر انرژی ۸/ ۶ درصد بوده و این در حالی است که تورم خدمات در ماه فوریه به ۸/ ۴درصد رسید. در میان کشورهای اتحادیه اروپا، بالاترین نرخ تورم ماه فوریه در مجارستان با ۸/ ۲۵ درصد و کمترین آن مربوط به لوکزامبورگ با ۸/ ۴ درصد بوده است.

 • سال خروج دلار از مدار امن‌؟

   شنبه 5  فروردین  ماه 1402

   

  دنياي‌اقتصاد- ميکائيل زين‌الدين : نرخ دلار غیر‌رسمی در واپسین روز‌های کاری سال ۱۴۰۱ مجددا افزایش یافت و در نیمه دوم کانال ۴۶ هزار تومانی به نوسان پرداخت تا این ارز فعالیت سالانه خود را با نرخ رشدی معادل ۹/ ۷۷ درصد به پایان برساند. اما بررسی کلی روند نرخ اسکناس آمریکایی در طول معاملات ۱۲ ماه گذشته نشان می‌دهد که عمده فشار‌های افزایشی وارد شده بر نرخ این ارز در شش ماه دوم سال صورت گرفته و شش ماه نخست را می‌توان به عنوان بازه ثبات حداقلی دانست.

 • کورس جهانی طلا و رمزارز

   شنبه 5  فروردین  ماه 1402

   

  دنیای اقتصاد : ارزش طلا و رمزارزها بر اثر افت شاخص دلار در پی عقبگرد احتمالی فدرال‌رزرو از سیاست‌های انقباضی در ماه‌های آتی رکورد‌دار سال۲۰۲۳ شدند. از جمله دلایل احتمال توقف یا کاهش سرعت افزایش بهره، باید به رضایت مقامات پولی از کارکرد سیاست‌های انقباضی در ماه اخیر و همچنین بحران‌های حاکم بر حوزه بانکداری این منطقه اشاره کرد. بر اثر عوامل مذکور طلا در چند قدمی رکورد تاریخی خود قرار دارد و بیت‌کوین نیز می‌تواند کانال ۳۰هزار دلاری را مشاهده کند.

 • سوءاستفاده از چت جی‌پی‌تی؛ داغ‌ترین موضوع وب‌دارک

   دوشنبه 15  اسفند  ماه 1401

   

  سیتنا: به گفته پژوهشگران امنیت سایبری، بحث درمورد چت جی‌پی‌تی تالارهای گفت‌وگو در وب تاریک را پر کرده و هم‌زمان، هکرها به دنبال راه‌هایی برای سوءاستفاده از این بات مکالمه هوش مصنوعی‌اند.

 • استقبال وزیر علوم انگلیس از ابزارهای هوش مصنوعی

   دوشنبه 15  اسفند  ماه 1401

   

  مهر: به گفته وزیر علوم جدید انگلیس سیستم‌های هوش مصنوعی مانند «چت جی‌پی‌تی» می‌توانند در دولت این کشور نقش ایفا کنند. به گزارش پرس اسوسیشن، میشل دونلان که اخیرا به عنوان وزیر علوم، نوآوری و فناوری انگلیس تعیین شده، معتقد است چت جی‌پی‌تی یک فرصت عظیم به حساب می‌آید.

 • پافشاری لاگارد به صعود بهره

   دوشنبه 15  اسفند  ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : رکورد بی سابقه تورم هسته منطقه یورو در ماه اخیر سبب شد تا کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا در نشست خود افزایش ۵/ ۰واحد درصدی بهره را قطعی اعلام کند. طبق این گزارش، این مقام پولی در مصاحبه خود با «ال کورئو» یکی از روزنامه‌های معتبر اسپانیا در روز گذشته، از تداوم سیاست‌های انقباضی در ماه مارس صحبت به میان آورد. او در ادامه صحبت‌های خود افزود که گرچه تورم کل در مسیر نزولی قرار گرفته است، اما تورم هسته در حال افزایش است که بانک مرکزی قصد دارد تا با اقدامات ضدتورمی خود در ماه‌های آتی از شتاب آن جلوگیری کند و تورم را به سطح ۲درصدی برساند. در راستای سخنان این مقام سیاستگذار برخی از تحلیلگران و کارشناسان براین باورند که افزایش ۵/ ۰واحد درصدی بهره در چند ماه از سال نمی‌تواند چالش دستیابی به تورم ۲درصدی را حل کند. آنها با توجه به سطح ۳درصدی نرخ بهره اعلام کردند در حال حاضر تداوم در سیاست‌های پولی انقباضی می‌تواند این چالش اقتصادی را حل و فصل کند و نرخ باید به بالای ۵درصد صعود کند. به نظر می‌رسد که انتظارات آنها برای افزایش بیش از ۵/ ۰واحد درصدی در ماه مارس است.

 • بیانیه صف‌شکن دلار

  دوشنبه 15  اسفند  ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : همزمان با انتشار بیانیه مشترک سازمان انرژی اتمی کشور و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، نرخ ارز در معاملات غیر رسمی بازار تهران دچار نوسانات کاهشی چشمگیری شد و به کانال قیمتی ۵۲هزار تومانی بازگشت. پیش‌تر عده‌ای از تحلیلگران ارزی بازار تهران پیش‌بینی کرده بودند که درصورت انتشار اخبار مثبت در زمینه بهبود روابط ایران با آژانس انرژی اتمی، احتمال مشاهده روندهای کاهشی در نرخ ارز وجود دارد؛ چراکه بهبود روابط ایران و آژانس می‌تواند در آینده به بازگشت طرفین قرارداد برجام بر سر میز مذاکره منجر شود و در نتیجه سمت و سوی انتظارات در میان فعالان بازار تغییر خواهد کرد. همزمان با کاهش دما دلار در معاملات غیر رسمی، روز گذشته روند قیمت‌ها در مرکز مبادله ارز و طلا کشور نیز کاهشی بود. بر این اساس نرخ هر برگ اسکناس دلار آمریکا با حدود یک‌هزار و ۲۳۷تومان کاهش نسبت به نرخ روز ابتدایی هفته به رقم ۴۳هزار و ۵۷۹تومان رسید. در این میان گزارش‌های حاصل‌شده از بازار سکه و طلا نیز خبر از کاهش نرخ در بازار این فلز گرانبها دارد.

 • فلز زرد در اوج ۲۰ روزه

   یک شنبه 14 اسفند  ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : بازار جهانی طلا در حالی به ساعات پایانی معاملات این هفته خود نزدیک می‌شود که طی این هفته، قیمت طلا کاهش هفته گذشته خود را جبران کرد و در سطح بالاتری ایستاد. بر این اساس در حالی که طلا هفته جاری را با ۱۸۱۱ دلار در هر اونس آغاز کرد، با بیش از دو درصد رشد در پایان هفته با قیمت ۱۸۴۷ دلار در هر اونس معامله شد.

 • نگاه دلار به ‌میهمان تهران

   یک شنبه 14 اسفند  ماه 1401

   

  دنياي اقتصادنرخ شاخص ارزی در روز‌های پایانی هفته گذشته دچار افزایش قیمت شد و در میانه‌های نیمه دوم کانال ۵۳ هزار تومانی به کار خود پایان داد. این در حالی است که در ساعات عصرگاهی روز جمعه ۱۲ اسفند ماه رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، جهت دیدار با سران کشور وارد ایران شد و به عقیده فعالان بازار اخبار منتشر شده از این سفر می‌تواند تاثیراتی بر معاملات ارزی هفته آینده داشته باشد.

 • دلار توافقی دوباره آمد

  یک شنبه 7 اسفند ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : روز گذشته سیاستگذار ارزی خبر از بازگشت معاملات توافقی به صرافی‌ها و کارگزاری‌های رسمی داد که در آن افراد با ارائه کارت ملی می‌توانند سهمیه سالانه خود را تهیه کنند. به عقیده کارشناسان، عرضه جدید اسکناس با رویکرد کاهش شکاف نرخ‌ها، در بلندمدت می‌تواند به بازگشت ثبات به بازار ارز کمک کند. از سوی دیگر تشویق صادرکنندگان برای بازگرداندن ارز با نرخ جدید، گام دیگر با تقویت عرضه دلار خواهد بود. «دنیای‌اقتصاد» در گزارشی با بررسی بازار روز گذشته؛ راه چاره برای بازگشت ارزهای صادراتی را بررسی کرده است.

 • تورم ژاپن در قله ۴۱ سال اخیر

  یک شنبه 7 اسفند ماه 1401

   

  تسنیم: آمارهای دولتی ژاپن که روز جمعه منتشر شد نشان می‌دهد که شاخص قیمت مصرف‌کننده در این کشور طی ماه گذشته میلادی به بالاترین رقم خود در ۴۱ سال گذشته رسید و این در حالی است که شرکت‌ها همچنان افزایش هزینه‌های انرژی را به خانوارها منتقل می‌‌کنند.

 • خروج آمریکا از رکود اقتصادی؟

  یک شنبه 7 اسفند ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : آمارهای منتشرشده از وزارت بازرگانی آمریکا نشان می‌دهد که رشد اقتصادی این کشور در چهارمین فصل سال۲۰۲۲ معادل ۷/ ۲درصد ثبت شد. با توجه به اینکه سه‌ماه سوم سال گذشته میلادی نیز اقتصاد آمریکا شاهد رشد ۲/ ۳درصد بود، می‌توان گفت که اقتصاد آمریکا پس از ثبت دو رشد فصلی مثبت، از رکود خارج شده است. با این حال روند کاهش تورم به‌شدت کند شده و این نگرانی را به وجود آورده است که فدرال‌رزرو بار دیگر نرخ بهره سیاستی را بالا ببرد.

 • سوخت طلای دو هزار دلاری

  شنبه 6 اسفند ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : با وجود نشانه‌های اقتصادی مثبت در ابتدای سال، به نظر می‌رسد تحلیلگران هنوز به عبور از رکود امیدوار نیستند. همین موضوع موجب شده بلومبرگ در گزارش آینده‌نگری خود به این موضوع اشاره داشته باشد که طلا می‌تواند به مرز دو هزار دلار هم برسد. این موضوع ترس از رکود نه‌تنها طلا، بلکه دیگر بازارها را هم تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. از همین‌رو به نظر می‌رسد همچنان شرایط اقتصادی آینده برای بسیاری از افراد نامشخص باشد.

 • انعکاس انتظارات در بازار پول

  شنبه 6 اسفند ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : بانک مرکزی آخرین آمار مربوط به نرخ بهره بین بانکی را منتشر کرده است. بر این اساس در تاریخ ۳ اسفند، نرخ بهره بین بانکی با رشد ۴۷/ ۰ واحد درصدی نسبت به نرخ قبلی، به ۰۱/ ۲۳درصد رسید. نگاهی به نرخ بهره بین بانکی از ابتدای سال جاری بیانگر آن است که این نرخ در بازه زمانی مذکور در بیشترین مقدار خود قرار دارد. بانک مرکزی در تاریخ ۱۹بهمن ماه سال جاری کریدور نرخ سود را تغییر داد و آن را به حداقل ۱۷درصد و حداکثر ۲۴درصد رساند. با افزایش این نرخ در هفته گذشته، حالا این نرخ به سقف کریدور نزدیک شده است. در واقع این نرخ در یک ماه گذشته حدود ۲واحد درصد رشد کرده است. به صورت کلی می‌توان گفت که بالا رفتن این نرخ نشان‌دهنده افزایش تقاضای بانک‌ها برای منابع مالی است. با وجود تلاش‌های بانک مرکزی در جهت کنترل اضافه برداشت و خلق پول توسط بانک‌ها، تمایل آنها به اضافه‌برداشت، خود را در افزایش نرخ سود بین‌بانکی نشان می‌دهد. با توجه به نوسانات نرخ ارز در ماه‌های گذشته، انتظارات تورمی بانک‌ها نیز افزایشی بوده؛ به همین دلیل بانک‌ها حاضر هستند که تامین مالی خود را با نرخ‌های بالاتری انجام دهند.

 • حذف دلار از معاملات بین عراق و چین

  شنبه 6 اسفند ماه 1401

   

  تسنیم: بانک مرکزی عراق اعلام کرد تجارت با چین برای نخستین‌بار به‌‌جای دلار مستقیما با یوآن انجام خواهد شد. به گزارش اویل پرایس، بانک مرکزی عراق در روز چهارشنبه اعلام کرد تجارت با چین برای نخستین‌بار به‌‌جای دلار مستقیما با یوآن انجام خواهد شد تا دسترسی به ارز خارجی تقویت شود. مضیر صالح، مشاور اقتصادی دولت عراق گفت این نخستین‌‌بار است که واردات از چین با یوآن انجام می‌شود و تا امروز تمام معاملات فقط با دلار بوده است.

 • سرفصل‌های مصارف خدماتی ارز و مراحل دریافت

  شنبه 6 اسفند ماه 1401

   

  دنیای اقتصاد: بانک مرکزی روز پنج‌شنبه سرفصل‌های ۶۳ گانه مصارف ارزی - خدماتی (غیر بازرگانی) در مرکز مبادله ارز و طلای ایران را منتشر کرد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، مرکز مبادله ارز و طلای ایران بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار مورخ ۱۱ بهمن‌ماه ۱۴۰۱، از روز سه‌شنبه ۲ اسفند ۱۴۰۱ فعالیت رسمی خود را در حوزه معاملات ارزی‌(اسکناس و حواله) آغاز کرد.

 • تصمیم سرنوشت‌ساز برای دلار

  شنبه 6 اسفند ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : با مشاهده سیاست ارزی جدید بانک مرکزی می‌توان دریافت که تامین کلیه نیاز‌های ارزی کشور در دستور کار مرکز مبادله ارز و طلا قرار گرفته تا از تجمیع متقاضیان در معاملات غیر‌رسمی جلوگیری و از شدت نوسانات ارزی کاسته شود. روابط عمومی مرکز مبادله در روز‌های اخیر لیستی از سرفصل‌های تامین ارزی خود را منتشر کرده که در آن به ۶۳گونه مختلف از نیاز‌ها اشاره و سقف مجاز ارائه ارز به هر یک از این نیازها را نیز مشخص کرده است که حتی در بعضی از این موارد متقاضیان قادرند بدون در نظر گرفتن سقف مجاز اقدام به دریافت ارز رسمی از مرکز مبادله کنند.

 • مسیر‌یابی تقاضا‌های خرد دلاری

  پنج شنبه 4 اسفند ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : در روز‌های اخیر با لغو معاملات خریدوفروش ارز در صرافی‌ها، بازار معاملات غیر‌رسمی داغ‌تر از پیش شده و انتقال برخی تقاضا‌های خرد به این بازار موجب افزایش نرخ دلار آزاد شده است. این در حالی است که مرکز مبادله ارز و طلای کشور که به عنوان مرکزی با سیاست‌های ارزی جدید در جهت حفظ ارزش پول ملی تاسیس شد، از روز سه‌شنبه دوم اسفند فعالیت خود را آغاز کرده و به گفته مسوولان بنا بر این است که بخش عمده نیاز‌ها‌ی ارزی مردم در این مرکز برطرف شود. اما مشاهدات به عمل آمده از هسته مرکزی بازار ارز و روند نرخ‌ها در معاملات روز گذشته حاکی از آن است که آغاز فعالیت مرکز مذکور تاکنون تاثیر قابل توجهی بر نرخ ارز نداشته و قیمت‌ها در بازار غیر‌رسمی همچنان در حال پیشروی هستند. گفتنی است که نرخ منتشر شده جهت فروش هر برگ اسکناس دلار در مرکز مبادله ارزی کشور رقمی معادل ۴۱ هزار و ۵۴۹ تومان است، در حالی که قیمت ارز مذکور در معاملات غیر‌رسمی در میانه‌های کانال قیمتی ۵۰ هزار تومانی معامله می‌شود. روز گذشته با افزایشی شدن روند نرخ دلار غیر‌رسمی، افت قیمت سکه طلا نیز جبران شد و قیمت هر قطعه از این فلز گران‌بها مجددا به نیمه دوم کانال قیمتی ۲۹ میلیون تومانی بازگشت.

 • اقتصاد آلمان به خطر افتاد؟

  پنج شنبه 4 اسفند ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : گزارش منتشر شده از سوی اداره آمار آلمان از افزایش هزینه کالا و خدمات این منطقه در ماه ژانویه حکایت داشت. بر این اساس باید گفت که شاخص قیمت مصرف‌کننده در نخستین ماه از سال ۲۰۲۳ روند صعودی به خود گرفت. بنابراین تورم نقطه‌به‌نقطه در آلمان که یکی از مهم‌ترین مناطق صنعتی در قاره سبز به شمار می‌رود از ۱/ ۸ درصد در دسامبر ۲۰۲۲ به ۷/ ۸ درصد در ژانویه ۲۰۲۳ رسید. این در حالی است که تورم ماهانه در این منطقه با افزایش یک درصدی رو‌به‌رو شد. در این میان باید گفت که هر چند محرک اصلی شتاب تورم در ماه اخیر را باید حذف یارانه انرژی توسط دولت در ماه اخیر دانست، اما شواهد گویای آن است که افزایش هزینه‌ها در بخش مواد خوراکی نیز عامل مهمی در شتاب‌گیری تورم در ماه ژانویه به شمار می‌رود. روث برند، رئیس اداره آمار آلمان گفت: به دنبال کاهش سرعت در پایان سال گذشته، نرخ تورم در سطح بالایی باقی خواهد ماند. به دنبال این موضوع یکی از اقتصاددانان ارشد این منطقه گفت: بانک مرکزی اروپا باید به افزایش نرخ بهره در ماه‌های آتی ادامه دهد. او همچنین افزود که خانوارها هزینه بیشتری برای انرژی و مواد غذایی در ماه ژانویه پرداخت کردند.

 • هشدار برای سومین اقتصاد بزرگ جهان

  پنج شنبه 4 اسفند ماه 1401

   

  ایسنا: فعالیت کارخانه ژاپن با سریع‌ترین سرعت در ۲ تا ۵/ ۲ سال گذشته کاهش یافت. یک نظرسنجی تجاری نشان داد که فعالیت‌های تولیدی ژاپن در فوریه با سریع‌ترین سرعت در ۳۰ ماه گذشته کاهش یافته که نشانه‌ای نگران‌کننده برای سومین اقتصاد بزرگ جهان است که با تضعیف تقاضا و تلاش برای کاهش فشار هزینه‌ها مواجه است.

 • جزئیات نخستین روز کاری مرکز مبادله ارز و طلا

  پنج شنبه 4 اسفند ماه 1401

   

  بانک مرکزی: در نخستین روز کاری مرکز مبادله ارز و طلا در مجموع ۵۰۶ میلیون دلار حواله عرضه شد که از این میزان ۶/ ۳۹۱ میلیون دلار مورد معامله قرارگرفته است. این معاملات روز دوشنبه در نخستین روز کاری مرکز مبادله ارز و طلا بابت تامین ارز واردات انواع کالاهای مورد نیاز کشور و مطابق با ثبت سفارش‌های تایید شده انجام شد. همچنین روز دوشنبه بابت کالاهای اساسی، شامل گندم، ذرت، جو، برنج، روغن و دارو، مواد اولیه تولید دارو و تجهیزات پزشکی نیز تامین و‌ پرداخت ارز با نرخ هر دلار ۲۸۵۰۰ تومان صورت گرفته است. واردکنندگان و صادرکنندگان روز سه‌شنبه نیز در فضای موجود اقدام به ثبت درخواست (تقاضای ارز/ عرضه ارز) کردند، و تامین نیاز ارز واردات کشور در بستر این مرکز به سهولت و‌ شفافیت در حال تحقق است.

 • دست رد اروپا به سینه رکود؟

  چهارشنبه 3 اسفند  ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : بررسی‌‌های به عمل آمده در حوزه اقتصادی یورو حاکی از آن است که تولید در این منطقه با کاهش ۳/ ۰ واحد درصدی در ماه فوریه مواجه شده است. طبق این گزارش باید گفت که گرچه تولید در قسمت مواد شیمیایی، پلاستیک و منابع اساسی همچنان در سطح ضعیف باقی مانده، اما در بخش غذا و نوشیدنی، کالاهای خانگی و تولید کالاهای صنعتی وضعیت بهتری را رقم زده است. بنابراین آمارها نشان می‌دهد که بخش تولید در منطقه یورو از ۸/ ۴۸ درصد در ماه ژانویه به ۵/ ۴۸ درصد در ماه فوریه رسید. در مقابل بخش خدمات با رشد ۲/ ۲ واحد درصدی روبه‌رو شد و از ۸/ ۵۰ درصد در ماه گذشته به ۵۳ درصد در ماه اخیر رسید.

 • اقتصاد روسیه صعود می‌‌کند؟

  چهارشنبه 3 اسفند  ماه 1401

   

  ايسنا : بانک مرکزی روسیه پیش‌‌بینی کرد که تولید ناخالص داخلی ملی این کشور در سه ماهه اول ۲۰۲۳ به میزان ۴/ ۲ درصد کاهش یابد. به گزارش اکونومیک، بانک مرکزی روسیه در گزارش سیاست پولی خود اعلام کرد که بانک مرکزی روسیه پیش‌‌بینی تولید ناخالص داخلی ملی در سه ماهه اول سال جاری خود را ۴/ ۲ درصد می‌‌داند. بر اساس چشم‌‌انداز به‌‌روز شده قبلی، تولید ناخالص داخلی تا پایان سال ۲۰۲۳ در محدوده یک درصد، در سال ۲۰۲۴ بین ۵/ ۲ تا ۵/ ۰ درصد و در سال ۲۰۲۵ بین ۵/ ۲ تا ۵/ ۱ درصد رشد خواهد کرد. بر اساس اعلام بانک مرکزی، اقتصاد در سال ۲۰۲۴ به روند بهبود خود ادامه خواهد داد.

 • بی‌اعتنایی دلار آزاد به نرخ جدید

  چهارشنبه 3 اسفند  ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : روز گذشته با شروع فعالیت رسمی مرکز مبادله ارز و طلای کشور فعالیت عرضه‌کنندگان سامانه بازار متشکل ارزی متوقف شد و امکان خرید ارز با کارت ملی از صرافی‌های مجاز از بین رفت. در حالی که نرخ کشف شده برای هر برگ اسکناس دلار در مرکز مبادله ارز و طلای کشور در محدوده میانه‌های کانال قیمتی ۴۱ هزار تومانی ثبت شد، نرخ ارز مذکور در معاملات بازار آزاد تهران در کانال ۴۹ هزار تومانی پیشروی کرد و به پله انتهایی این کانال رسید.

 • سیاست جدید در بازار ارز

  چهارشنبه 3 اسفند  ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : روز گذشته از مرکز مبادله ارز و طلا رونمایی شد. قرار است که از این تاریخ به بعد تمام مبادلات مربوط به ارز و طلا در بستر این بازار انجام بگیرد. به‌گفته رئیس کل بانک مرکزی، نرخ ارز در مرکز مبادله ارز و طلای ایران مبتنی بر منابع و مصارف ارزی کشور و همچنین براساس متغیرهای بنیادین اقتصاد کشور تعیین می‌شود. بر اساس نخستین معاملات این بازار، اسکناس دلار ۴۱هزار و ۵۴۹تومان و حواله دلار ۳۶هزار و ۱۳۰تومان کشف قیمت شد.

 • اقدامات بانک مرکزی برای مقابله با نرخ‌های کاذب ارز

  یک شنبه 30 بهمن ماه 1401

   

  تسنیم: کارشناس امور بانکی با بیان اینکه انتظارات تورمی، عاملی برای افزایش نرخ ارز است، گفت: بانک مرکزی در حال مدیریت بازار تقاضای ارز است و پیش‌بینی می‌شود بانک مرکزی با کنترل انتظارات تورمی می‌تواند به چرخه‌های شوم ارز در اقتصاد پایان دهد. اصغر بالسینی با اشاره به اقدامات بانک مرکزی در حوزه ارز، اظهار کرد: بانک مرکزی در این حوزه اقدامات زیادی داشته است، یکی از مشکلات جدی که در سال‌های اخیر در حوزه ارز دیده شده موضوع قیمت‌سازی‌های غیر‌واقعی و کاذب در این بازار است که این اتفاق به سبب وجود برخی از خلأ‌ها رخ داده است.

 • تاریخ‌سازی سکه در پایان بهمن

  یک شنبه 30 بهمن ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : در روز‌های پایانی هفته گذشته نرخ ارز در معاملات رسمی و غیر‌رسمی بازار تهران مجددا افزایشی بود. در حالی که در روز‌های میانی هفته گذشته نهاد بازار‌ساز بانک مرکزی مجوز رشد قیمت ارز در معاملات رسمی صرافی‌ها را صادر کرده بود، انتظارات تورمی فعالان بازار زمینه‌ساز رشد قیمت ارز در معاملات غیر‌رسمی شد و شکاف میان نرخ‌های بازار مجددا افزایش یافت.

 • شوک تورمی به بازارهای ریسکی

  یک شنبه 30 بهمن ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : وضعیت بازار کریپتو حاکی از آن است که بیت‌کوین پس از انتشار گزارش منتشر شده از سوی اداره آمار کار در روزهای اخیر، با رشد ۱۴ درصدی مواجه شد و از کانال ۲۱ هزار دلاری به کانال ۲۵ هزار دلاری صعود کرد. همچنین اتریوم نیز به عنوان دومین دارایی ارزشمند بازار کریپتو توانست بار دیگر کانال ۱۷۰۰ دلاری را فتح کند. عوامل مذکور را می‌توان به عملیات ضد تورمی جدید مقامات فدرال رزرو در جهت مهار تورم نسبت داد.

 • واقعیت مهار رشد قیمت‌ها

  یک شنبه 30 بهمن ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : درحالی‌که سیاست‌های انقباضی فدرال‌رزرو موجب شده است نرخ تورم آمریکا از سطح اوج خود، یعنی ۱/ ۹درصد، فاصله بگیرد و تا سطح ۴/ ۶درصدی کاهش پیدا کند، یک اقتصاددان معتقد است که تحقق هدف ۲درصدی فدرال‌رزرو بدون آسیب به اقتصاد این کشور ممکن نیست.

 • تابلوی جدید بازیگران ارزی

  چهارشنبه26 بهمن ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : امیر هامونی، مشاور رئیس کل بانک مرکزی، با اشاره به راه‌اندازی مرکز مبادله ارز و طلای ایران اعلام کرد که با گشایش این مرکز، صرافی‌های تضامنی امکان معاملات حوالجات خرد ارزی را پیدا خواهند کرد. به‌گفته هامونی، در فاز اول راه اندازی مرکز مبادله ارز و طلای ایران، با استقرار دستگاه‌های دولتی، از سامانه تامین ارز خدماتی سرفصل‌های مصوب بانک مرکزی رونمایی می شود و متقاضیان ارز خدماتی می‌توانند از بستر این مرکز، ارز مورد نیاز خود را دریافت کنند. پیش‌تر محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی، از افتتاح این مرکز تا پایان هفته آینده خبر داده بود. موضوع و هدف فعالیت این مرکز سامان‌دهی و توسعه بازار ارز و طلاست و انجام معاملات ارزی اعم از اسکناس و حواله و فلزات گرانبها، شمش و سکه در این مرکز انجام خواهد شد. بانک مرکزی با ایجاد این بازار در تلاش است تا قیمت ارز را کنترل و همه نیازهای ارزی کشور را از طریق این مرکز تامین کند. درواقع با راه‌اندازی مرکز مبادله ارز و طلا، این مرکز جایگزین بازار متشکل ارزی خواهد شد. فرزین در گام بعدی، وعده راه‌اندازی ابزارهای مشتقه ارزی و عملیات سوآپ را نیز داده است.

 • آیا ابرتورم محتمل است؟

  چهارشنبه 26 بهمن ماه 1401

   

  ایلنا : به گفته یک کارشناس اقتصادی در اقتصاد ایران به دلیل نداشتن بدهی خارجی احتمال ابرتورم وجود ندارد. وحید شقاقی‌شهری درباره شرایط اضطرار در سال آینده و احتمال درگیری اقتصاد ایران با ابرتورم تاکید کرد: در ابتدا باید از ابرتورم تعریف مشخصی داشته باشیم. اگر طی چندماه پی‌درپی نرخ تورم ماهانه کشور بالای ۵۰درصد باشد در این شرایط به ابرتورم رسیده‌‌ایم. او ادامه داد: در اقتصاد ایران در حوزه تورم، احتمال ابرتورم وجود ندارد به این دلیل که بدهی خارجی نداریم. اما این موضوع به منزله آن نیست که نرخ تورم در ایران بالا نیست.

 • تشریح دلایل افزایش نرخ ارز در بازار

  چهارشنبه 26 بهمن ماه 1401

   

  ایلنا : رئیس اسبق پژوهشکده پولی و بانکی اظهار کرد: دولت و مجلس برای حل مشکل کسری بودجه باید به توافق و تفاهم برسند و تجربه نشان می‌دهد که اگر هماهنگی بین دولت و مجلس وجود داشته باشد، امکان کاهش تورم با کنترل ناترازی‌‌‌های موجود از جمله ناترازی‌‌‌های بوجه وجود دارد و با کاهش تورم، ارزش ارزهای خارجی در برابر پول ملی هم کاهش پیدا می‌کند. احمد مجتهد درباره اظهارات رئیس کل بانک‌مرکزی مبنی بر اینکه در بازار قیمت دلار ۴۶‌هزار تومان نیست، در حالی که در حال حاضر هر دلار در بازار آزاد با این قیمت به فروش می‌‌‌رسد، اظهار کرد: واقعیت این است که رئیس بانک‌مرکزی در یک چارچوبی اظهارنظر و صحبت می‌کند اما بازار هم حرف خودش را می‌‌‌زند و می‌‌‌گوید که عرضه و تقاضا قیمت را تعیین می‌کند.

 • معمای عرضه سنگین دلار

  سه شنبه 25 بهمن ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : محمدرضا فرزین، رئیس‌کل بانک مرکزی، در آخرین اظهارنظر خود درباره بازار ارز کشور از عرضه سنگین ۵/ ۶ میلیارد دلاری در معاملات سامانه نیما خبر داد. اما این در حالی است که به عقیده برخی از تحلیل‌گران بازار ارز حجم سنگین عرضه در معاملات حواله تاثیر قابل توجهی در تغییر روند معاملات خرد نقدی نداشته است. همچنین این افراد بر این ‌باورند زمانی که در مقام دفاع از عملکرد نهادی مانند بانک مرکزی صحبت می‌شود نقطه قوت کاهش سطح نوسانات است نه میزان عرضه، چرا که با توجه به شرایط کنونی تقاضا برای دریافت ارز بالا است و هر میزان عرضه‌ای خریدار خواهد داشت.

 • در باب حداقل دستمزد

  سه شنبه 25 بهمن ماه 1401

   

  دکتر داود سوری

  هر سال در انتهای سال و موسم بودجه، بحث میزان افزایش دستمزد در سال آتی دغدغه‌ای است که ذهن کارگر و کارفرما را به خود مشغول می‌کند. این دغدغه به‌ویژه در سال‌های اخیر که نرخ تورم فزاینده است و آستانه‌های جدیدی را ثبت کرده، بسیار جدی و مهم است. به استثنای سال گذشته که دستمزد برخی از کارگران بیش از نرخ تورم افزایش یافت، در سال‌های گذشته همواره نرخ رشد دستمزد کمتر از نرخ تورم بوده که این به معنی کاهش تدریجی قدرت خرید مزد و حقوق‌بگیران است.

 • تفسیر فرزین از رشد دلار

  سه شنبه 25 بهمن ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : شامگاه روز یکشنبه ۲۳بهمن، رئیس کل بانک مرکزی با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری، به تشریح موضوعات مهم درخصوص تحولات بازار ارز پرداخت. محمدرضا فرزین تاکید کرد که با اقدامات این بانک مسلما بازار ارز کنترل می‌شود و در همین راستا مرکز مبادله ارز و طلا تا پایان هفته آینده افتتاح خواهد شد. رئیس نهاد سیاستگذاری پولی کشور در راستای برآوردن نیازهای ارزی بازار اعلام کرد که در حال حاضر در ۶۰۰صرافی و ۱۵۰شعبه بانک‌های ملی، ملت، صادرات، سپه و تجارت ارز به مردم عرضه می‌شود و همه می‌توانند به این صرافی‌ها و شعب بانکی مراجعه و اسکناس ارز مورد نیاز خود را تامین کنند.

 • خبر خوش فرزین/منتظر کاهش قیمت ارز باشید

  دوشنبه 24 بهمن ماه 1401

   

  خبر آنلاین : رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه با اقدامات بانک مرکزی نرخ ارز روند کاهشی خواهد داشت، گفت: نرخ فعلی ارز، نرخ مورد نظر ما نیست، متاسفانه جریانی در بازار ارز قیمت‌سازی کرده و تلاش می کند قیمت های بالایی را به وجود بیاورد و این موجب وارد شدن زیان به مردم می شود.

 • هشدار رئیس سابق دویچه بانک به دولت سوئیس

  دوشنبه 24 بهمن ماه 1401

   

  تسنیم : به گزارش راشاتودی، جوزف آکرمن، رئیس سابق دویچه بانک به دولت سوئیس نسبت به مصادره دارایی‌های روسیه که تحت تحریم‌های اتحادیه اروپا بلوکه شده‌اند، هشدار داد؛ چراکه این اقدام اعتماد سرمایه‌گذاران به سیستم بانکی سوئیس را به خطر می‌اندازد. آکرمن در مصاحبه با خبرگزاری بلیک این اقدام را به «باز کردن جعبه پاندورا» تشبیه کرد.

 • بازار داغ دلار در یخبندان تهران

  دوشنبه 24 بهمن ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : روز‌های برفی تهران حریف دمای بالای معاملات دلاری نشد و نرخ شاخص ارزی در نخستین روز کاری هفته پایانی بهمن ماه افزایشی شد. در حالی که از روز‌های پیشین انتظارات موجود در بازار سیگنال افزایش نرخ دلار پس از ۲۲ بهمن ماه را مخابره می‌کرد، به نظر می‌رسد بازار‌ساز این سیگنال را جدی نگرفته و با پایین نگاه داشتن نرخ ارز صرافی‌ها سبب افزایش شکاف میان بازار آزاد و معاملات رسمی شده است.

 • سیگنال فدرال رزرو به بهره

  یک شنبه 23 بهمن ماه 1401

   

  دنياي‌اقتصاد : سخنرانی «کریستوفر والر» و «پاتریک هارکر»، دو مقام پولی فدرال رزرو‌ توانست دلار جهانی را در مسیر صعودی قرار دهد. بر این اساس این شاخص با رشد یک واحدی بار دیگر حمایت کانال ۱۰۳ واحدی را به دست آورد و در لحظات پایانی بازارها در هفته گذشته رقم ۵۳/ ۱۰۳ واحد را به ثبت رساند. این در حالی بود که بازارهای جهانی از جمله طلا و رمزارزها جایگاه خود را به شاخص دلار بخشیدند و مسیر نزولی را در پیش گرفتند.

 • تصمیم روسیه برای نرخ بهره مشخص شد

  یک شنبه 23 بهمن ماه 1401

   

  ایبِنا: بانک روسیه اعلام کرد که احتمال افزایش نرخ‌های کلیدی بیشتر از کاهش آن است. به گزارش اکونومیک، الویرا نابیولینا، رئیس بانک مرکزی روسیه در کنفرانس مطبوعاتی پس از جلسه هیات‌مدیره گفت: ضرورت تغییر نرخ کلیدی بر پایه شرایط مشخص می‌شود. اوایل روز جمعه، بانک روسیه تصمیم گرفت در اولین جلسه خود در سال‌جاری، نرخ اصلی را در ۵/ ۷‌درصد در سال حفظ کند. این بانک خاطرنشان کرد که در صورت تشدید ریسک‌‌‌های تورمی، لزوم افزایش نرخ کلیدی را در جلسات آتی خود در نظر خواهد گرفت. جلسه بعدی هیات‌مدیره رگولاتور در مورد نرخ کلیدی برای ۱۷ مارس ۲۰۲۳ برنامه‌‌‌ریزی شده است.

 • اقتصاد انگلستان از رکود گریخت

  یک شنبه 23 بهمن ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد-گروه اقتصاد بین‌‌‌‌‌‌الملل : اقتصاد انگلستان در سه‌ماهه پایانی ۲۰۲۲ ثابت بوده‌ و با وجود کاهش بیش از حد انتظار تولید در ماه دسامبر، توانسته است از وقوع رکود اقتصادی جلوگیری کند. براساس گزارشی از فایننشال‌تایمز، تولید ناخالص داخلی انگلستان، بین سه‌ماهه سوم و چهارم ۲۰۲۲، تغییری را ثبت نکرده ‌است. این اتفاق، با انتظارات تحلیلگران مطابقت داشته است، اما ضعیف‌‌‌‌‌‌تر از رشد ۱/ ۰درصدی بود که بانک‌مرکزی انگلستان آن را پیش‌بینی کرده بود. معمولا دو فصل متوالی کاهش تولید به‌عنوان رکود فنی شناخته می‌شود.

 • سیاستگذاری دلار در تعطیلات

  یک شنبه 23 بهمن ماه 1401

   

  دنياي‌اقتصاد : به گفته مقامات مسوول بانک مرکزی معاملات رسمی ارزی تا ساعات پایانی روز جمعه ۲۱ بهمن ماه تمدید شد. کارشناسان بازار تهران بر این باورند که خبر مذکور نشانگر افزایش حجم عرضه ارز توسط بانک مرکزی به صرافی‌های مجاز است. همچنین این افراد بر این باورند که سیاستگذاری‌های ارزی جدید بانک مرکزی خبر از وضعیت مناسب ذخایر ارزی کشور داشته، چرا که در هفته‌های اخیر علاوه بر تسهیل‌گری در فرآیند خرید ارز رسمی، سهمیه سالانه افراد نیز از ۲‌هزار یورو (یا معادل آن به دیگر ارز‌ها) به ۵‌هزار یورو افزایش یافته است.

 • گوگل و مایکروسافت دو رویداد مرتبط با هوش مصنوعی برگزار می‌کنند

  چهارشنبه 19 بهمن ماه 1401

   

  داغ شدن محصول شرکت Open AI یعنی Chat GPT فضای تکنولوژی هوش مصنوعی را داغ کرده است و در این بین توکن‌های مرتبط با AI نیز پامپ‌های قیمتی شدیدی داشتند. در این راستا ۲ غول صنعت تکنولوژی سرمایه گذاری‌ها و کنفرانس‌هایی جهت روشن کردن نقشه راه خود در این حوزه برگزار می‌کنند که هر کدام از آن‌ها می‌تواند منجر به پامپ دیگری در این توکن‌ها شود.

 • تحولات پولی از نگاه بانک مرکزی

  چهارشنبه 19 بهمن ماه 1401

   

  روزنامه «دنیای‌اقتصاد» در سرمقاله خود در تاریخ ۱۶‏/ ۱۱‏/ ۱۴۰۱ به قلم جناب آقای دکتر مسعود نیلی با عنوان «رشد حجم پول در وضعیت هشدار» با اشاره به آمارهای تورم و رشد پول در سال‌های اخیر نگرانی‌هایی درباره خطرات افتادن در مهلکه تورم‌های بسیار بالا مطرح کرد. همچنین ایشان از سیاست‌های جدید ارزی بانک مرکزی انتقاد کرد.

 • معاملات یورو و دلار، یک پله پائین‌تر

   چهارشنبه 19 بهمن ماه 1401

   

  پیرو انتشار گزارش بهتر از حد انتظار مشاغل ایالات متحده، یورو/دلار ناکام از بسته‌شدن در نزدیکی بالاترین حد هفتگی، به طرز چشمگیری کاهش یافت.

 • امسال سال درخشش فلزات گرانبها

  چهارشنبه 19 بهمن ماه 1401

   

  "رونا اوکانل" تحلیلگر استون‌ایکس بر این باور است که طلا و نقره در سال 2023 عملکرد درخشانی خواهند داشت؛ این تحلیلگر به پلاتین و پالادیوم هم نگاه مثبتی دارد.

 • شاخص دلار به بن‌بست خورد

   چهارشنبه 19 بهمن ماه 1401

   

  در حالی که دلار استرالیا به دنبال افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی افزایش یافت، دلار آمریکا با کاهش مواجه شد.

 • احتمال رکود در اقتصاد آمریکا، و آینده‌ی کریپتو

  چهارشنبه 19 بهمن ماه 1401

   

  جیم کریمر به تازگی به وضعیت بازارها و احتمال رکود در اقتصاد آمریکا اشاره کرده است. وی پیش‌تر به سرمایه‌گذاران توصیه کرده بود اقدام به خرید کنند.

 • افت دلار با تقویت عرضه

   چهارشنبه 19 بهمن ماه 1401

   

  دنياي‌اقتصاد : در روز میانی هفته همراه با افزایش حجم عرضه، نرخ شاخص ارزی در معاملات بازار تهران افت کرد. در روز‌های اخیر سیگنال‌هایی از افزایش حجم عرضه ارز در بازار‌های سلیمانیه و تهران گزارش شد که سبب تغییر در نرخ تعادلی بازار شد. البته به عقیده برخی از فعالان ارزی با توجه به رنج شدن نرخ دلار غیر‌رسمی در کانال قیمتی ۴۴ هزار تومانی، نوسانات ۲ تا ۳ پله‌ای روند عادی بازار بوده و بر مبنای سیگنال سیاسی و اقتصادی مهمی صورت نمی‌پذیرند.

 • بیت‌کوین در انتظار شاخص دلار

   چهارشنبه 19 بهمن ماه 1401

   

  دنياي‌اقتصاد : وضعیت بازار کریپتو حاکی از آن است که بیت‌کوین روند معاملاتی روز گذشته را در محدوده مثبت آغاز کرد. از این رو توانست حمایت کانال ۲۳ هزار دلاری را به دست آورده و در ساعت ۱۶ به وقت تهران رقم ۲۳ هزار دلار را به ثبت رساند. در این میان شیب صعودی بیت‌کوین به اتریوم نیز سرایت کرد و سبب شد دومین دارایی مهم در بازار دیجیتال در میانه کانال ۱۶۰۰ دلاری معامله شود.

 • مجلس تعریف رمز پول و وظیفه تنظیم‌گیری رمزارزها را در طرح بانکداری اسلامی اصلاح کرد

   چهارشنبه 19 بهمن ماه 1401

   

  نمایندگان مجلس امروز اصلاحات مد نظر شورای نگهبان را در طرح بانکداری اسلامی انجام دادند و به موجب آن علاوه بر تعریف رمزپول، وظیفه تنظیم‌گری رمزارزها را به عهده بانک مرکزی قرار دادند.

 • روز کاهشی بازار طلا

  دوشنبه 17 بهمن ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : قیمت طلا و سکه در بازار روز گذشته روندی نزولی را طی کرد. در روزهای اخیر بازار طلا و سکه تحت‌‌تاثیر روند نسبتا باثبات دلار، جهش چشمگیری را تجربه نکرده است و در اثر ریزش قیمت طلای جهانی، با افت قابل‌‌توجهی در پایان هفته گذشته روبه‌رو شد. براین اساس تا ساعت ۱۵ روز یکشنبه ۱۶ بهمن، هرقطعه سکه امامی با قیمت ۲۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در بازار معامله شد.

 • مهاجرت از ریال

  دوشنبه 17 بهمن ماه 1401

   

  سیدجواد جمالی / کارشناس اقتصادیکارشناسان اقتصادی به درستی معتقدند عواملی مانند حساب تراز بازرگانی و تراز پرداخت‌ها، نرخ بهره واقعی، میزان رشد نقدینگی و تورم حاصل از آن می‌توانند بر نرخ ارز تاثیرگذار باشند. طبق آمار منتشرشده کسری تراز تجاری غیر نفتی حدود ۵/ ۱میلیارد دلار منفی برآورد شده است. با فرض صحیح بودن این عدد، این میزان کسری نمی‌تواند تاثیر چندانی بر التهاب بازار ارز داشته باشد. از سوی دیگر با در نظر گرفتن تورم اعلامی سالانه حدود ۴۵درصد و نرخ بهره اسمی حدود ۲۵درصد و نرخ بهره واقعی نزدیک به منفی ۲۰درصد است.

 • روز خلوت بازار ارز

  چهارشنبه 12 بهمن ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : روز گذشته، معاملات در بازار ارز تهران، ساعات خلوتی را تجربه کرد. به‌نظر می‌رسد نزدیک‌کردن نرخ ارز در بازار آزاد و نرخ رسمی ارز در بازار متشکل، باعث شده تقاضا در بازار ارز مدیریت و از التهاب این بازار کاسته شود. 

 • قیمت طلا و سکه پایین آمد

  چهارشنبه 12 بهمن ماه 1401

   

  اقتصاد نیوز : قیمت اونس طلا در بازار امروز ریزش کرد و تا سطح ۱۹۰۲ دلار پایین آمد. این قیمت در مقایسه با دیروز ۲۰ دلار کاهش را نشان می دهد.

 • بدگمانی طلا به سیاست پولی

  چهارشنبه 12 بهمن ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : بررسی‌های به عمل آمده در حوزه طلا حاکی از آن است که این فلز درخشان در پی رشد جهانی دلار که از اعمال ۰/۲۵ واحد درصدی نرخ بهره ناشی شده است، با افت ۱/۶ درصدی در مسیر نزولی قرار گرفت. بنابراین هر اونس طلای جهانی در ساعت ۱۶ به وقت تهران با قیمت ۱۹۰۸ دلار معامله شد. این درحالی بود که تحلیل‌گران چشم انتظار صعود این فلز درخشان به کانال قیمتی ۲هزار دلار بودند

 • افزایش احتیاط در میان سرمایه‌گذاران طلا

  چهارشنبه 12 بهمن ماه 1401

   

  اقتصادنیوز: فلز زرد در آستانه نشست دو روزه فدرال رزرو در روز چهارشنبه، جایی که به طور گسترده انتظار می رود بانک نرخ بهره را 25 واحد پایه افزایش دهد، شروع کندی در آغاز هفته داشت.

 • خرید طلا در بانک‌های مرکزی رکورد زد

  چهارشنبه 12 بهمن ماه 1401

   

  ايسنا : بر اساس گزارش شورای جهانی طلا، خرید در طول همه‌گیری ویروس کرونا کاهش یافت اما در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ سرعت گرفت و بانک‌های مرکزی بین جولای و دسامبر ۸۶۲ تن خرید کردند.

 • عرضه 292 میلیون دلار در سامانه نیما

   

  چهارشنبه 12 بهمن ماه 1401

   

  مجموع ارز عرضه شده در سامانه نیما در روز جاری به معادل 292 میلیون دلار رسید.

 • شرایط واردات طلا به کشور تسهیل شد

  دوشنبه 10 بهمن ماه 1401

   

  بانک مرکزی : شرایط واردات طلا به کشور با مصوبه مورخ ۹بهمن۱۴۰۱ بانک مرکزی تسهیل شد. بر اساس این مصوبه که از روز جاری قابلیت اجرا دارد، تسهیلات متعددی برای واردات طلا به کشور فراهم شده است. بر این اساس شرط الزام به گشایش اعتبار اسنادی برای واردات طلا حذف شد و از این به بعد، واردکنندگان می‌توانند با استفاده از کلیه روش‌ها و ابزارهای پرداخت اقدام به واردات طلا کنند. همچنین محدودیت استفاده از منابع ارزی خود واردکننده برای واردات طلا حذف و استفاده از منابع ارزی حاصل از صادرات خود، صادرات دیگران و ارز دیگران نیز برای واردات طلا فراهم شد. علاوه بر این تسهیلاتی در رابطه با ثبت اطلاعات وارده در سامانه تامین ارز، در نظر گرفته شده که جزئیات آن در بخشنامه ارزی بانک مرکزی به کلیه موسسات بانکی ذکر شده است. در این راستا انتظار می‌رود با مصوبه فوق موانع ورود طلا به کشور مرتفع شود و شاهد افزایش ورود طلا به کشور و به تبع آن تعدیل نرخ آن باشیم.

 • از غلاف بیرون آمدن شمشیر بانک مرکزی

  سه شنبه 11بهمن ماه 1401

   

  اکوایران : پس از هفته‌ها گمانه‌زنی بانک مرکزی نرخ سود سپرده‌های بانکی را تغییر داد.

 • برنده جهانی دوئل ارزی

  سه شنبه 11 بهمن ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : نرخ برابری یورو به دلار در پی ترس شاخص ارز آمریکایی از کاهش سرعت نرخ بهره در نشست کمیته فدرال‌رزرو در روزهای آتی، به ۰۹/ ۱رسید. بنابراین ارز اروپایی توانست بالاترین سطح ۱۰ماهه را در آخرین روز ژانویه به ثبت برساند. علاوه بر این موضوع عملکرد احتمالی بانک مرکزی اروپا نیز می‌تواند یورو را بیش از پیش تقویت کند و در روزهای آتی آن را به ۱/ ۱واحد در برابر دلار برساند.

 • سرنوشت طلا، در دست فدرال رزرو

  دوشنبه 10 بهمن ماه 1401

   

  اقتصادنیوز: در هفته جاری فدرال رزرو دوباره برای افزایش نرخ سود تصمیم خواهد گرفت.

 • ثبت سه رکورد مهم تورم در ۲۰ سال اخیر

  دوشنبه 10 بهمن ماه 1401

   

  اقتصاد نیوز : تورم میانگین در کشور به بالاترین سطح بیست و پنج ساله خود رسیده است. برخی تحلیلگران، این شاخص (تورم میانگین) را یکی از مهمترین متغیرهای ارزیابی تورمِ کشور قلمداد می‌کنند.

 • سیگنال قطر به بازار دلار/ سکه تغییر کانال داد

  دوشنبه 10 بهمن ماه 1401

   

  اقتصادنیوز: عده ای از معامله گران امروز یکشنبه ۹ بهمن 1401 بر این باور بودند که حادثه شبه گذشته اصفهان در نوسانات امروز بازار ارز بی‌تاثیر نبوده است.

 • اعلام ساعت کاری بازار متشکل ارزی

  دوشنبه 10 بهمن ماه 1401

   

  بانک مرکزی : بازار متشکل معاملات ارزی تا اطلاع ثانوی، همه روزه از ساعت ۹ الی ۱۹ فعال است. برای تسهیل در تامین نیازهای ارزی ضروری مردم، تا اطلاع ثانوی بازار متشکل معاملات ارزی همه روزه از ساعت ۹ الی ۱۹ فعال است.

 • آرامش دلار پس از رانت‌زدایی

  ‌یک شنبه 9 بهمن ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : در نخستین روز کاری هفته دوم بهمن ماه نرخ شاخص ارزی در معاملات بازار متشکل به قیمت بازار آزاد رسید. در حالی که در روز‌های پایانی هفته گذشته پس از عدم همراهی نرخ رسمی صرافی‌ها با نرخ بازار آزاد احتمالاتی از بی‌میلی بازار‌ساز نسبت به پذیرش نرخ‌های بالاتر مطرح می‌شد، با شروع بازار در روز گذشته و حضور نرخ اسکناس آمریکایی در کانال قیمتی ۴۳ هزار تومانی این احتمالات از میان رفت و بانک مرکزی بار دیگر انگیزه خود نسبت به از میان بردن نرخ‌های مختلف و تک نرخی کردن ارز را به نمایش گذاشت. به عقیده بسیاری از تحلیل‌گران اقتصادی بازار تهران افزایش نرخ دلار رسمی تا نرخ بازار آزاد امری مثبت در جهت حذف رانت موجود در بازار است.

 • مهار دلار با لنگر پولی

  یک شنبه 9 بهمن ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : بازوی پژوهشی سازمان برنامه و بودجه با بررسی عوامل و آسیب‌شناسی شوک‌های ارزی در اقتصاد کشور، راهکارهای سیاستی مقابله با این معضل همیشگی را ارائه داد. مهم‌ترین نکته این گزارش سیاستی را می‌توان لزوم استفاده از لنگر پولی به جای لنگر ارزی دانست؛ سیاستی که به‌عنوان یک ضرورت برای اقتصاد کشور معرفی می‌شود. این گزارش سرکوب نرخ ارز را از مهم‌ترین سیاست‌های نادرستی معرفی می‌کند که سیاستگذار به آنها اقبال نشان داده است.

 • نگاه بازارها به تصمیم فدرال‌رزرو

  ‌یک شنبه 9 بهمن ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : تحولات بازارهای جهانی حاکی از آن است که طلا و رمزارزها در لحظات پایانی بازارها برای دومین هفته متوالی در کانال‌های قیمتی سابق خود باقی ماندند. این امر را می‌توان به چشم‌انتظاری بازارها در خصوص افزایش نرخ بهره در نشست بعدی کمیته بازار باز فدرال رزرو نسبت داد. در این راستا باید به واکنش بازارها پس از اعمال سیاست‌های پولی از سوی این نهاد اشاره کرد.

 • پیش بینی قیمت طلا و سکه 8 بهمن 1401 / مثقال طلا یک کانال بالاتر نشست

  ‌شنبه 8 بهمن ماه 1401

   

  در آخرین روز از نخستین هفته بهمن‌ماه قیمت طلا و سکه افزایشی شد. روند قیمت دلار در میانه هفته، فلز زرد را کاهشی کرد و دیروز نیز با افزایش قیمت، بازار طلا را با خود همراه ساخت.

 • اخراج هزاران کارمند توسط آی‏‏‌بی‏‏‌ام وسپ

  ‌شنبه 8 بهمن ماه 1401

   

  ایسنا: در ادامه موج اخراج کارمندان توسط شرکت‌های بزرگ فناوری، شرکت‌های «آی‌‌‌بی‌‌‌ام» و «سپ» (SAP)، اخراج هزاران نفر از کارکنان خود را اعلام کردند. شرکت آی‌‌‌بی‌‌‌ام اعلام کرد در راستای واگذاری بعضی از دارایی‌‌‌های خود و عدم تحقق جریان نقدی هدف‌‌‌گذاری شده، ۳۹۰۰نفر را اخراج می‌‌‌کند. جیمز کاوانا، مدیر مالی آی‌‌‌بی‌‌‌ام اعلام کرد این شرکت همچنان متعهد است برای تحقیقات و توسعه رو در رویی مشتری، نیرو استخدام کند.

 • کاهش فروش جهانی گوشی موبایل رکورد زد

  ‌شنبه 8 بهمن ماه 1401

   

  ایسنا: بنا بر آماری که نشان‌دهنده ضعیف شدن تقاضای مصرفی و مشکلات بیشتر برای قطب‌های تولیدی مانند کره‌جنوبی و ویتنام است، فروش جهانی تلفن هوشمند در سه‌ماه چهارم سال۲۰۲۲، با کاهش کم‌سابقه‌ای روبه‌رو شد. آمار موسسه تحقیقاتی آی‌دی‌سی (IDC) نشان داد فروش جهانی تلفن هوشمند در سه‌ماه دسامبر سال۲۰۲۲ نسبت به مدت مشابه سال۲۰۲۱، به میزان ۳/ ۱۸درصد کاهش یافت و به اندکی بیش از ۳۰۰میلیون دستگاه رسید. فروش جهانی تلفن هوشمند در کل سال میلادی گذشته، ۳/ ۱۱درصد کاهش یافت که ضعیف‌ترین آمار فروش سالانه در یک دهه گذشته بود. نبیلا پوپال، مدیر تحقیقات در موسسه آی‌دی‌سی در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد: هیچ‌وقت چنین کاهش فروش تلفن هوشمند در سه‌ماه تعطیلات را مشاهده نکرده بودیم

 • خوب، معمولی، نگران‌کننده

  ‌شنبه 8 بهمن ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : روند عملیات احیای ثبات در بازار ارز از دیدگاه محمد رضا فرزین، رئیس کل جدید بانک مرکزی، بررسی شد. در روز‌های هفته نخست بهمن ماه بانک مرکزی تصمیم خود را برای ورود به معاملات ارزی غیر‌رسمی عملیاتی کرد و با حذف معاملات توافقی، قیمت دلار بازار متشکل را به نرخ بازار آزاد نزدیک کرد. در نخستین واکنش بازار به این حرکت بانک مرکزی نرخ شاخص ارزی در معاملات غیر‌رسمی افت چشمگیری را تجربه کرد و از کانال ۴۴ هزار تومانی به سطوح قیمتی انتهای کانال ۴۲ هزار تومانی (که کانال جدید دلار متشکل بود) رسید.

 • راز کاهش قیمت طلا /ماه طلایی بیت‌کوین تمام می‌شود؟

  ‌شنبه 8 بهمن ماه 1401

   

  مهم ترین دلیل کاهش قیمت طلا به ویژه در روز پنج شنبه داده اقتصادی آمریکا بود که حکایت از انعطاف و قدرت آن در ماه های انتهایی 2022 داشته است.

 • عرضه ارز در پنج بانک

  ‌شنبه 8 بهمن ماه 1401

   

  بانک‌مرکزی : از روز شنبه مورخ ۰۸/ ۱۱/ ۱۴۰۱، علاوه‌بر صرافی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مجاز، شعب منتخب بانک‌های ملی ایران، ملت، تجارت، سپه و صادرات نسبت به‌فروش ارز در سرفصل تامین نیازهای ضروری در سقف معادل ۵‌هزار یورو اقدام خواهند کرد. به گزارش روابط‌عمومی بانک‌مرکزی، در راستای تسهیل تامین تقاضای ارز به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌صورت اسکناس در سرفصل «تامین نیازهای ضروری (کد۵۶)‌»، شعب منتخب بانک‌های فوق با شرایط زیر نسبت به ‌فروش ارز به‌صورت اسکناس اقدام می‌کنند:.

 • طلای جهانی به خواب می‌رود؟

  ‌چهارشنبه 5 بهمن ماه 1401

   

  دنیای اقتصاد: بررسی‌های به‌عمل آمده در بخش طلا بیانگر این است که این دارایی برای پنجمین روز متوالی در حال درجا زدن در زیر کانال ۱۹۴۰ دلار است و در ساعت ۱۶ به وقت تهران توانست قیمت ۱۹۳۲ دلار را به ثبت رساند. تحولات بازارهای جهانی از جمله رمزارزها و طلا در این راستا حاکی از آن است که بازارها در انتظار نشست بعدی فدرال رزرو به سکونت در جایگاه سابق خود ادامه داده‌اند. بر این اساس بیت‌کوین نیز روندی مانند طلا را در پیش گرفت و برای پنجمین روز متوالی در سقف کانال ۲۲هزار دلاری به افت‌وخیز پرداخت.

 • رمزارزها آماده رالی صعودی؟

  ‌دوشنبه 3 بهمن ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : وضعیت بازار کریپتو حاکی از آن است که بازار رمزارزها از جمله بیت‌کوین و اتریوم در مسیر صعودی قرار گرفته است و به ترتیب شاهد رشد ۱۴ و ۱۱ درصدی است. بر این اساس بیت‌کوین روز گذشته پس از ورود به کانال ۲۳ هزار دلاری، در سقف ۲۲ هزار دلاری قرار گرفت. این در حالی است که اتریوم نیز از کانال ۱۴ هزار دلاری به کانال ۱۶ هزار دلاری صعود کرد و در روزهای اخیر در میانه کانال قرار گرفت. اما این اتفاق ناشی از چه عواملی است و آیا در آغاز هفته جدید نیز بازارهای ریسکی به روند صعودی خود ادامه خواهند داد؟

 • چراغ سبز بازار‌ساز به دلار متشکل

  ‌دوشنبه 3 بهمن ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : روز گذشته همزمان با افزایش نرخ ارز در معاملات غیر‌رسمی بازار تهران، قیمت اسکناس‌های آمریکایی و اروپایی در معاملات بازار متشکل ارزی کشور افزایش یافت. البته افزایش نرخ مذکور به قدری نبود که شکاف میان ارقام رسمی و غیر‌رسمی بازار را پوشش دهد. بر اساس مشاهدات به عمل آمده از روند معاملات رسمی، نرخ هر برگ اسکناس دلار متشکل تا حوالی ساعت ۲ بعد‌از‌ظهر روز گذشته با حدود ۳۴۷ تومان افزایش نسبت به نرخ روز پیشین به رقم ۳۹ هزار و ۲۹۵ تومان رسید. روز گذشته پس از انتشار آمار تورم ماهانه کشور توسط مرکز آمار‌ و افزایش این شاخص مهم اقتصادی نسبت به ماه پیشین، سطح انتظارات تورمی در فضای بازار افزایش یافت و به جمع خریداران کالا‌های سرمایه‌ای اضافه شد و افراد بیشتری با هدف در امان نگاه داشتن دارایی‌های خود از موج تورمی، اقدام به ورود به بازار ارز و طلا کردند. با افزایش دست خریداران نرخ سکه طلا نیز دچار نوسانات افزایشی شد و در پایان معاملات روز گذشته با حدود ۴۰۰ هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز شنبه به رقم ۲۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید.

 • ترمز نرخ بهره در ایران کار می‌کند؟

  ‌شنبه 1 بهمن ماه 1401

   

  امیرمحمد گلوانی/ پژوهشگر دکتری اقتصاد پولیسال میلادی گذشته، از حیث تورم برای ایالات‌متحده آمریکا دوره‌‌‌‌ای متفاوت بود و پس از چهاردهه، تورم آمریکا از میانه سال ۲۰۲۱ در روند صعودی قرار گرفت و سال ۲۰۲۲ را با تورم ۸درصدی شروع کرد. همزمان اتحادیه اروپا نیز برای نخستین‌بار با تورم دورقمی مواجه شد. با افزایش تورم در آمریکا و اتحادیه اروپا، از ابتدای سال ۲۰۲۲ شاهد واکنش کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) به این افزایش تورم بودیم. این واکنش با ابزار اصلی بانک‌های مرکزی اقتصادهای توسعه‌یافته، یعنی نرخ بهره سیاستی بوده است.

 • ریسک‌های اقتصاد۲۰۲۳

  چهارشنبه 28 دی ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد- گروه اقتصاد بین‌الملل : نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد با هشدار مدیران شرکت‌ها و اقتصاددانان در داووس آغاز شد که نسبت به احتمال رکود جهانی در سال جاری هشدار دادند. براساس چشم‌انداز اقتصاددانان ارشد مجمع جهانی اقتصاد، دورنمای مالی۲۰۲۳ بسته به کشور هدف متفاوت خواهد بود.

 • سه سکوی طلایی بازارها

  ‌شنبه 1 بهمن ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : در رالی ۱۰ماهه بازدهی بازارها، هر سه سکوی اول طلایی شدند؛ «ربع سکه»، «سکه کامل طرح جدید» و «طلای ۱۸عیار» در میان شاخص‌ها، بیشترین بازدهی را کسب کردند. به نظر می‌رسد دو نیروی افزایش قیمت دلار و رشد طلای جهانی در این بازه زمانی، باعث شده است که هر سه سکوی اول بازدهی بازارها، طلایی شوند. نکته قابل توجه این است که در مقیاس ماهانه کمی شرایط تغییر کرده و شاخص کل بورس تهران توانسته است خود را به جمع سه بازار اول برساند. این سومین روند نامتوالی است که شاخص بازار سرمایه بازدهی بیشتری از دلار داشته و پیش‌تر در ماه فروردین و مردادماه، سرمایه‌گذاری در بورس عایدی بیشتری نسبت به دلار برای سرمایه‌گذاران داشته است. نکته دیگر اینکه در دی ماه میزان بازدهی ربع سکه ۵/ ۶درصد بوده که از بازار سرمایه و بازار دلار نیز کمتر شده است. در هفته‌های اخیر عرضه ربع سکه از سوی بانک مرکزی باعث کاهش حباب ربع شده، اما حتی این سیاست، باعث از دست رفتن سکوی اول بازدهی ۱۰ماه نشده است.

 • نوبت اصلاح نرخ سود

  ‌شنبه 1 بهمن ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : رئیس کل بانک مرکزی در نشستی با مدیران عامل بانک‌ها تاکید کرد که نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات باید اصلاح شود. تاکید رئیس کل پس از آن اتفاق افتاد که مهلت انتشار اوراق گواهی سپرده با نرخ ۲۳درصد پایان یافت و به‌نظر می‌رسد با توجه به التهابات بازار و اثر مثبت افزایش نرخ اوراق گواهی سپرده بر سپرده‌گیری بانک‌ها، اکنون زمان مناسبی برای اصلاح نرخ سود سیاستی به‌وجود آمده است. ازطرفی بازار سرمایه نیز با وجود افزایش نرخ سود اوراق گواهی سپرده وضعیت نسبتا مناسب خود را حفظ کرد.

 • روبل-ریال نزدیک‌تر از همیشه

  چهارشنبه 28 دی ماه 1401

   

  دنیای اقتصاد : در ماه‌های اخیر، توافق پولی و بانکی بین ایران و روسیه در راستای کاهش تاثیر تحریم‌های آمریکا و اروپا و کم‌کردن وزن دلار در معاملات تجاری بین دو کشور انجام گرفت. مقامات روسی نیز صراحتا اعلام کرده‌اند که با رشد تجارت بین ایران و روسیه در چند ماه اخیر، این فرصت برای دو کشور وجود دارد تا با افزایش همکاری‌ها، تاثیر تحریم‌ها را کاهش دهند. روز گذشته نیز رئیس کل بانک مرکزی در دیدار با هیات بانکی و اقتصادی روسیه بر تقویت بیش از پیش همکاری‌های پولی و بانکی میان دو کشور تاکید کرد. محمدرضا فرزین همچنین برای ایجاد مناسبات پولی دو جانبه با روسیه و دیگر کشورهای دوست و همسایه اعلام آمادگی کرد.

   

 • رشد طلا محدود خواهد شد؟

  چهارشنبه 28 دی ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : بازار طلا روز گذشته را با توجه به روند صعودی خود در روزهای اخیر، در محدوده منفی آغاز کرد و با افت ۱/ ۱درصدی به قیمت ۱۹۰۶ دلار تنزل یافت‌. بیت‌کوین نیز از جمله دارایی‌های مهم در حوزه کریپتو که در روزهای اخیر توانسته بود به بالای ۲۰ هزار دلار صعود کند، در میانه روز گذشته در کف کانال ۲۱ هزار دلاری متوقف شد. اتریوم نیز به عنوان دومین ارز دیجیتال مهم در سطح جهان حمایت خود را در کانال ۱۵۰۰ دلار حفظ کرد.

   

 • شوک نااطمینانی به اقتصاد جهان

  ‌دو شنبه 19 دی ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : یک پژوهش با رصد ۷۱ اقتصاد پیشرفته و در حال توسعه، یک مدل برای اندازه‌گیری نااطمینانی ارائه کرده است. این شاخص حاکی از آن است که عدم اطمینان جهانی از زمان رای‌گیری برگزیت در سال۲۰۱۶ به‌طور مداوم بالا بوده است. در سال۲۰۱۹ با تنش‌های تجاری ایالات متحده و چین و در مارس۲۰۲۰ با گسترش کووید-۱۹ در سراسر جهان به سطوح تاریخی بالایی رسید. اگرچه این شاخص به سطوح کمتر از میانگین تاریخی در سال۲۰۲۱ رسید، اما با تهاجم روسیه به اوکراین و بحران هزینه زندگی مرتبط با آن، دوباره اوج گرفته است.

   

 • الاکلنگ دلار نقدی و فردایی

  دو شنبه 19 دی ماه 1401

   

  دنياي اقتصادنرخ شاخص ارزی غیررسمی در دومین روز کاری هفته نیز افزایشی بود. با خروج دلار از رنج ۳۹ هزار تومانی خود در روز شنبه ۱۷دی، روز گذشته قیمت ارز مذکور مجددا به روند افزایشی خود ادامه داد و وارد کانال بالاتر شد. این در حالی است که پس از برخورد قیمت اسکناس آمریکایی با سقف قیمت ۴۱ هزار و ۵۰۰ تومانی، روند ارقام فردایی تغییر فاز داد و کاهشی شد. معامله‌گران بازار تهران از تقابل نیرو‌های افزایشی و کاهشی در روز‌های اخیر سخن می‌گویند.

 • تورم در تور غرب

  ‌دوشنبه 19 دی ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : سیاست‌های انقباضی اتخاذ شده در سال ۲۰۲۲ و احتمال تداوم آن در سال جدید، تورم در منطقه آمریکا و اروپا را که عملکرد مطلوبی در جهت سیاست‌های پولی در سال گذشته به ثبت رساندند، در آستانه شکست قرار داده است. بنا بر گزارشی از اداره آمار کار منطقه اروپا در روزهای اخیر، شاخص قیمت مصرف‌کننده برای دومین ماه متوالی در مسیر نزولی قرار گرفت و تک‌رقمی شد. بر این اساس تورم از سطح ۱/ ۱۰ درصدی در ماه نوامبر به ۲/ ۹ درصد‌ در ماه دسامبر رسید. با این حال شاخص قیمت مصرف‌کننده در ایالات‌متحده روند کاهشی خود را از ماه ژوئن با تورم ۱/ ۹ درصدی آغاز کرد و در آخرین ماه از سال ۲۰۲۲ تورم را برای پنجمین ماه متوالی به ۱/ ۷ درصد رساند. این موضوع درحالی اتفاق افتاد که نرخ بهره در آمریکا و اروپا به ترتیب سطح ۵/ ۴ و ۵/ ۲ درصدی را تجربه کردند. افزایش نرخ بهره آمریکا نسبت به اروپا به روشنی چرایی تنزل بیشتر تورم در این منطقه را بیان می‌کند.

 • کاهش مجدد شکاف قیمت دلاری

  ‌شنبه 17 دی ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : در روز‌های پایانی هفته گذشته نرخ ارز در معاملات رسمی و غیر‌رسمی بازار ارز تهران تعدیل شد تا شکاف میان این ارقام مجددا کاهش یابد. پس از نوسانات قیمتی چشمگیر نرخ ارز در معاملات غیر‌رسمی و برخورد نرخ دلار با سقف قیمت ۴۳ هزار و ۳۸۰ تومانی در روز پنج‌شنبه ۸ دی ماه، روند نرخ معاملات ارزی تغییر فاز داد و کاهشی شد.

 • کمک «ترمیم شکاف» به ثبات دلار

  ‌پنجشنبه 15دی ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : به نظر می‌رسد در روزهای گذشته، کمی از شدت هیجان در بازار دلار کاسته شده است. در روزهای اخیر، در بازار آزاد نوسان‌های قیمتی شکل ملایم‌تری به خود گرفته است. روز گذشته، دلار در بازار آزاد با وجود افزایش ۳۰۰ تومانی که داشت، اما در کانال ۳۹ هزار تومانی معامله شد. از سوی دیگر، به نظر می‌رسد حال با افزایشی که دلار به خود گرفته، کمی شرایط بازار پایدارتر از گذشته است.

 • قله جدید تزریق منابع

  شنبه 17 دی ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : بانک مرکزی آمارهای عملیات اجرایی سیاست پولی را به‌روز کرد. بر اساس اطلاعیه این بانک، موضع عملیاتی این نهاد سیاستگذاری در آخرین حراج برگزار شده براساس وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی همچون هفته‌های قبل، توافق بازخرید (ریپو) بود. به گواهی آمار، بانک مرکزی در آخرین عملیات اجرایی سیاست پولی که در تاریخ ۱۲دی اجرا شد، اقدام به تزریق بیش از ۱۰۷هزار میلیارد تومان نقدینگی به شبکه بانکی کرد و به این ترتیب رکوردی جدید در زمینه تزریق منابع به شبکه بانکی ثبت شد.

 • پایان هفته درخشان برای طلا

  شنبه 17 دی ماه 1401

   

  اقتصادنیوز: بازدهی طلا برای هفته جاری ، 2.4 درصد افزایش یافت که برای ششمین بار در هفت هفته روندی افزایشی داشت.

 • نقشه پاول برای اقتصاد ۲۰۲۳

  ‌شنبه 17 دی ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : نتایج جلسه کمیته باز فدرال رزرو که در ۱۳-۱۴ دسامبر ۲۰۲۲ برگزار شده بود، در ۵ ژانویه ۲۰۲۳ منتشر شد. طبق این گزارش، جرمی پاول، رئیس این نهاد در رابطه با اتخاذ سیاست‌های پولی افزود: تا زمان دستیابی به تورم ۲ درصدی، سیاست‌های انقباضی در سال جدید نیز با قدرت به روند صعودی خود ادامه خواهد داد."

 • شروع توفانی طلا در ۲۰۲۳

  ‌پنجشنبه 15دی ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : نخستین روز معاملاتی بازارهای جهانی در سال ۲۰۲۳ در ۴ ژانویه با روند مثبت بازار طلا و رمزارزها و همچنین افت شاخص دلار آغاز شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که با بازگشایی بازارها در روز گذشته، طلا در مسیر صعودی قرار گرفته و به میانه کانال ۱۸۰۰ دلار رسیده است. گزارش‌ها حاکی از آن است که شیب صعودی طلا به بازارهای پرریسک نیز سرایت کرده است. بنابراین بازار رمزارزها از جمله بیت‌کوین و اتریوم نیز برای دومین روز متوالی همچنان به روند رو به رشد خود ادامه داده‌اند. از این رو بیت‌کوین در حال نزدیک شدن به کانال ۱۷ هزار دلاری است و اتریوم نیز به میانه کانال ۱۲۰۰ دلار صعود کرده است که در نهایت نقش موثری را در افزایش ارزش بازار کریپتو ایفا کردند.

 • دلار در مسیر بازگشت از قله

  چهارشنبه 14دی ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : روند نرخ شاخص‌های سرمایه‌گذاری در چهارمین روز کاری هفته کاهشی بود. دلار پس از ۸ روز در کانال ۳۹هزار تومانی معامله شد و سکه به نیمه نخست کانال ۱۹ میلیون تومانی رسید. کارشناسان ارزی با توجه به عدم انتشار اخبار جریان‌ساز جدید، کاهش نرخ‌های بازار روز سه‌شنبه را ناشی از دخالت بازار‌ساز در معاملات می‌دانند. پیش‌تر نیز محمد‌رضا فرزین، رئیس کل جدید بانک مرکزی کشور از دخالت مستقیم این نهاد در معاملات بازار ارز سخن گفته بود. روز گذشته سخنگوی قوه‌قضائیه کشور نیز از برخورد با اخلال‌گران ارزی خبر داد. به گفته این نهاد، ۱۱۸ نفر از دلالان و اخلال‌گران بازار ارز دستگیر و قسمت عمده‌ای از این افراد آزاد شدند. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس آمریکایی با افت قیمت چشمگیر هزار و ۴۵۰تومانی نسبت به نرخ روز دوشنبه در رقم ۳۹ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد. نرخ هر قطعه سکه طلا نیز در معاملات روز سه‌شنبه حدود ۹۵۰ هزار تومان نسبت به قیمت روز دوشنبه کاهش یافت تا در پله چهارم کانال ۱۹ میلیون تومانی معامله شود.

 • تثبیت نرخ اسمی ارز ممنوع

  ‌چهارشنبه 14دی ماه 1401

   

  دنیای اقتصاد : رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در انتقاد به سیاست تثبیت نرخ اسمی ارز، با انتشار متنی، ۱۰توصیه مهم برای مدیریت بازار ارز را ارائه کرد. به گفته بابک نگاهداری، بانک مرکزی به‌جای تثبیت نرخ اسمی ارز، باید اقدام به تثبیت نرخ حقیقی ارز کند تا با این اقدام از تعدد نرخ‌های رسمی، توزیع رانت، ایجاد بستر فساد و انفعال در مدیریت قیمت در بازار غیررسمی جلوگیری کند.

 • هشت راهکار پیشنهادی کانون صرافان

  ‌چهارشنبه 14دی ماه 1401

   

  فارس : کانون صرافان ایرانیان برای برون‌رفت از شرایط ملتهب ارزی ۸ راهکار به بانک مرکزی پیشنهاد کرده است. کانون صرافان ایرانیان با توجه به لزوم آرامش اقتصادی و همچنین آسیب‌های اجتماعی ناشی از تلاطم ارزی و تاثیر آن بر بهداشت روانی جامعه با صدور بیانیه‌ای اعلام آمادگی کرد با تمام ظرفیت نسبت به آرامش بخشیدن به بازار ارز با نشست‌های مشترک با بانک مرکزی اقدام کند‌ .

 • سرگذشت بازارها در ۲۰۲۲

  ‌یکشنبه 11دی ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : بازارهای جهانی در ۳۰دسامبر ۲۰۲۲ آخرین نوسانات خود را به ثبت رساندند و سال مذکور را با افت‌وخیزهای فراوان به پایان رساندند. اما سالی که گذشت بازارهای جهانی چه سرگذشتی داشتند و آیا روند آنها در سال ۲۰۲۳ نیز قابل تکرار است؟ در پاسخ به این سوال باید در چند جمله به روند سال گذشته (۲۰۲۲) و همچنین سال ۲۰۲۳ اشاره کرد. سال پرفرازونشیب ۲۰۲۲ با از دست دادن ارزش ۷۵ درصدی بیت‌کوین، رشد بازار طلا، افت شاخص دلار جهانی و همچنین ریزش بازارهای جهانی، رشد نرخ بهره، کاهش تورم، کاهش رشد اشتغال، افزایش نرخ بیکاری، افت بی‌سابقه شاخص مدیران خرید و... به اتمام رسید. اکنون پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که سال ۲۰۲۳ صعود نرخ بهره، کاهش تورم، تقویت طلا، افزایش نرخ بیکاری، شیب نزولی بازار رمزارزها و کاهش رشد اشتغال را به دنبال خواهد داشت.

 • مقاومت برای کاهش دلار

  ‌دوشنبه 12دی ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : روند کاهشی نرخ ارز در بازار روز یکشنبه با مقاومت همراه شد. پس از آغاز روند کاهشی در روند شاخص‌های بازار در روز نخست هفته، نرخ دلار بازار آزاد در روز گذشته تعدیل شد و به کانال ۴۱ هزار تومانی بازگشت. این در حالی است که رصد‌های صورت گرفته از معاملات فردایی ارز مذکور حاکی از آن است که معامله‌گران فردایی در حال ارائه ارقام پایین‌تر از نرخ روز هستند.

 • راز موفقیت توسعه ویتنام

  ‌دوشنبه 12دی ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : بررسی یک پژوهش نشان می‌دهد برنامه‌های توسعه به‌تنهایی نمی‌توانند محرک اصلاحات و رشد اقتصادی باشند. تجربه کشور ویتنام حاکی از آن است که این کشور پس از اتکای هرچه بیشتر به مکانسیم‌های بازار، اعطای آزادی عمل به واحدهای اقتصادی محلی و به حداقل رساندن دخالت‌های دولت مرکزی در تجارت توانست در مسیر رشد و توسعه قدم بگذارد. پس از آنکه دولت این کشور تصمیمات فوق را اتخاذ کرد، برنامه‌های توسعه توانستند در هماهنگی امور ایفای نقش کنند. کشور ویتنام تاکنون بیش از ۱۰ برنامه توسعه اقتصادی داشته که ۳ برنامه اول موفقیتی دربرنداشته‌اند؛ اما به محض آغاز اصلاحات جدی اقتصادی، برنامه چهارم توسعه توانست موفقیت‌هایی را رقم بزند. با توجه به اینکه عمده اهداف برنامه‌های توسعه کشور تاکنون محقق نشده است، بررسی تجربه کشورهای موفق در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است. مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش «بررسی تجربه کشور ویتنام در برنامه‌ریزی توسعه» به بررسی ابعاد مختلف این مساله پرداخته است.

 • آغاز زمستان بیت‌کوین؟

  دوشنبه 12دی ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : با شروع سال جدید(۲۰۲۳) بازارهای پرریسک از جمله بیت‌کوین و اتریوم جایگاه خود را از دست خواهند داد؟ آیا مقامات پولی با اتخاذ سیاست‌های انقباضی سبب تضعیف یا تقویت ارزهای دیجیتال خواهند شد؟ در پاسخ به سوالات مذکور باید دو سناریو از سوی تحلیل‌گران بازارهای ایالات‌متحده در چشم‌انداز رمزارزها را مورد بررسی قرار داد. بیت‌کوین که در سال ۲۰۲۱ نرخ ۷۰ هزار دلاری و در سال ۲۰۲۲ کانال ۶۰ هزار دلاری را مشاهده کرده بود، اکنون با از دست دادن ۷۵درصد از ارزش معاملات خود به میانه کانال ۱۶ هزار دلار رسید و محبوبیت خود را در بین سرمایه‌گذاران از دست داد.

 • سیاستگذاری ارزی به روایت رئیس کل

  یکشنبه 11دی ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی که به تازگی سکاندار نهاد سیاستگذاری پولی ایران شده است، در تازه‌ترین اظهارات خود درخصوص تحولات بازار ارز بیان کرد که عرضه ارز افزایش پیدا خواهد کرد و ارز نیمایی به‌مدت یک‌سال با نرخ ثابت ۲۸هزار و ۵۰۰تومان عرضه خواهد شد.

 • بدترین سال وال‌استریت بعد از ۲۰۰۸ رقم خورد

  ‌یکشنبه 11دی ماه 1401

   

  ایبِنا: شاخص‌‌های اصلی بازار سهام ایالات‌متحده سال ۲۰۲۲، سال سختی را پشت سر گذاشتند و بیشترین زیان سالانه خود را در بیش از یک دهه گذشته ثبت کردند. به گزارش راشاتودی، روز جمعه، در حالی که سرمایه‌‌گذاران آخرین معاملات خود را در بدترین سال بازار از زمان بحران مالی ۲۰۰۸ در بحبوحه نگرانی‌‌های رو به رشد رکود، انجام دادند، سهام‌‌های ایالات‌متحده افت کردند. شاخص صنعتی داوجونز در آخرین روز معاملاتی سال ۲۰۲۲، ۲۸۰ واحد یا ۸/ ۰ درصد کاهش یافت و بیش از ۹ درصد در سال نزول کرد.

 • بازار گرم سکه زمستانی

  پنجشنبه 8 دی ماه 1401

   

  دنياي‌اقتصاد : سکه طلا در معاملات انتهایی هفته نخست زمستان در کانال قیمتی ۲۱میلیون تومانی معامله شد. با افزایش تمایل افراد نسبت به حفظ دارایی‌های خود در برابر موج‌های تورمی، تقاضا جهت خرید کالا‌های سرمایه‌ای مانند سکه طلا در بازار تهران افزایش یافت که این افزایش تقاضا سبب رشد بی‌رویه نرخ سکه طلا شد. به عقیده کارشناسان سیاسی-اقتصادی حجم انتظارات تورمی در میان افراد جامعه در بالاترین سطوح خود قرار دارد. همچنین به نظر این افراد در صورت انتشار سیگنال‌های مثبت در رابطه با گشایش‌های اقتصادی یا مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی، از حجم این انتظارات کاسته شده و شاخص‌ها تعدیل می‌شوند.

 • جامه سرخ بر تن بازارها

  یکشنبه 11دی ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد- ميکاييل زين‌الدين : در روز نخست هفته جاری، شاخص بازارهای سهام، ارز و سکه کاهشی ثبت شد، تا جامه قرمز بر تن همه بازارها پوشانده شود. ردپای اصلی افت همزمان سه بازار را می‌توان در تغییر جو قیمتی دلار دانست. رئیس کل بانک مرکزی در تازه‌ترین اظهارنظر درباره سیاست‌های ارزی این نهاد تاکید کرد که سیاستگذار حتما در بازار ارز مداخله خواهد کرد. همزمان، او نرخ‌های بالا را برای بازار غیرواقعی خواند. این موضع رئیس کل باعث شد که برخی نگران عرضه قدرتمند در روزهای آینده شوند و سعی در خروج از معاملات ارزی کنند. هرچند برخی معامله‌گران این نوسان کاهشی را زودگذر دانستند. همزمان با کاهش نرخ دلار، نرخ سکه نیز با توجه به تعطیلی بازارهای جهانی تنها از دلار تاثیر گرفت و کاهش یافت. در همین راستا بازار سهام در روز شنبه همراه با سایر بازارها قرمز رنگ شد. در این روز شاخص کل بورس با عقبگرد ۴۵/ ۳درصدی افتی قابل توجه را به ثبت رساند. نکته قابل توجه بازار سهام در خروج قابل توجه پول حقیقی به میزان ۷۴۱میلیارد تومان بوده است.

 • تقویت دلار جهانی در ۲۰۲۳ ؟

  ‌چهارشنبه 7 دی ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : نوسانات اخیر روند شاخص دلار در پی سیاست‌های مقامات پولی ایالات‌متحده در سال ۲۰۲۲ و همچنین اثر آن بر بازارهای جهانی، این سیگنال منفی را به سیاستگذاران می‌دهد که شاخص ارز آمریکا در سال ۲۰۲۳ و با توجه به مسیر نزولی تورم، فدرال رزرو را مجاب به عقب‌نشینی از سیاست‌های پولی انقباضی خواهد کرد. پیش‌بینی‌ها بیانگر این است که با صرف‌نظر کردن سیاستگذاران فدرال رزرو از اعمال سیاست‌های انقباضی، شاخص دلار به روند سابق خود قبل از شروع اقدامات ضد تورمی در نوامبر سال ۲۰۲۱ بازخواهد گشت.

 • چالش‌های در پیش روی بانک مرکزی عراق

  پنجشنبه 8 دی ماه 1401

   

  فارس: در حالی که تحلیلگران، فشار آمریکا بر بانک‌های عراق را دلیل افزایش نرخ ارز در این کشور می‌دانند، بانک مرکزی عراق با ارائه راهکارهایی برای کنترل قیمت ارز از فشارهای داخلی و خارجی بر این بازار خبر داد.

 • مسیریابی تورم در ۲۰۲۳

  ‌پنجشنبه 8 دی ماه 1401

   

  دنياي‌اقتصاد : افزایش هزینه مواد خوراکی و انرژی در سال ۲۰۲۲، دو محرک اساسی در شیب صعودی تورم در پایان ویروس کرونا در سطح جهان به شمار می‌رود. این موضوع را می‌توان در گزارش‌های اداره آمار هر کشور که به صورت ماهانه منتشر می‌شود، مشاهده کرد. در این میان باید به شیب صعودی تورم آمریکا، بریتانیا، آلمان، اسپانیا، اتریش، انگلیس، ترکیه و... در سال جاری اشاره کرد. گرچه شیب صعودی تورم، رکود در برخی مناطق را به دنبال داشت، اما برخی از مناطق مانند آمریکا و اروپا با سیاست‌های پولی خود توانستند از شتاب بیشتر تورم جلوگیری کرده و آن را در مسیر نزولی قرار دهند. بر این اساس روند شکل‌گیری، اوج‌گیری و مهار تورم در سالی که گذشت و همچنین چشم‌انداز آن در سال ۲۰۲۳ مورد بررسی قرار گرفته است. تحلیل‌گران بر این باورند که دو منطقه مهم اقتصادی در جهان، سال جدید را با تورم کاهشی و تشدید سیاست‌های انقباضی آغاز خواهند کرد.

 • ادعای خروج ۷۰میلیارد دلار صحیح نیست

  ‌چهارشنبه 7 دی ماه 1401

   

   بانک مرکزیادعای منتشرشده درروزنامه اطلاعات مبنی بر خروج ۷۰میلیارد دلار از کشور به کانادا طی یک سال‌ونیم گذشته به هیچ وجه با آمار اقتصادی و منطق عقلانی سازگاری ندارد؛ حتی بررسی آمارهای سرمایه‌گذاری خارجی مستقیم وارده به کانادا در این مدت، منتشرشده توسط صندوق بین‌المللی پول نیز نشان می‌دهد این ادعا، درست نیست و تکذیب می‌شود. روزنامه اطلاعات در تاریخ ۲۸/ ۰۹/ ۱۴۰۱ مطلبی با عنوان «۷۰میلیارد دلار سرمایه ایرانی در یک‌سال‌ونیم اخیر به کانادا رفته است، منتشر کرده‌است

 • ورود سکه به کانال ۲۰

  ‌یکشنبه 4 دی ماه 1401

   

   دنياي‌اقتصاد : روز گذشته نرخ سکه طلا در معاملات بازار تهران به کانال ۲۰ میلیون تومانی وارد شد. در راستای افزایش سطح انتظارات تورمی در هفته‌های اخیر، تقاضا برای خرید کالا‌های سرمایه‌ای مانند سکه افزایش یافته و همین افزایش تقاضا سبب ورود نرخ سکه به کانال ۲۰ میلیون تومانی شده است.

 • سکه پشت در کانال ۱۹

  ‌شنبه 3 دی ماه 1401

   

   دنياي اقتصاد : در روز‌های پایانی هفته گذشته نرخ سکه طلا در معاملات بازار تهران مجددا در مسیر افزایشی قرار گرفت و به آخرین سطوح قیمتی کانال ۱۸ میلیون تومانی رسید. با انتشار سیگنال‌هایی در زمینه تشدید تحریم‌های سیاسی-اقتصادی علیه ایران در روز‌های گذشته، سطح انتظارات تورمی در میان معامله‌گران بازار افزایش یافت و با بالارفتن دست خریداران قیمت سکه افزایشی شد. در نهایت قیمت هر قطعه از این فلز گران‌بها در معاملات پایانی روز پنج‌شنبه یکم دی ماه با حدود ۲۹۰ هزار تومان افزایش قیمت نسبت به نرخ روز چهارشنبه به رقم ۱۸ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان رسید. روز پنج‌شنبه برخلاف روند افزایشی بازار سکه، نرخ دلار در معاملات بازار متشکل ارزی کشور با نوسانات کاهشی اندک همراه بود. هر برگ از این اسکناس آمریکایی در پایان معاملات روز گذشته با حدود ۱۳ تومان کاهش نسبت به نرخ روز چهارشنبه به رقم ۳۶هزار و ۲۲۰ تومان رسید.

 • سکه در آخر مسیر هجده

  ‌دوشنبه 28 آذر ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : روز گذشته نرخ سکه طلا در معاملات بازار تهران مجددا افزایش یافت و به پله‌های انتهایی کانال ۱۸ میلیون تومانی رسید. به عقیده بسیاری از کارشناسان بازار تهران افزایش سطح انتظارات تورمی عامل اصلی افزایش نرخ سکه در معاملات هفته‌های اخیر است. این در حالی است که روز گذشته مکث نرخ دلار بازار متشکل در میانه‌های نیمه نخست کانال ۳۶ هزار تومانی ادامه یافت. به عقیده تحلیلگران ارزی عدم همراهی نرخ دلار رسمی با ارقام غیر‌رسمی بازار سبب افزایش شکاف قیمتی و ایجاد انگیزه‌های سوداگرانه در فعالان بازار می‌شود. روز گذشته در نهایت قیمت هر قطعه سکه طلا ضرب امامی با حدود ۱۵۰هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز شنبه به رقم ۱۸ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان رسید. هر برگ اسکناس آمریکایی در معاملات بازار متشکل روز گذشته نیز با حدود ۵۶ تومان کاهش نسبت به نرخ پیشین در رقم ۳۶ هزار و ۲۷۲ تومان رسید.

 • عقب‌نشینی سکه از قله

  ‌چهارشنبه 23 آذر ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : روز گذشته برخلاف کشیده شدن ترمز افزایش نرخ سکه در بازار تهران، قیمت دلار در معاملات بازار متشکل ارزی کشور افزایشی بود. در روز‌های اخیر نرخ سکه طلا در بازار تهران روند افزایشی جدیدی را شروع کرده بود که دیروز سه‌شنبه ۲۲ آذر ماه این روند متوقف شد و نرخ فلز زرد در پله سوم کانال ۱۸ میلیون تومانی به فعالیت خود پایان داد. این در حالی است که روز گذشته نرخ شاخص ارزی در معاملات بازار متشکل مجددا دچار افزایش قیمت بود و به سطوح قیمتی انتهای کانال ۳۵ هزار تومانی نزدیک شد.

 • بلند‌پروازی بیت‌کوین

  ‌چهارشنبه 23 آذر ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : ارزش جهانی بازار کریپتو با ثبت ۹/ ۸۱۰ میلیارد دلار نسبت به روز گذشته خود در ۱۲ دسامبر شاهد رشد ۵/ ۱ درصدی بود و بازار رمزارزها از جمله بیت‌کوین و اتریوم را نیز در مسیر صعودی قرار داد. از این رو لیدر ارزهای پرریسک(بیت‌کوین)، ابتدای روز گذشته با رشد ۲/ ۲ درصدی به کانال ۱۷هزار دلاری هدایت شد و در میانه روز توانست قیمت ۱۷هزار و ۴۰۰ دلار را در بازارهای جهانی به ثبت رساند

 • موتور جدید عرضه ارز

  ‌دوشنبه 21 آذر ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : دنیای اقتصاد: بر اساس اعلام بانک مرکزی، پس از این صادرکنندگان محصولات کشاورزی، صنایع دستی و محصولات دانش‌بنیان می‌توانند حواله ارزی خود را با اسکناس ارز بانک مرکزی مبادله کنند. همچنین آنها می‌توانند اسکناس‌های مذکور را با نرخ توافقی به فروش برسانند. در واقع بانک مرکزی با این سیاست سعی دارد تا در بازار ارز تعادل ایجاد کند. اجرای این سیاست می‌تواند در کوتاه‌مدت از سرعت افزایش نرخ ارز بکاهد.

 • پایان ۲۰۲۲ با سیاست انقباضی

  ‌دوشنبه 21 آذر ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد- گروه اقتصاد بین‌الملل : بزرگ‌ترین بانک‌های مرکزی جهان این هفته تهاجمی‌ترین سال افزایش نرخ بهره در چهار دهه اخیر را به پایان خواهند رساند؛ در شرایطی که حتی با وجود کاهش رشد اقتصادی مبارزه با تورم هنوز به پایان نرسیده است.

 • روند صعودی بازار متشکل

  ‌دوشنبه 21 آذر ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : روز گذشته قیمت اسکناس دلار در معاملات سامانه بازار متشکل ارزی کشور مجددا از مرز کانال ۳۵ هزار تومانی عبور کرد و در پله دوم این کانال معامله شد. با وجود روند کاهشی صورت گرفته در قیمت دلار بازار متشکل در نخستین روز کاری هفته جاری و بازگشت نرخ این ارز به سطوح قیمتی کانال ۳۴ هزار تومانی، با شروع معاملات در صبح یکشنبه اسکناس آمریکایی دچار نوسانات افزایشی شد و به پله دوم کانال ۳۵هزار تومانی رسید. این در حالی است که بر اساس مشاهدات به عمل آمده از فضای بازار متشکل، روز گذشته حجم معاملات دلاری در رقم ۱۶ میلیون و ۶۶۶ هزار دلار ثبت شد. در این میان خبرگزاری تسنیم نیز روز یکشنبه به نقل از رئیس پلیس امنیت اقتصادی کشور از کشف ۱۱ میلیون واحد ارزی از اعضای اتاق‌های قیمت‌گذاری غیررسمی ارز خبر داد. نرخ سکه طلا نیز روز گذشته دچار نوسانات افزایشی شد. هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در واپسین معاملات عصر روز گذشته با حدود ۲۰۰ هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز شنبه به رقم ۱۸ میلیون تومان رسید.

 • خیز گواهی سکه برای صعودی دیگر

  ‌یکشنبه 20 آذر ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد - راضیه احقاقی : حمایت سیگنال‌‌‌های بنیادی از دارایی‌‌‌های بر پایه طلا در بازار مالی و مشتقه بورس‌کالای ایران، زمینه جهش دیگر در ارزش معاملات این بازار را رقم زد؛ به نحوی که گواهی‌‌‌ سکه با ثبت رشد ۳ تا ۴درصدی رکوردهای جدید قیمتی را در کانال ۱۷۸ و ۱۷۹‌هزار تومانی به ثبت رساند. ایجاد جریان رشد نرخ در بازار آزاد ارز ظرف ساعات ابتدایی بازگشایی بازارها در روز شنبه ۱۹ آذر، در شرایطی که معاملات هر اونس طلای جهانی ظرف روز جمعه نهم دسامبر در مرز ۱۸۰۰دلاری شدن بسته شد، زمینه صعود دارایی‌‌‌های بر پایه طلا در بازار مالی بورس کالای ایران و سکه در بازار فیزیکی را فراهم کرد. معامله سکه فیزیکی با حباب ۵/ ۱۲‌درصد و فروش گواهی سکه با نرخ حدود ۵/ ۰‌درصد بالاتر از معادل آن در بازار فیزیکی، بیانگر انتظار فعالان بازار طلا از جهش دیگر نرخ ارز در کشور است.

 • نوسان محدود دلار در بازار متشکل

  سه‌شنبه 15 آذر ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : روز گذشته نرخ شاخص ارزی در معاملات بازار متشکل ارزی کشور نوسانات افزایشی اندکی را تجربه کرد. پس از مشاهده نوسانات قیمتی چشمگیر در معاملات غیررسمی بازار ارز تهران، نهاد بازار‌ساز بانک مرکزی با ارائه سیاست‌های ارزی جدید به کمک معاملات بازار آمده و با برطرف‌سازی بخش قابل توجهی از تقاضا‌های خرد موجود در جامعه از طریق تسهیل‌گری در فرآیند خرید ارز، سبب کاهش سطح نوسانات این بازار شد. در نهایت قیمت هر برگ دلار در معاملات روز دوشنبه بازار متشکل ارزی کشور با حدود ۲۳ تومان افزایش نسبت به نرخ روز یکشنبه به رقم ۳۴هزار و ۸۳۵ تومان رسید. اما در سوی دیگر معاملات بازار روز گذشته نرخ سکه طلا افزایش قابل توجهی را تجربه کرد. هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در معاملات روز دوشنبه با حدود ۲۹۵ هزار تومان افزایش نسبت به نرخ‌های پیشین به رقم ۱۷ میلیون و ۷۵۵ هزار تومان رسید.

 • دو نگاه به طلای جهانی

  یکشنبه 20 آذر ماه 1401

   

  دنياي‌اقتصاد : وضعیت بازار کریپتو نشان می‌دهد که بیت‌کوین روز گذشته را با افت یک درصدی آغاز کرد و در مسیر نزولی قرار گرفت. با وجود مسیر نزولی رهبر بازار رمز‌ارزها، این ارز دیجیتال مقاومت خود را در کانال ۱۷ هزار دلاری حفظ کرد و در ساعت ۱۵ روز گذشته به وقت تهران با قیمت ۱۷ هزار و ۱۶۳ دلار در بازار معامله می‌شد. در سوی دیگر شاخص دلار جهانی در ساعات پایانی بازارها توانست بار دیگر حمایت ۱۰۴ واحدی را کسب کند و با رقم ۸۰/ ۱۰۴ واحد به پایان رسید. با وجود رشد ارز آمریکایی در روزهای اخیر، هر اونس طلای جهانی همچنان به مسیر صعودی خود ادامه داد و با قیمت ۱۷۹۷ دلار عصر جمعه را در محدوده سبز به پایان رساند. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که با شروع هفته معاملاتی جدید در روز دوشنبه، رابطه معکوس طلا و شاخص دلار، بار دیگر بازی خود را شروع خواهد کرد و طلای جهانی در مسیر نزولی قرار خواهد گرفت.

 • کاهش شکاف در بازار ارز

  ‌شنبه 19 آذر ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : با افزایش نرخ دلار در معاملات بازار متشکل ارزی کشور در روز پنج‌شنبه، شکاف قیمتی میان نرخ‌های رسمی و غیر رسمی بازار کاهش یافت. کارشناسان بر این باورند که در صورت کاهش اختلاف قیمت میان نرخ‌های بازار، توجیه اقتصادی برخی سوداگری‌های ارزی در معاملات از میان می‌رود و تقاضا برای دریافت ارز سهمیه‌ای بیش از حد مقرر، کاهش خواهد یافت.

 • افزایش انتظارات تورمی در انگلستان

  ‌شنبه 19 آذر ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : بانک مرکزی انگلستان در گزارش تازه خود اعلام کرده که انتظارات تورمی مردم از هدف ۲ درصدی بانک مرکزی پیشی گرفته است. به گفته این نهاد، مردم از عملکرد بانک مرکزی درخصوص کنترل تورم ناراضی بوده و انتظار دارند که تورم در ماه‌های آینده افزایش بیشتری داشته باشد. این درحالی است که بانک مرکزی انگلستان تلاش کرده تا با سیاست‌های انقباضی از جمله افزایش نرخ بهره در برابر تورم ایستادگی کند. در همین حین با توجه به سیاست‌های انقباضی شدید دولت‌ها، اقتصاددانان انتظار دارند که اقتصاد جهانی به زودی وارد یک دوره رکودی شود.

 • عقب‌نشینی قیمت سکه و دلار

  چهار‌شنبه 16 آذر ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : روز گذشته نرخ شاخص ارزی در معاملات رسمی و غیررسمی بازار تهران دچار نوسانات کاهشی شد. بر اساس سیاست‌های حمایتی بانک مرکزی از ارزش پول ملی در روز‌های گذشته، قیمت دلار در معاملات روز سه‌شنبه بازار متشکل ارزی کشور با حدود یک پله کاهش به میانه‌های نیمه دوم کانال ۳۴ هزار تومانی رسید. این در حالی است که شنیده‌ها از هسته مرکزی بازار ارز تهران حاکی از آن است که روند قیمت این ارز در معاملات بازار آزاد روز گذشته نیز کاهشی بوده است.

 • انقباض فعالیت خدمات در دومین اقتصاد بزرگ جهان

  سه‌شنبه 15 آذر ماه 1401

   

  ایسنا : یک نظرسنجی تجاری بخش خصوصی روز دوشنبه نشان داد که فعالیت خدمات چین در ماه نوامبر به پایین‌ترین حد در ۶ماه گذشته کاهش یافت؛ زیرا اقدامات گسترده مهار کووید بر تقاضا و فعالیت‌ها تاثیر گذاشته است. شاخص مدیران خرید موسسه اس‌اندپی گلوبال از ۴/ ۴۸ به ۷/ ۴۶ سقوط کرد و سومین انقباض ماهانه متوالی را رقم زد. شاخص ۵۰واحدی رشد را از انقباض به صورت ماهانه جدا می‌کند.

 • اقتصاد انگلیس در سال آینده میلادی کوچک می‌شود

  سه‌شنبه 15 آذر ماه 1401

   

  تسنیم : کنفدراسیون صنعت انگلیس اعلام کرد با توجه به اینکه این کشور در شرایط رکود تورمی قرار دارد، اقتصاد انگلیس ۴/ ۰درصد در سال آینده میلادی کوچک می‌شود.

 • ۲ عامل فشار به سکه

  دوشنبه 14 آذر ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : روز گذشته نرخ سکه طلا در معاملات بازار تهران دچار نوسانات افزایشی شد و با حدود ۷۰ هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز شنبه به رقم ۱۷ میلیون و ۴۶۰ هزار تومان رسید. به عقیده تحلیلگران بازار افزایش تمایل معامله‌گران جهانی به خرید طلا و به تبع آن افزایش نرخ جهانی اونس طلا، در کنار کوچ معامله‌گران دلاری به بازار سکه را می‌توان به عنوان ۲ عامل فشار به فلز زرد و پیشروی نرخ سکه در بازار تهران دانست. روز یکشنبه نرخ شاخص ارزی در معاملات بازار متشکل ایران نیز دچار نوسانات افزایشی شد.

 • اعاده حیثیت یورو مقابل دلار

  دوشنبه 14 آذر ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : تحولات بازارهای جهانی حاکی از آن است که هر یورو در ساعات پایانی بازارها با رشد ۴/ ۲ درصدی، بالاترین سطح معامله در برابر دلار را ثبت کرده است. با پیشی گرفتن یورو از دلار درپی سقوط ۵/ ۲ درصدی شاخص ارز آمریکایی در روزهای اخیر سبب شد این ارز با نرخ ۰۵/ ۱ واحد در برابر دلار معامله شود.

 • شارژ جهانی بازار سکه

  شنبه 12 آذر ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : در روز‌های پایانی هفته گذشته و با افزایشی شدن بهای جهانی اونس طلا، نرخ سکه در بازار تهران دچار نوسانات افزایشی شد. این در حالی است که روند هفتگی این کالای سرمایه‌ای حاکی از تعدیل نرخ سکه پس از کاهش نرخ ارز در معاملات بازار آزاد در هفته گذشته است. در نهایت قیمت هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در پایان معاملات روز پنج‌شنبه با حدود ۳۵۰ هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز چهارشنبه به رقم ۱۷ میلیون و ۳۴۰ هزار تومان رسید. این در حالی است که هر قطعه نیم و ربع سکه نیز در روز پنج‌شنبه به ترتیب در کانال‌های ۹ و ۶ میلیون تومانی معامله شد. از سوی دیگر قیمت ارز در معاملات بازار متشکل کشور نیز در روز پنج‌شنبه دچار نوسانات افزایشی شد. در همین راستا نرخ هر برگ دلار رسمی در واپسین معاملات روز پنج‌شنبه ۱۰ آذر با حدود ۷۱۵تومان افزایش نسبت به نرخ روز چهارشنبه به رقم ۳۴ هزار و ۵۹۹ تومان رسید.

 • طلا در قله چهارماهه

  شنبه 12 آذر ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : وضعیت بازار طلا در روزهای اخیر نشان می‌دهد که این فلز گران‌بها با سقوط شاخص دلار به میانه کانال ۱۰۴ واحدی، در مسیر صعودی قرار گرفت و پس از حدود ۴ ماه، بار دیگر در اول دسامبر حمایت کانال ۱۸۰۰ دلاری را به دست آورد. همچنین بازار رمزارزها نیز که در پی ورشکستگی FTX و ریزش بازارهای کریپتو در مسیر نزولی قرار داشتند، کمی بهبود یافت. افت ۵/ ۲‌درصدی ارزش شاخص دلار جهانی در روزهای اخیر که ارتباط مستقیمی با اعمال سیاست‌های بانک مرکزی آمریکا دارد سبب شد لیدر بازارهای مذکور (بیت‌کوین) پس از ۲۰ روز بار دیگر حمایت کانال ۱۷‌هزار دلاری را کسب کند، به دنبال این موضوع اتریوم نیز به عنوان دومین ارز دیجیتال مهم در سطح جهان در حوالی ۱۳۰۰ دلار درحال نوسان است.

 • بازگشت سکه از قله

  پنجشنبه 10 آذر ماه 1401

   

  دنياي‌اقتصاد : روز گذشته نرخ سکه طلا در معاملات بازار تهران در مرز دو کانال قیمتی ۱۶ و ۱۷ میلیون تومانی به نوسان پرداخت. این در حالی است که عمده معاملات این فلز گرانبها در بازار روز گذشته در سطوح قیمتی انتهای کانال ۱۶ میلیون تومانی صورت پذیرفت و کشش قیمتی سکه به سمت کانال پایین‌تر بود. به عقیده کارشناسان بازار تهران دلیل تمایلات کاهشی نرخ سکه طلا کاهش قیمت ارز در معاملات آزاد روز گذشته بوده است.

 • حرکت اصلاحی تورم اروپا

  پنجشنبه 10 آذر ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : گزارش اداره آمار اروپا از افت ۶/ ۰‌درصدی شاخص قیمت مصرف‌کننده در اثر کاهش هزینه‌های انرژی و خدمات در ماه نوامبر حکایت دارد. طبق گزارش مذکور تورم در منطقه یورو از پیش‌بینی تحلیلگران نیز بیشتر کاهش یافت و به سطح ۱۰‌درصدی در ماه اخیر رسید. در این میان به‌رغم کاهش تورم کل در ماه نوامبر، تورم هسته همچنان در سطح قوی ۵‌درصدی خود باقی مانده است؛ زیرا هزینه برخی از کالاها و خدمات در ماه اخیر به مسیر صعودی خود ادامه داده‌اند. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که عوامل مذکور با توجه به سخنان رئیس بانک مرکزی در خصوص اعمال سیاست‌های انقباضی در ماه‌های آتی، تورم را به زیر ۱۰‌درصد تنزل خواهد داد. اما در مقابل برخی از تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند با توجه به مسیر نزولی تورم کل، سیاستگذاران این نهاد افزایش نرخ بهره را به تعویق انداخته تا از رکود بیشتر در مناطق اروپا جلوگیری کنند.

 • سایه کندی اقتصاد جهانی بر اقتصاد کره‌‌جنوبی

  پنجشنبه 10 آذر ماه 1401

   

  ایسنا: تولید کارخانه کره‌‌جنوبی در ماه اکتبر با بیشترین سرعت از ماه مه‌۲۰۲۰ کاهش می‌‌یابد. داده‌های روز گذشته (چهارشنبه) نشان داد در بحبوحه کاهش تقاضا به دلیل کندی اقتصاد جهانی و افزایش شدید نرخ‌‌ها، تولید کارخانه‌های کره‌‌جنوبی در ماه اکتبر بیش از حد انتظار و با بیشترین سرعت در تقریبا دو و نیم سال گذشته کاهش یافته است. بر اساس آمار کره‌‌جنوبی، تولید صنعتی این کشور در ماه اکتبر نسبت به ماه قبل از آن ۵/ ۳ درصد کاهش یافت که از کاهش ۹/ ۱ درصدی سپتامبر شتاب گرفت. بدین ترتیب انتظارات اقتصاددانان برای کاهش یک درصدی در نظرسنجی رویترز را از دست داد و سریع‌‌ترین کاهش را از ماه مه‌۲۰۲۰ نشان داد. خودرو و ماشین‌‌آلات به ترتیب ۳/ ۷ و ۹/ ۷ درصد کاهش یافتند که منجر به زیان شد. تولید برای بخش خدمات ۸/ ۰ درصد کاهش یافت که سریع‌‌تر از ۲/ ۰ درصد ماه قبل و سریع‌‌ترین از دسامبر ۲۰۲۰ بود، در حالی که فروش خرده‌فروشی ۲/ ۰ درصد کاهش یافت. همچنین، تولید کارخانه این کشور ۱/ ۱ درصد به صورت سالانه کاهش یافت که کمتر از صفر درصد مورد انتظار در نظرسنجی بود.

 • بی‌تفاوتی بیت‌کوین به دلار جهانی

  سه‌شنبه 8 آذر ماه 1401

   

  دنياي‌اقتصاد : شروع هفته معاملاتی جدید بازارهای جهانی نشان می‌دهد که شاخص دلار پس از اعلام فدرال رزرو مبنی بر کاهش سرعت نرخ بهره، مطابق با پیش‌بینی تحلیل‌گران در مسیر نزولی قرار گرفته است. این امر سبب شد شاخص دلار جهانی با افت ۱/ ۲ درصدی حمایت کانال ۱۰۷ واحدی را از دست بدهد و به کانال ۱۰۵ واحدی سقوط کند و در ساعت ۱۵ به وقت تهران توانست رقم ۴۱/ ۱۰۵ واحد را در بازار به ثبت برساند. علاوه بر شاخص دلار، بازار رمزارزها نیز روند معاملاتی روز گذشته را در وضعیت قرمز آغاز کرد. طبق بررسی‌های انجام شده محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال از جمله بیت‌کوین و اتریوم نیز پس از ورشکستگی صرافی FTX دیگر به کانال‌های قیمتی سابق خود بازنگشتند.

 • سقف فروش ارز به دارندگان کارت بازرگانی ۳برابر شد

  سه‌شنبه 8 آذر ماه 1401

   

  بانک مرکزی : سقف فروش ارز به‌صورت اسکناس در بازار توافقی، برای اشخاص دارای کارت بازرگانی از ۲هزار یورو به ۶هزار یورو افزایش یافت. با تصمیم این بانک و برای تامین ارز (اسکناس) موردنیاز تولیدکنندگان و تجار برای تامین هزینه‌های مرتبط با امور تجاری، سقف فروش ارز به‌صورت اسکناس به اشخاص دارای کارت بازرگانی معتبر، از ۲هزار یورو به ۶هزار یورو افزایش یافت. شناسایی و تامین ارز موردنیاز سایر گروه‌ها در دستور کار مستمر بانک مرکزی است.

 • دوراهی سیاست پولی اروپا

  دوشنبه 7 آذر ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : وضعیت بازارها در قاره سبز نشان می‌دهد که سیاستگذاران بانک مرکزی اروپا قصد دارند در خلاف جهت فدرال رزرو در اعمال سیاست‌های انقباضی در ماه‌های آتی عمل کنند. با توجه به سایه تورم و رکود در سطح جهان، کارشناسان، سرمایه‌گذاران و همچنین خانوارها در انتظار گام‌هایی مثبت در جهت بهبود تورم از سوی بانک‌های مرکزی در مناطق خود هستند. در راستای این مسیر باید به عملکرد مثبت فدرال رزرو در جهت جلوگیری از شتاب تورم در سال اخیر اشاره کرد. رئیس این نهاد در روزهای اخیر طی نشست خود با سیاستگذاران اعلام کرد که با وجود تورم کل با نرخ ۷/ ۷ درصدی و تورم هسته در سطح ۳/ ۶ درصدی در ماه اخیر باید به افزایش ۷۵/ ۰ واحد درصدی نرخ بهره ادامه دهد، اما با توجه به ریزش دارایی‌های امن در ماه‌های اخیر، قصد دارد تا از سرعت سیاست‌های انقباضی در نشست بعدی خود در ۱۴ دسامبر بکاهد. در مقابل این نهاد بانک مرکزی در اروپا با توجه به تورم تاریخی منطقه یورو با سطح ۶/ ۱۰ درصد، قصد دارد نرخ بهره را که اکنون در سطح ۲ درصدی قرار دارد، در ماه‌های آتی افزایش دهد.

 • آرایش جدید بازارها

  دوشنبه 7 آذر ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : روز گذشته شاخص‏های قیمتی در بازارهای دارایی شکل جدیدی به خود گرفت. قیمت سکه طلا با ثبت رقم ۱۷میلیون و ۵۰هزار تومان سطح جدید قیمتی را ثبت کرد. در بازار ارزی نیز نرخ دلار متشکل و آزاد پیشروی داشت. همچنین نرخ گواهی سکه برای اولین‌بار در تاریخ به کانال قیمتی ۱۷۰هزار تومانی رشد کرد. در هفته‌های اخیر، خروج نقدینگی از صندوق‌های درآمد ثابت، افزایش درصد سود اوراق بدهی همچنین جرقه‌های رشد نرخ در بازار غیررسمی ارز و رکوردشکنی بهای گواهی سکه رخدادهای دومینوواری بوده که تاکنون در بازارها خودنمایی کرده است. در این شرایط بازگشت به وضعیت منطقی‌تر بازارها به سیاستگذاری فعال‏تری نیاز دارد. بهره‏گیری سریع از سیاست‏های پولی مانند تغییر نگرش در سود سیاستی اگرچه می‌تواند اولین گام در مسیر مدیریت بازار باشد که به کاهش تقاضای پول منجر خواهد شد؛ ولی در کنار آن تلاش برای انجماد‏زدایی از اوراق دولتی، محدود ساختن رشد پایه پولی و کنترل ریسک‏های غیراقتصادی بخش دیگری از پازل سیاستگذاری خواهد بود.

 • سیاست پولی ۲۰۲۳ چیست؟

  دوشنبه 7 آذر ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد-گروه اقتصاد بین‌الملل : اکونومیست در گزارشی، چشم‌انداز سیاست پولی را برای سال۲۰۲۳ ترسیم کرد. این گزارش نشان می‌دهد که سکانداران پولی چالش‌های جدی برای مهار تورم در سال آینده خواهند داشت. مطابق بررسی‌های این گزارش، اقتصادهای بزرگ و درصدر آنها آمریکا در تلاشند با اتخاذ سیاست‌های پولی مناسب تورم را کنترل کنند. موضوعی که ممکن است به‌ بهای کاهش رشد تمام شود.

 • مسیر نزولی دارایی‌های امن

  یکشنبه 6 آذر ماه 1401

   

  دنياي‌اقتصاد : در هفته گذشته، بازار دارایی‌های امن به‌خصوص اوراق قرضه ایالات‌متحده در یک شیب نزولی قرار داشتند و در طرف دیگر ماجرا، بازار دارایی‌های ریسکی از استقبال خوبی از سوی خریداران برخوردار شدند. این موضوع به‌دلیل گمانه‌زنی بازار درخصوص میزان افزایش نرخ بهره در آخرین ماه سال جاری میلادی بود. نشانه‌های رکودی بسیاری در بازارها پدید آمده و علاوه بر این موضوع، نرخ تورم در ایالات‌متحده نیز شیب نزولی به خود گرفته است.

 • صف‌شکنی در بازار ارز

  پنجشنبه 3 آذر ماه 1401

   

  دنياي‌اقتصاد : بررسی‌های به‌عمل آمده از فضای مرکزی بازار ارز تهران در روز گذشته حاکی از آن است که از فشار تقاضای هفته‌های اخیر کاسته شده و معاملات به شرایط نرمال خود بازگشته است. از سوی دیگر با اینترنتی شدن ثبت سفارش‌های خرید ارز در معاملات توافقی از شلوغی صف‌های مقابل صرافی‌های مجاز نیز کاسته شده و افراد با مراجعه در زمان مشخص شده اقدام به خرید ارز می‌کنند.

 • رکورد تاریخی قیمت سکه

  یکشنبه 6 آذر ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : در نخستین روز کاری هفته جدید قیمت شاخص ارزی در کانال ۳۵هزار تومانی پیشروی کرد. با شروع معاملات ارزی بازار تهران در هفته جدید قیمت دلار در بازار غیر رسمی تغییر مسیر داد و افزایشی شد. این در حالی است که در روزهای پایانی هفته گذشته نرخ ارز مذکور به سطوح قیمتی ابتدایی کانال ۳۵هزار تومانی رسیده بود. درنهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار غیررسمی در واپسین معاملات نقدی روز گذشته با حدود ۳۳۰تومان افزایش نسبت به نرخ روز پنج‌شنبه هفته گذشته به رقم ۳۵هزار و ۴۰۰تومان رسید. اما روز شنبه در معاملات بازار متشکل ارزی کشور روند نرخ این ارز با کاهش قیمت حدود ۲پله‌ای همراه بود و به سطوح قیمتی نیمه کانال ۳۳هزار تومانی رسید. با افزایشی شدن نرخ دلار آزاد در معاملات دیروز، سکه طلا نیز دچار نوسانات افزایشی شد. هر قطعه از این فلز گرانبها با حدود ۳۵۰هزار تومان افزایش نسبت به نرخ‌های پیشین به رقم ۱۶میلیون و ۷۵۰هزار تومان رسید و در قله تاریخی خود قرار گرفت.

 • الاکلنگ طلا و دلار جهانی

  سه‌شنبه 1 آذر ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : با شروع هفته معاملاتی جدید در روز گذشته دلار جهانی در مسیر صعودی قرار گرفت و توانست حمایت ۱۰۷ واحدی را کسب کند. صعود شاخص دلار از کف ۱۰۵ واحدی در پی اعلام اعضای کمیته فدرال رزرو در افزایش ۵/ ۰ واحد درصدی نرخ بهره در ماه دسامبر بود و توانست این شاخص را با رشد ۴/ ۲ درصدی نسبت به بیشترین افت خود در هفته اخیر مواجه کند و در ساعت ۱۴ به وقت تهران رقم ۷۰/ ۱۰۷ واحد را در بازار ثبت کرد. این موضوع سبب شد الاکلنگ شاخص دلار و بازارهای جهانی از جمله طلا و بیت‌کوین بار دیگر به حرکت درآید؛ زیرا با بالارفتن دلار جهانی، بازار رمزارزها و فلز زرد در مسیر کاهشی قرار گرفتند. بر این اساس طلا و بیت‌کوین با بازگشایی بازارها در روز گذشته، روند معاملاتی خود را در وضعیت قرمز آغاز کردند.

 • شیب ملایم بازار‌های ارزی

  سه‌شنبه 1 آذر ماه 1401

   

  دنیای اقتصاد: نرخ ارزهای شاخص بازار تهران در سومین روز کاری هفته با شیب ملایمی افزایش یافت. به عقیده بسیاری از کارشناسان روند حال حاضر بازار ناشی از کاهش هیجانات موجود در سطح جامعه صورت گرفته و نوسانات ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومانی فعالیت معمول بازار است. از سوی دیگر سیاست‌های ارزی جدید نهاد بازار‌ساز نیز سبب شده تا تقاضا‌های خرد جامعه با اختلاف قیمتی محسوسی نسبت به نرخ‌های آزاد، در معاملات توافقی برطرف شده و از شلوغی هسته مرکزی بازار کاسته شود. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار غیر‌رسمی در معاملات نقدی عصر روز گذشته با حدود ۳۰ تومان افزایش نسبت به نرخ روز یکشنبه به رقم ۳۵ هزار و ۳۵۰ تومان رسید. روز گذشته نرخ ارز در معاملات رسمی نیز افزایشی بود. قیمت هر برگ دلار بازار متشکل تا ساعت ۳ بعدازظهر روز گذشته با حدود ۱۹۵ تومان افزایش نسبت به آخرین نرخ‌های روز یکشنبه به سطح قیمتی ۳۳ هزار و ۴۶۲ تومان رسید. روز گذشته برخلاف روند افزایشی شاخص ارزی، قیمت سکه دچار نوسانات کاهشی شد. هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در معاملات عصر دوشنبه با حدود ۱۴۵ هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین به رقم ۱۶ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان رسید.

 • افت تب معاملات ارزی

  شنبه 28 آبان ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : نرخ شاخص ارزی در معاملات روز‌های پایانی هفته گذشته دچار افت دما شد. پس از اجرای سیاست‌های تسهیل‌گرانه بانک‌مرکزی در راستای خرید ارز رسمی و از سوی دیگر افزایش سطوح بازدارندگی نسبت به اخلال‌گران ارزی، قیمت ارز دچار نوسانات کاهشی شد. گزارش‌های به عمل آمده از هسته مرکزی بازار ارز تهران نیز حاکی از آن است که تب و تاب و هیجانات موجود در بازار فروکش کرده و با توجه به نوبت دهی اینترنتی در زمینه خرید ارز از صفوف متقاضیان در مقابل صرافی‌ها کاسته شده است. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار در معاملات بازار متشکل در روز پنج‌شنبه هفته گذشته با حدود ۷۹ تومان کاهش نسبت به نرخ روز چهارشنبه به رقم ۳۳‌هزار و ۲۳۳ تومان رسید. بررسی‌های به عمل آمده از فعالیت معامله‌گران در بازار غیر‌رسمی نیز حاکی از آن است که روند کاهشی مذکور به بازار غیر‌رسمی نیز سرایت داشته و قیمت دلار در این گونه ازمعاملات نسبت به‌روز‌های پیشین خود ۲ تا ۳ پله کاهش یافته است. با کاهشی شدن نرخ شاخص ارزی در معاملات غیر‌رسمی روند معاملات سکه طلا نیز در روز پنج‌شنبه نزولی شد و هر قطعه از این فلز گرانبها با حدود ۸۰‌هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز چهارشنبه به رقم ۱۶‌میلیون و ۲۸۰‌هزار تومان رسید.

 • پیش‌بینی رکود در کشورهای اروپایی

  ‌پنجشنبه 26 آبان ماه 1401

   

  فارس : بلومبرگ طی گزارشی نوشت کشورهای اروپای مرکزی و شرقی یکی پس از دیگری در حال تجربه رکود اقتصادی هستند. به گزارش بلومبرگ، کشورهای عضو اتحادیه اروپا در اروپای مرکزی و شرقی در سه ماه سوم امسال در حال تجربه رکود هستند به‌طوری که مجارستان و جمهوری چک وارد رکود شده‌‌اند.

 • صعود ارزهای جهانی مقابل دلار

  ‌پنجشنبه 26 آبان ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : تداوم مسیر نزولی شاخص دلار در روزهای اخیر، فرصت تقویت ارزهای جهانی در مقابل ارز آمریکایی را فراهم کرد. آمارها حاکی از آن است که انتشار گزارش تورم ماه اکتبر در آمریکا، روزهای پر‌نوسانی را برای شاخص دلار و همچنین بازار طلا رقم زده است؛ زیرا با گزارش اداره کار مبنی بر روند کاهشی تورم اکتبر، نایب‌رئیس فدرال رزرو در سخنرانی روزهای گذشته اعلام کرد که با توجه به تورم ۷/ ۷ درصدی شاخص قیمت مصرف‌کننده، احتمال کناره‌گیری سیاستگذاران کمیته بازار آزاد فدرال رزرو از ادامه سیاست‌های انقباضی افزایش یافته است. بر این اساس شاخص ارز آمریکایی با نزول به کانال ۱۰۶ واحدی سبب شد تا سایر ارزهای جهانی از جمله یورو، پوند انگلیس و ین ژاپن در برابر دلار تقویت شوند. شیب نزولی شاخص دلار علاوه بر تقویت ارزهای جهانی، بازار طلا را نیز بیش از پیش تقویت کرد.

 • تغییر فاز قیمتی دلار

  ‌سه‌شنبه 24 آبان ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : نرخ شاخص ارزی در معاملات روز دوشنبه افزایشی بود. پس از تلاش‌های قابل توجه نهاد بازار‌ساز در راستای کاهش نوسانات ارزی در هفته گذشته قیمت دلار کاهشی هزار و ۵۰۰ تومانی را تجربه کرد، اما پس از آن مجددا در مسیر افزایشی قرار گرفت. به عقیده بسیاری از کارشناسان بازار تهران حجم قابل توجه انتظارات تورمی با افزایش سطح تقاضا برای خرید ارز مسبب کشش دلار به کانال‌های بالاتر شده است. از سوی دیگر مطرح شدن برخی شایعات مبنی بر کاهش فعالیت بازیگران آزاد بازار در روزی‌های آینده سبب شد متقاضیان پیش از موعد اقدام به خرید ارز کنند که این امر خود باعث افزایش نسبی نرخ ارز شد.

 • موقعیت‌یابی دلار در کانال ۳۵

  ‌دوشنبه 23 آبان ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : دومین روز کاری هفته زمان پیشروی مجدد دلار در کانال ۳۵‌هزار تومانی بود. روند کاهشی چشمگیر دلار در روز‌های انتهایی هفته گذشته با شروع معاملات روز شنبه متوقف شد و در روز یکشنبه دلار مجددا به سطوح قیمتی میانه کانال ۳۵‌هزار تومانی بازگشت. کارشناسان بر این باورند که شرایط فشار خرید در معاملات بازار عامل اصلی نوسانات افزایشی دلار یکشنبه است.

 • جدال پولی اقتصاددانان

  ‌دوشنبه 23 آبان ماه 1401

   

  دنیای اقتصاد : درحالی‌که سیاست‌های انقباضی فدرال‌رزرو روند تورم آمریکا را کاهشی کرده، اختلاف نظر میان اقتصاددانان برای ادامه دادن سیاست‌های انقباضی به اوج خود رسیده است. برخی صاحب‌نظران اقتصادی بر این باورند که نرخ بهره به میزان کافی افزایش نیافته است و گروه دیگری از اقتصاددانان تاکید دارند که تا همین‌جا نیز فدرال‌رزرو زیاده‌روی کرده است. گروه اول بر آمارهای ثبت‌شده و گروه دوم به آمارهای آینده‌نگر اتکا دارند. با این حال عدم اطمینان موجود در اقتصاد آمریکا باعث شده است نظر طرفداران افزایش نرخ بهره مقبول‌تر واقع شود.

 • نقش طلا در چرخه سیاستگذاری

  ‌دوشنبه 23 آبان ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : طلا آخرین ساعات روند معاملاتی خود در هفته گذشته را در مسیر صعودی به پایان رساند. فلز زرد پس از اتفاقات اخیر در بازارهای جهانی از جمله سقوط بازار رمزارزها در پی ورشکستگی FTX و افت شاخص دلار ناشی از عقب‌نشینی احتمالی فدرال رزرو از سیاست‌های خود در ماه‌های آتی، پس از گذشت ۷۵ روز بار دیگر با رشد ۵/ ۲‌درصدی خود در آخرین ساعات پایانی بازارها به سقف کانال ۱۸۰۰ دلاری نزدیک شد.

 • رِنج دلاری مد‌نظر بازارساز چیست؟

  ‌یکشنبه 22 آبان ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : روند کاهشی شاخص ارزی در نخستین روز کاری هفته متوقف شد و قیمت دلار در محدوده قیمتی مرز ۲ کانال ۳۴ و ۳۵هزار تومانی به نوسان پرداخت. پس از مشاهده روند‌های افزایشی بی‌سابقه از نرخ شاخص ارزی در معاملات دو هفته گذشته، فعالیت نهاد بازار‌ساز در راستای جلوگیری از نوسانات ارزی بیشتر شد. بانک مرکزی با اجرای سیاست‌هایی در راستای تسهیل فرآیند عرضه ارز توانست دمای قیمت ارز مذکور را کاهش دهد و وارد روند کاهشی جدیدی کند. این روند کاهشی که طی ۲ مرحله و در روز‌های چهارشنبه و پنج‌شنبه ۱۸ و ۱۹ آبان صورت گرفت در نخستین روز کاری هفته جدید متوقف شد و قیمت دلار در سطوح قیمتی انتهایی کانال ۳۴ تا سطوح قیمتی ابتدایی کانال ۳۵ هزار تومانی به نوسان پرداخت. با توقف روند کاهشی مذکور عده‌ای از کارشناسان ارزی بازار تهران بر این باورند که رنج مد نظر نهاد ارزی سطوح قیمتی کانال ۳۴ هزار تومانی است.

 • سقوط شدید بیت‌کوین؟

  یکشنبه 22 آبان ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : کمبود نقدینگی در صرافی FTX و فروپاشی این نهاد در روز گذشته سبب شد بازار رمزارزها از جمله بیت‌کوین و اتریوم به مسیر نزولی خود ادامه دهند. آمارها نشان می‌دهد که کاهش ارزش توکن‌های FTT، سرمایه‌گذاری صرافی FTX در پروژه‌های رمزارزها با ورشکستگی همراه شده است و این موضوع سبب شد تا ارزش توکن‌های این صرافی که در هفته گذشته از ۲۵ دلار به ۴دلار رسیده بود، اکنون با فروپاشی به ۲/ ۲ دلار سقوط کند. به دنبال این موضوع لیدر بازارهای پر‌ریسک‌(بیت‌کوین) با کاهش ۱۴ درصدی خود در روزهای اخیر حمایت کانال ۱۸ هزار دلاری را از دست داد و به کانال ۱۶ هزار دلاری راه پیدا کرد. همچنین دومین ارز دیجیتال مهم در سطح جهان‌(اتریوم) نیز با ریزش ۲/ ۷ درصدی به میانه کانال ۱۲۰۰ دلار هدایت شود. در مقابل شیب نزولی بیت‌کوین، طلا در آخرین ساعات پایانی بازارها و در پی ریزش دلار جهانی با رشد ۵/ ۲ درصدی مواجه شد و به میانه کانال ۱۷۷۰ دلار رسید.

 • اثر نرخ بهره بر تورم آمریکا

  ‌شنبه 21 آبان ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : گزارش اداره آمار کار آمریکا در روز پنج‌شنبه ۱۰ نوامبر نشان می‌دهد سلاح ضد تورمی فدرال رزرو نرخ تورم را بیش از پیش‌بینی‌ها کاهش داده است. بر این اساس روند نزولی شاخص قیمت مصرف‌کننده در اکتبر ادامه یافت و نرخ تورم با کاهش ۵/ ۰ واحد درصدی به سطح ۷/ ۷ درصد رسید. این درحالی است که مقاومت نرخ تورم در برابر فشار نرخ بهره، رئیس‌جمهور آمریکا و حزب دموکرات را در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره تحت فشار قرار داده و نتایج این انتخابات را متاثر کرده است. در این میان با پیش‌بینی برخی تحلیل‌گران مبنی بر عقب‌نشینی فدرال رزرو در افزایش سیاست‌های انقباضی، دلار جهانی با افت ۵/ ۳ درصدی مواجه شد و این موضوع اثر خود را در بازارهای جهانی از جمله بازار رمزارزها و طلا نمایان کرد.

 • افت دمای دلارآخر هفته

  ‌شنبه 21 آبان ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : نرخ شاخص ارزی در روز‌های پایانی هفته گذشته به سطوح قیمتی انتهای کانال ۳۴ هزار تومانی بازگشت. پس از نوسانات قیمتی چشمگیر دلار غیر‌رسمی در روز‌های ابتدایی هفته سوم آبان ماه، بانک مرکزی از سیاست‌های ارزی جدید خود رونمایی کرد که در راستای این سیاست‌ها نرخ اسکناس آمریکایی از کانال تاریخی ۳۶ هزار تومانی خود خارج شد و به مرز ۲ کانال ۳۴ و ۳۵ هزار تومانی بازگشت. از جمله تلاش‌های نهاد بازار‌ساز در راستای حمایت از ارزش پول ملی در هفته گذشته می‌توان به راه‌اندازی درگاه اینترنتی خریدوفروش ارز توافقی و معرفی شعب بانک‌های منتخب و صرافی‌های مجاز جهت مبادلات ارزی رسمی اشاره کرد. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار در معاملات بازار آزاد روز‌های پایانی هفته گذشته با حدود ۹۹۰تومان کاهش نسبت به نرخ روز چهارشنبه به ۳۴ هزار و ۸۶۰ تومان رسید. اما افت چشمگیر نرخ دلار غیررسمی تاثیر چندانی بر قیمت سکه طلا نداشت و نرخ هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در روز پنج‌شنبه با حدود ۹۵هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین در سطوح قیمتی انتهایی کانال ۱۵میلیون تومانی نوسان کرد.

 • سه ابزار مهار نوسان دلار

  ‌چهارشنبه 18 آبان ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : بانک مرکزی از ابزار‌های خود در راستای کنترل نوسانات بازار سکه و ارز رونمایی کرد؛ برخورد امنیتی با سوداگران ارزی، عرضه اوراق سلف موازی استاندارد سکه طلا و اجرای سیاست‌های تسهیلگرانه در فرآیند خرید ارز سهمیه‌ای را می‌توان ۳ ابزار نهاد بازارساز در راستای مهار نوسانات ارزی معرفی کرد.

 • به زودی اوج تورم جهانی فرا‌می‌‌رسد

  ‌چهارشنبه 18 آبان ماه 1401

   

  تسنيم : رئیس صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد تورم جهانی به اوج خود نزدیک می‌شود، اما مختل شدن زنجیره‌های جهانی عرضه مصرف‌کنندگان را در معرض مواجهه دائم با هزینه‌های بالای زندگی قرار داده است. به‌‌ گزارش گاردین، کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول ضمن تاکید بر اینکه اوج تورم جهانی نزدیک است هشدار داد مصرف‌‌کنندگان در خطر مواجهه با فشار دائمی افزایش هزینه‌های زندگی به‌‌خاطر مختل شدن زنجیره‌های جهانی عرضه هستند.

 • یکه‌‌تازی دلار آمریکا در بازارها

  ‌چهارشنبه 18 آبان ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : ارزش دلار آمریکا به بالاترین سطح خود در ۲۰سال گذشته رسیده است. پس از آخرین اقدامات فدرال‌‌رزرو برای کنترل تورم در آمریکا که باعث تقویت دلار شد، واحد پول در این کشور در برابر ارزهای اصلی اروپایی به صعود خود ادامه داد و یورو و پوند را به پایین‌‌ترین حد خود رساند. به گزارش تجارت‌فردا، همان‌طور که انتظار می‌‌رود در زمان بحران‌‌ها، سرمایه‌‌گذاران از بازار سرمایه و دیگر بازارهای مالی به سمت پناهگاه‌های امن مالی همچون طلا و دلار کوچ می‌کنند، در بحران‌‌های جهانی حال حاضر دنیا نیز تمایل به خرید دلار افزایش یافته است.

 • طلای جهانی قوت گرفت

  ‌چهارشنبه 18 آبان ماه 1401

   

  دنیای اقتصاد : با افزایش رکود در بازارهای آمریکا شاخص دلار به زیر ۱۱۰ واحد سقوط کرد و این امر سبب شد اونس طلای جهانی بار دیگر با رشد ۱/ ۲ درصدی خود، حمایت کانال ۱۷۰۰ دلاری را به دست آورد. اما سوال این است که چه عواملی سبب شد طلا در مسیر صعودی قرار گیرد؟ در پاسخ به این سوال باید علاوه بر اثر افزایش دوباره نرخ بهره، افزایش نرخ بیکاری، کاهش مشاغل جدید و همچنین کاهش ۷/ ۰ درصدی شاخص دلار جهانی در روزهای اخیر، به احتمال افزایش پیروزی جمهوری‌خواهان و تغییر رویکردهای اقتصادی در روزهای اخیر که سبب افزایش تقاضای طلا شده است، اشاره کرد. در مقابل شیب صعودی فلز زرد، بازار رمز‌ارزها روز گذشته برای دومین روز از هفته معاملاتی جدید در وضعیت قرمز قرار گرفت. بر این اساس بیت‌کوین، محبوب‌ترین رمزارز در میان سرمایه‌گذاران، با افت ۲/ ۸ درصدی خود نسبت به روزهای اخیر از کانال ۲۱ هزار دلاری خارج شد و به ۱۹ هزار دلار تنزل یافت. در این میان موج منفی رکود به اتریوم نیز سرایت کرد و این امر سبب شد تا این ارز دیجیتال با افت ۶/ ۱۱ درصدی به زیر ۱۵۰۰ دلار سقوط کند.

 • سود بی‌‌سابقه بانک مرکزی هند

  ‌دوشنبه 16 آبان ماه 1401

   

  ايبِنا : بانک مرکزی هند SBI به سود بی‌‌سابقه‌‌ای دست یافت و سود خالص آن با رشد وام، بیش از ۷۰ درصد افزایش یافت. به گزارش راشاتودی، بانک مرکزی هند در بیانیه مطبوعاتی روز شنبه اعلام کرد که این بانک به عنوان بزرگ‌‌ترین بانک وام‌‌دهنده این کشور، شاهد افزایش سود خالص سه ماهه خود بوده است، بر اساس این بیانیه، سود خالص آن ۹۳/ ۷۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل در ماه‌‌های ژوئن تا سپتامبر افزایش یافت و به بالاترین رقم خود یعنی ۶۵/ ۱۳۲ میلیارد روپیه (۶/ ۱ میلیارد دلار) رسید.

 • اولین گمانه از دلار بودجه

  ‌دوشنبه 16 آبان ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد- شيرين جمشيديان : بودجه۱۴۰۲ تا ۱۵آذر ماه باید به مجلس ارائه شود. با توجه به افزایش روزافزون نرخ ارز، تعیین نرخ دلار در بودجه بسیار حائز اهمیت است. بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» حاکی از این است که اگرچه برخی از نمایندگان تاکید دارند باید نرخ دلار در بودجه واقعی باشد، اما در مقابل برخی نمایندگان هم عنوان می‌کنند که نباید نرخ دلار در بودجه پالس منفی به بازار برای افزایش نرخ ارز بدهد. سه تن از نمایندگان مجلس در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» تاکید کردند که نرخ دلار در بودجه سال آینده بیشتر از ۳۰هزار تومان نخواهد بود.

 • بدهی سومین اقتصاد جهان رکورد زد

  ‌دوشنبه 16 آبان ماه 1401

   

  ایسنا: ژاپن برای تامین نزدیک به ۸۰ درصد از بسته محرک ۲۰۰ میلیارد دلاری خود به استقراض متکی شده است. بخش عمده‌‌ای از بودجه تکمیلی پیشنهادی ۲۹ تریلیون ین (۱۹۸ میلیارد دلار) ژاپن برای کاهش ضربه تورم از طریق استقراض جدید پرداخت خواهد شد. طرح هزینه‌‌ای که کابینه ژاپن قصد دارد روز سه‌‌شنبه آن را تصویب کند، شامل ده‌‌ها میلیارد دلار یارانه برای کاهش هزینه‌‌های انرژی برای خانوارها و مشاغل، همراه با بودجه برای مراقبت از کودکان و فناوری است.

 • تقاضا در بازار دلار

  ‌یکشنبه 15 آبان ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : روز شنبه دلار در روند افزایشی چشمگیری از کانال ۳۴هزار تومانی خارج شد، بلافاصله از کانال ۳۵هزار تومانی عبور کرد و در کانال ۳۶هزار تومانی مستقر شد. اما در نهایت روند معاملات فردایی در انتهای روز شکسته شد و نرخ های فردایی زیر نرخ نقدی قرار گرفت. اما کارشناسان سیاسی و روابط بین‌الملل معتقدند بازار به پالس‌های مثبت داخلی بی‌اعتنایی می‌کند.

 • قله جدید بازار دلار

  ‌چهارشنبه 11 آبان ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : روز سه‌شنبه قیمت شاخص ارزی در معاملات غیر‌رسمی بازار تهران در کانال قیمتی ۳۳ هزار تومانی پیشروی کرد و روی قله تاریخی خود قرار گرفت. به عقیده برخی از کارشناسان ارزی انتقال دارایی‌های خارج شده از بازار سرمایه به بازار ارز و طلا مهم‌ترین عامل افزایشی شدن نرخ دلار آزاد شده است. از سوی دیگر عده‌ای از تحلیلگران نیز بر این باورند که شرایط تورمی موجود در اقتصاد کشور و انتظارات تورمی ایجاد شده در بازار را می‌توان از دیگر علل مهم پیشروی دلار در کانال ۳۳ هزار تومانی دانست.

 • شطرنج دلار و سیاستگذار

  ‌شنبه 14 آبان ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : در روز‌های پایانی هفته گذشته نرخ شاخص ارزی در کانال تاریخی ۳۴هزار تومانی به تحرکات افزایشی خود ادامه داد و به میانه‌های نیمه دوم این کانال رسید. با آغاز فاز تهاجمی دلار به سمت کانال‌های قیمتی بالاتر، نهاد‌های بازار‌ساز و سیاستگذار در فاز تدافعی قرار گرفتند. بر اساس بررسی‌های به عمل آمده از هسته مرکزی بازار ارز تهران مشاهده می‌شود که سطح تقاضا برای خرید اسکناس‌های خارجی افزایش چشمگیری داشته و همین امر سبب رشد نرخ دلار غیررسمی در روز‌های اخیر شده است.

 • تقویت ارزهای جهانی مقابل دلار

  ‌پنجشنبه 12  آبان ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : شاخص جهانی دلار که در روزهای اخیر به دنبال عملکرد احتمالی فدرال رزرو روزهای پرنوسانی را پشت سر گذاشته بود، در نهایت روز گذشته با رشد یک درصدی خود حمایت کانال ۱۱۱ واحدی را به دست آورد و در ساعت ۱۰ به وقت تهران رقم ۶۵۰/ ۱۱۱ واحد را در بازار به ثبت رساند. اما آمارها نشان می‌دهد که شاخص ارز آمریکایی بعد از ساعاتی از روز و با پیش‌بینی برخی از تحلیل‌گران مبنی بر عقب‌نشینی فدرال رزرو از سیاست‌های تهاجمی خود، در مسیر نزولی قرار گرفت و افت ۲/ ۰ درصدی را تجربه کرد. در مقابل شیب نزولی شاخص دلار، سایر ارزها از جمله یورو به دلار و همچنین ین به دلار تقویت شد. علاوه بر تقویت ارزها در مقابل دلار، بازارهای جهانی از جمله طلا نیز با رشد ۷/ ۰ درصدی رو‌به‌رو شد و در ساعت مذکور با قیمت ۱۶۵۴ دلار در بازار معامله می‌شد.

 • سایه تورم و نااطمینانی بر منطقه منا

  ‌چهارشنبه 11 آبان ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد- گروه اقتصاد بین‌‌الملل : صندوق بین‌‌المللی پول در تازه‌‌ترین گزارش منطقه‌‌ای خود از خاورمیانه و آسیای مرکزی، به تاثیر بدتر شدن شرایط جهانی بر چشم‌‌انداز منطقه منا (MENA) پرداخته است. یافته‌های این گزارش گویای آن است که شرایط جهانی بر چشم‌‌انداز اقتصاد منطقه منا تاثیرگذار خواهد بود. با وجود اثرات سرریز ناشی از جنگ اوکراین و انقباضی‌‌تر شدن شرایط مالی جهان، فعالیت‌‌های اقتصادی این منطقه تاکنون تاب‌‌آوری داشته‌‌اند. با این وجود تورم روند صعودی قابل توجهی دارد و منطقه با نااطمینانی‌‌های چشمگیر و ریسک‌‌های کاهنده مواجه است.

 • نرخ بهره روسیه ثابت ماند

  ‌یکشنبه 8 آبان ماه 1401

   

  دنياي‌اقتصاد : بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را ۵/ ۷ درصد نگه داشت. به گزارش «ایسنا» از اکونومیک، مطابق پیش‌‌بینی بازار، بانک مرکزی روسیه در روز جمعه با ادامه کاهش رشد قیمت مصرف‌‌کننده، پس از کاهش نرخ‌‌ها در شش نشست قبلی خود، نرخ بهره اصلی خود را در ۵/ ۷ درصد نگه داشت. بر اساس آخرین داده‌‌های سرویس آمار فدرال ایالتی‌(روس‌استات) در ماه سپتامبر، تورم سالانه روسیه از ۳/ ۱۴ درصد در ماه اوت به ۷/ ۱۳ درصد کاهش یافت.

 • اقتصاد آلمان رو به بهبود است؟

  یکشنبه 8 آبان ماه 1401

   

  دنياي‌اقتصاد : رشد غیرمنتظره اقتصاد آلمان در سه ماهه سوم ۳/ ۰ درصد بود. به گزارش «ایسنا» از اکونومیک، اقتصاد آلمان به‌‌طور غیرمنتظره‌‌ای در سه ماهه سوم سال جاری نسبت به دوره قبل رشد ۳/ ۰ درصدی داشت. این رشد اقتصادی بر خلاف پیش‌‌بینی‌‌ها بود، زیرا بازار انقباض اقتصادی را تخمین زده بود. بر اساس داده‌‌های منتشر شده در روز جمعه، رشد اقتصادی آلمان از سه ماهه دوم (۱/ ۰ درصد) به کمک هزینه‌‌های مصرف خصوصی شتاب گرفت.

 • پایان زمستان بیت‌کوین؟

  یکشنبه 8 آبان ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : تحولات بازارهای جهانی در روز گذشته نشان می‌دهد که همزمان با صعودی شدن شاخص دلار، روند معاملاتی بازارهای ریسکی نیز روند صعودی به خود گرفته است. در حالی که بیت‌کوین روز سه‌شنبه موفق شد سطح ۲۰ هزار دلاری را به دست آورد، حفظ این قیمت در چهار روز اخیر امید تازه‌ای به معامله‌گران این بازار داده است. به دنبال رشد بیت‌کوین، اتریوم نیز شاهد افزایش قیمت بود و به سطح ۱۶۰۰ دلار رسید. این در حالی است که بازار طلا هفته گذشته را با کاهش یک درصدی به پایان برد. بیت‌کوین که حدود ۷۰ درصد از ارزش خود در بالاترین قیمت را از دست داده است، با رفتار قیمتی چهار روز اخیر خود امید تازه‌ای را به معامله‌گران و سرمایه‌گذاران این بازار تزریق کرده است. با این حال برخی کارشناسان بر این باورند با وجود احتمال افزایش دوباره نرخ بهره از سوی فدرال‌رزرو همچنان برای اعلام پایان زمستان بازار رمزارزها کمی زود است.

 • افت دلار در مرز ۳۳

  یکشنبه 8 آبان ماه 1401

   

  دنياي‌اقتصاد : نرخ شاخص ارزی در معاملات روز گذشته مجددا در نزدیکی مرز کانال ۳۳هزار تومانی نوسان کرد. به عقیده بسیاری از کارشناسان بازار تهران سطوح قیمتی کانال ۳۳هزار تومانی به یکی از مهم‌ترین مقاومت‌های نرخ اسکناس آمریکایی تبدیل شده است. همچنین این افراد بر این باورند که بر اساس شواهد موجود بانک مرکزی با قدرت در مقابل انتظارات بازار ایستادگی کرده و تمایلی به تسلیم شدن در برابر روند افزایشی نرخ دلار غیررسمی ندارد. گفتنی است که حرکت دلار به سمت کانال ۳۳هزار تومانی در روزهای پایانی هفته گذشته سومین تحرک افزایشی این ارز از ابتدای پاییز ۱۴۰۱ بوده که بی‌نتیجه مانده است. در نهایت قیمت هر برگ از این اسکناس آمریکایی در واپسین معاملات نقدی نخستین روز کاری هفته با حدود ۷۰تومان کاهش نسبت به نرخ‌های پایانی هفته گذشته به رقم ۳۲ هزار و ۹۲۰تومان رسید. با کاهشی شدن نمودار قیمت دلار در روز گذشته، نرخ سکه طلا نیز افت کرد و به پله‌های انتهایی کانال ۱۴ میلیون تومانی رسید.

 • بهره اروپا در قله ۱۳ ساله

  ‌شنبه 7 آبان ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : در پی تداوم سطح بالای تورم، بانک مرکزی اروپا نرخ بهره این منطقه را برای دومین‌بار در ماه‌های اخیر افزایش داد. این نهاد نرخ بهره سیاستی را ۷۵/ ۰واحد درصد دیگر بالا برد و به ۲درصد رساند تا نرخ بهره منطقه یورو به بالاترین سطح از سال۲۰۰۹ برسد. برخی تحلیلگران معتقدند که سیاست‌های انقباضی تا دستیابی به تورم ۲درصدی در ماه‌های آتی ادامه خواهد داشت.

 • سومین حرکت دلار پاییز به سمت ۳۳

  ‌شنبه 7 آبان ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : در روز‌های پایانی هفته گذشته نرخ دلار در معاملات غیر‌رسمی بازار تهران برای سومین بار از ابتدای پاییز ۱۴۰۱ به سمت سطوح قیمتی کانال ۳۳ هزار تومان به حرکت درآمد. این در حالی است که در روز‌های گذشته نرخ اسکناس آمریکایی در معاملات توافقی بازار تهران از کریدور ۳۱ هزار و ۳۰۰ تا ۳۱ هزار و ۷۰۰ تومانی خود خارج نشده و آرامش نسبی در فضای این‌گونه از معاملات برقرار است.

 • افزایش نرخ تورم مورد انتظار ترکیه

  ‌شنبه 7 آبان ماه 1401

   

  ايبِنا : اقتصاددان‌‌ها نرخ تورم ترکیه در پایان سال جاری میلادی را ۶۹ درصد پیش‌‌بینی می‌‌کردند و حالا این رقم را تا ۷۵ درصد بالا برده‌‌اند. به ‌‌گزارش بلومبرگ، بانک مرکزی ترکیه احتمالا پیش‌‌بینی خود از نرخ تورم در پایان سال جاری میلادی را به‌‌دنبال یک دوره افزایش نرخ بهره که قیمت‌‌ها را بالا برده افزایش خواهد داد. انتظار می‌‌رود شهاب کاوجی‌‌اوغلو، رئیس بانک مرکزی ترکیه سناریوی خود را از قیمت‌‌های مصرف‌‌کننده در دو سال آینده در این هفته تغییر دهد. این اقدام در شرایطی صورت می‌گیرد که بانک مرکزی ترکیه به سمت تک‌‌رقمی کردن نرخ بهره در ماه آینده پیش می‌‌رود.

 • تورم در پایتخت ژاپن رکورد ۳۳ ساله را شکست

  ‌شنبه 7 آبان ماه 1401

   

  ایبِنا: قیمت‌‌های مصرف‌‌کننده در پایتخت ژاپن ۴/ ۳ درصد در ماه اکتبر نسبت‌‌به سال گذشته افزایش‌‌یافته که بالاترین رقم از ۱۹۸۹ را نشان می‌دهد.

 • خوش‌بینی پوند به «سوناک»

  ‌پنجشنبه 5 آبان ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : درپی تغییر نخست وزیر بریتانیا، بازارها واکنش مثبت نشان دادند و پوند انگلیس در برابر یورو تقویت شد. براین اساس نرخ مبادله پوند به یورو در دوشنبه هفته جاری به ۱۵/ ۱یورو رسید که نسبت به بازگشایی بازارها در دوشنبه هفته گذشته تقریبا ۶/ ۰درصد افزایش داشته است.

 • پافشاری دلار در کانال ۳۲

  ‌پنجشنبه 5 آبان ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : روز گذشته نرخ شاخص ارزی در محدوده نیمه دوم کانال ۳۲‌هزار تومانی به نوسان پرداخت. طبق مشاهدات به عمل آمده از روند قیمت دلار غیر‌رسمی این دهمین روز متوالی است که این ارز در پله‌های انتهایی کانال ۳۲‌هزار تومانی نوسان می‌کند. به عقیده بسیاری از کارشناسان بازار ارز تهران سطوح قیمتی کانال مذکور را می‌توان محل صلح بازارساز و سفته‌بازان ارزی دانست. در نهایت قیمت هر برگ از این اسکناس آمریکایی در واپسین معاملات نقدی روز گذشته با حدود ۶۰ تومان کاهش نسبت به نرخ روز سه‌شنبه به رقم ۳۲‌هزار و ۷۹۰ تومان رسید. روز چهارشنبه فضای با ثباتی در معاملات سکه حکمفرما بود. در همین راستا قیمت هر قطعه سکه طلا ضرب امامی دیروز نیز در نرخ روز سه‌شنبه یعنی رقم ۱۴‌میلیون و ۹۰۰‌هزار تومان به فعالیت خود پایان داد.

 • جهش طلا در سکوت دلار

  ‌پنجشنبه 5 آبان ماه 1401

   

  دنياي‌اقتصاد : با ضعیف‌تر شدن شاخص دلار، طلا جانی دوباره گرفت. با آغاز موج دوباره‌ای از افت شاخص دلار از حدود ۵ روز قبل، معامله‌گران طلا دارایی‌های خود را به سمت این پناهگاه امن حرکت دادند. البته قطعا این موضوع حرکتی کوتاه‌مدت بوده و ادامه‌دار شدن آن به تصمیم فدرال رزرو در جلسه ماه نوامبر بازخواهد گشت. درحال حاضر، بازار انتظار دارد که اقدامات فدرال رزرو توانسته باشد تورم را کنترل کند.

 • شروع با ثبات دلار آبان

  ‌دوشنبه 2 آبان ماه 1401

   

  دنياي‌اقتصاد : نرخ شاخص ارزی در نخستین روز آبان ۱۴۰۱ با ۱۰ تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیشین در رقم ۳۲ هزار و ۷۵۰ تومان معامله شد. این در حالی است که خبر‌های منتشر شده در زمینه نشست‌های هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی فاقد سیگنال‌های مثبت بوده و انتظارات موجود در فضای جامعه و بازار سمت و سوی تورمی دارد. بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که بانک مرکزی با افزایش حجم عرضه خود به معاملات رسمی بازار تهران در تلاش برای کنترل نرخ ارز است که این امر در بلندمدت می‌تواند موجب ایجاد کسری در تراز پرداخت‌های این نهاد بازار‌ساز شود. گفتنی است که روز گذشته قیمت فروش هر برگ اسکناس آمریکایی در معاملات توافقی که عمده تزریق‌های بانک مرکزی در آن صورت می‌پذیرد، در محدوده کانال قیمتی ۳۱ هزار تومانی و در بازه ۳۱ هزار و ۳۰۰ تا ۳۱ هزار و ۷۰۰ تومان ثبت شد. با ثبات نسبی نرخ دلار غیر‌رسمی در معاملات روز ابتدایی آبان ماه قیمت سکه طلا نیز کاهش اندک ۵۰ هزار تومانی را تجربه کرد و در رقم ۱۴ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان معامله شد.

 • تعادل نرخ‌‌های بازار پول

  ‌دوشنبه 2 آبان ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : بانک مرکزی تازه‌‌ترین آمار نرخ بهره بین‌‌بانکی را منتشر کرد. براساس اعلام این نهاد سیاستگذاری پولی در تاریخ ۲۷مهر، این نرخ با کاهش ۰۳/ ۰ واحد درصدی نسبت به نرخ قبلی به عدد۸۶/ ۲۰ رسید. در هفته‌های اخیر این متغیر پولی در کانال ۲۰درصد در نوسان بود. بالا‌‌بودن نرخ بهره بین‌‌بانکی و نزدیک‌‌ بودن آن به سقف کریدور سود نشان‌دهنده افزایش تقاضای بانک‌‌ها برای منابع مالی است. رفتارهای اخیر سیاستگذار پولی و تحولات در بازار بین‌‌بانکی حاکی از آن است که بانک مرکزی تمایل دارد تا اضافه‌برداشت و قدرت خلق پولی را که از این طریق به بانک‌‌ها می‌‌رسد، کنترل کند؛ اما به نظر می‌‌رسد به‌دلیل عطش اقتصاد به سرمایه در گردش و ناترازی شبکه بانکی و همچنین رشد هزینه‌های دولت، رشد نقدینگی ازطریق اضافه‌برداشت بانک‌‌ها ادامه یابد.

 • رالی هفت‌ماهه دلار و سکه

  ‌یکشنبه 1 آبان ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : قیمت شاخص ارزی در طول نخستین ماه پاییز ۱۴۰۱ حدود ۹۳/ ۳ درصد رشد را ثبت کرد. این در حالی است که قیمت این ارز در ماهی که گذشت قله تاریخی خود را نیز فتح کرد و مجدد از آن فاصله گرفت. به صورت کلی روند قیمت دلار غیررسمی از ابتدای مهر ماه شامل ۴ بازه متفاوت بوده است که برآیند این تحرکات به رشد تقریبا چهار واحدی این ارز انجامید. به عقیده تحلیلگران، نهاد بازار‌ساز بانک مرکزی از دهه دوم مهر ماه با پررنگ کردن حضور خود در معاملات بازار مانعی جدی در برابر قله نوردی دلار شد و به ثبات نسبی نرخ این ارز در محدوده نیمه دوم کانال ۳۲ هزار تومانی کمک شایانی کرد. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار غیررسمی در سی‌امین روز مهر ۱۴۰۱ با افزایش قیمت ۱۶۰ تومانی نسبت به نرخ روز پیشین خود به رقم ۳۲ هزار و ۷۶۰ تومان رسید. در ماهی که گذشت نرخ شاخص بازدهی ماهانه سکه از نرخ رشد دلار پیشی گرفت و با حدود ۶/ ۴ درصد رشد از رقم ۱۴ میلیون و ۳۴۰ هزار تومان در ۳۱ شهریور ماه به رقم ۱۵ میلیون تومان در ۳۰ مهر ماه رسید. گفتنی است که عمده فعالیت این قطعه فلز گران‌بها در ماه اخیر نوسان قیمتی در مرز ۲کانال ۱۴ و ۱۵ میلیون تومانی بود.

 • تورم ژاپن به ۳ درصد رسید

  ‌شنبه 30 مهر ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : نرخ تورم در ژاپن از هدف ۲درصد بانک مرکزی فراتر رفته و به ۳ درصد رسیده که بالاترین رقم طی ۳۰ سال گذشته را نشان می‌دهد. «دنیای اقتصاد» در روزهای آتی‌ به شرح کامل وضعیت نرخ تورم ژاپن خواهد پرداخت. به ‌‌گزارش خبرگزاری تسنیم از بلومبرگ، تورم در ژاپن برای نخستین‌‌بار طی سه دهه گذشته به ۳درصد رسید. به این‌‌ترتیب تردیدها نسبت‌‌به لزوم ادامه محرک‌‌های مالی بانک مرکزی این کشور افزایش‌‌یافته است.

 • افت پلکانی دلار در پایان مهر

  ‌شنبه 30 مهر ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : در هفته‌ای که گذشت قیمت شاخص ارزی در نیمه دوم کانال۳۲ هزار تومانی نوسانات کاهشی جدیدی را از خود به ثبت رساند. طبق بررسی‌های به عمل آمده از روند قیمتی این ارز در روز‌های هفته گذشته، مشاهده می‌شود که با وجود روند افزایشی روز‌های ابتدایی هفته و رسیدن قیمت اسکناس آمریکایی به سطوح قیمتی کانال ۳۳ هزار تومانی، در روز‌های میانی و پایانی هفته پایانی مهر ماه، نرخ دلار به سطوح قیمتی میانه کانال ۳۲ نزدیک شد.

 • رفتار سینوسی طلای جهانی

  ‌شنبه 30 مهر ماه 1401

   

  دنیای اقتصاد: با توجه به افزایش تورم در سطح جهان از جمله اروپا و آمریکا، پیش‌بینی می‌شود که فدرال رزرو به افزایش سیاست‌های انقباضی خود در ماه‌های آتی ادامه داده و نرخ سیاستی را تا یک درصد در ماه نوامبر افزایش خواهد داد. در این میان با توجه به افزایش بی‌سابقه تورم در منطقه یورو، گزارش‌ها از افزایش نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی نروژ، سوئد و سوئیس برای مهار تورم در ماه سپتامبر نیز حکایت دارد. بر این اساس باید به نخستین و مهم‌ترین اثر افزایش نرخ بهره فدرال رزرو که تقویت ارز آمریکایی و افت بازارها از جمله طلا و بیت‌کوین است، اشاره کرد.

 • وضعیت عرضه ارز؛ بسیار خوب

  شنبه 30 مهر ماه 1401

   

  دنیای اقتصاد : علی صالح‌آبادی، رئیس کل بانک مرکزی در نشستی به بررسی وضعیت عرضه ارز در کشور پرداخت. او در این‌باره گفت: «امسال حجم عرضه ارز در بازار بسیار خوب است هم در حوزه حواله و هم اسکناس وضعیت بسیار خوبی داریم.» او در این باره افزود: «بانک مرکزی هم از نظر منابع ارزی و هم در حوزه حواله‌‌ای و هم اسکناس وضعیت خوب و قابل قبولی دارد و با عرضه‌هایی که انجام می‌‌دهیم، آرامش حاکم بر بازار حفظ خواهد شد و تداوم خواهد داشت.» او تصریح کرد: «ورود ارز به کشور نیز نسبت به گذشته بسیار بهتر شده و بخش خصوصی ارزهای خوبی وارد چرخه تجاری کشور می‌‌کند و میزان رفع تعهد ارزی صادر کنندگان به حدود ۸۵درصد رسیده که رقم خوبی است. »

 • راه و چاه تنظیم‏‌گری در اقتصاد دارو

  ‌پنجشنبه 28 مهر ماه 1401

   

  متین جعفری/ دانش‏‌آموخته داروسازی و پژوهشگر سیاستگذاری سلامتفرآیندهای نظارتی دولت برای ارائه مجوز به داروها به چه میزان لازم است؟ آیا در شرایط فعلی، لزوم تغییر روندهای نظارتی وجود دارد یا خیر؟ به‌منظور پاسخگویی به این سوال لازم است با روند ورود داروی جدید به بازار آشنایی داشته باشیم. ماده‌ای که در آزمایشگاه اثر دارویی از خود نشان می‌دهد، به‌منظور اخذ مجوز به‌عنوان داروی جدید، در مسیر تست و آزمایش‌های مختلف قرار می‌گیرد. این مسیر، چندساله و پرهزینه است که احتمال شکست در آن و عدم‌اخذ مجوز در مراحل مختلف بسیار زیاد است و چهار مرحله اصلی را شامل می‌شود:

 • توافق قیمتی دلار در پایان هفته

  ‌پنجشنبه 28 مهر ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : روز گذشته نرخ شاخص ارزی به پله نهم کانال قیمتی ۳۲ هزار تومانی بازگشت. طبق بررسی‌های به‌عمل آمده از روند قیمت دلار بازار آزاد این ۱۸ روز متوالی از تاریخ ۹ مهر ماه تاکنون است که اسکناس آمریکایی در رنج جدید کانال ۳۲ هزار تومانی نوسان می‌کند. البته در این میان دو تحرک افزایشی نیز از این ارز به سمت کانال ۳۳ هزار تومانی ثبت شده که هردو این تحرکات ناموفق بوده و پس از مدت کوتاهی مجددا به کانال ۳۲ هزار تومانی بازگشته است.

 • پیش‌بینی افزایش ۱۰‌درصدی قیمت طلا

  پنجشنبه 28 مهر ماه 1401

   

  تسنیم: صنعت جهانی طلا انتظار دارد قیمت این فلز گرانبها طی یک سال آینده ۱۰‌درصد بالا رفته و به ۱۸۳۰ دلار و ۵۰ سنت در هر اونس برسد. به ‏‏‌گزارش بلومبرگ، صنعت طلا پیش‌بینی می‌کند این فلز گرانبها به‌رغم بالا رفتن نرخ بهره بانک‌های مرکزی، افزایش قیمت قابل‏‏‌توجهی در سال آینده میلادی داشته باشد. نمایندگانی که در کنفرانس سالانه انجمن بازار طلای لندن در لیسبون گرد هم آمده بودند انتظار دارند قیمت این فلز گرانبها تا سال آینده در همین زمان تا ۱۸۳۰ دلار و ۵۰ سنت در هر اونس افزایش یابد، یعنی ۱۰‌درصد افزایش نسبت‏‏‌به قیمت فعلی. این نظرسنجی شامل بزرگ‌ترین تاجران، معدن‏‏‌کاران و پالایندگان طلا می‏‏‌شد. قیمت طلا حدود ۲۰‌درصد نسبت به اوج ماه مارس پس ‏‏‌از حمله روسیه به اوکراین کاهش‏‏‌یافته است. سیاست‌های سخت‏‏‌گیرانه بانک‌های مرکزی مخصوصا فدرال‏‏‌رزرو آمریکا قیمت طلا را تحت فشار قرار داده است. اما هنوز هم برخی سرمایه‌گذاران طلا را یک پشتوانه ایمن در برابر مخاطرات ژئوپلیتیکی و اقتصادی از جنگ اوکراین گرفته تا قرنطینه‏‏‌های کرونایی در چین می‏‏‌دانند. پیش‌بینی می‌شود قیمت نقره ۵۰‌درصد طی همین دوره افزایش یابد.

 • کوچ معاملات به دلار توافقی

  ‌چهارشنبه 27 مهر ماه 1401

   

  دنياي‌اقتصاد : روز گذشته قیمت دلار غیر‌رسمی در معاملات آزاد بازار تهران کاهش دو پله‌ای را تجربه کرد. پس از ورود و خروج نرخ این ارز به سطوح قیمتی کانال تاریخی خود در روزهای ابتدایی هفته جاری دیروز، سه‌شنبه، قیمت این ارز مجددا افت کرد و با حدود ۲۱۰تومان کاهش نسبت به نرخ روز دوشنبه به رقم ۳۲هزار و ۶۵۰تومان رسید. این در حالی است که گزارش‌های به‌عمل آمده توسط خبرنگار «دنیای‌اقتصاد» از فضای بازار روز سه‌شنبه حاکی از ازدحام قابل توجه متقاضیان دلار روبه‌روی بنگاه‌های فروش ارز توافقی است.

 • پول ژاپنی در کف تاریخی

  ‌چهارشنبه 27 مهر ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : نرخ برابری ین به دلار به پایین‌ترین سطح سه دهه اخیر رسیده است. ارز ژاپنی با افت ۲۳/ ۲درصدی در پنج روز اخیر در یک مسیر نزولی قرار گرفته است. نزول پول ژاپنی، تحت تاثیر افزایش نرخ بهره آمریکا و جهش قیمت انرژی بوده است. انتظار می‌رود بانک مرکزی ژاپن به سیاست «نرخ بهره منفی» پایان دهد و عملکردی مشابه فدرال‌رزرو برای حفظ ارزش ین اتخاذ کند.

 • شوک بامدادی آمریکا به بازار دلار ایران /حباب سکه آب رفت

  ‌سه‌شنبه 26 مهر ماه 1401

   

  بازار ارز این روزها با آماج اخبار منفی رو به رو شده و فشار زیادی بر بازار ارز است. در بامداد روز سه شنبه خبر دیگری نیز منتشر شد سخنگوی کاخ سفید گفت چشم اندازی برای احیای برجام در آینده نزدیک وجود ندارد و در صورت نیاز گزینه نظامی علیه ایران روی میز است خبری که به نظر نمی رسد معامله گران کاهشی در بازار ارز را در بازار امروز خوشحال کند.

 • منطقه ممنوعه ورود دلار

  ‌سه‌شنبه 26 مهر ماه 1401

   

  دنياي‌اقتصاد : نرخ شاخص ارزی در روز گذشته از محدوده کانال ۳۳ هزار تومانی فاصله گرفت و به کریدور قیمتی ۳۲ هزار تومانی بازگشت. کارشناسان بازار ارز تهران با توجه به چند حضور ناموفق نرخ دلار غیررسمی در سطوح قیمتی کانال ۳۳ هزار تومانی، این کانال را منطقه ممنوعه دلار خوانده و بر این باورند که بانک مرکزی با افزایش حجم تزریق‌های خود در تلاش برای فاصله گرفتن نرخ این ارز از محدوده قیمت ۳۳ هزار تومانی است.

 • عقب‌نشینی شاخص دلار جهانی

  ‌سه‌شنبه 26 مهر ماه 1401

   

  دنياي‌اقتصاد : بازارهای جهانی روز گذشته را با روند معاملاتی مثبت آغاز کردند. بر این اساس باید به رشد بازار رمزارزها اشاره کرد. بیت‌کوین، لیدر بازارهای ریسکی، با رشد ۳/ ۱درصدی نسبت به روزهای اخیر مواجه شد و اکنون در ساعت ۱۴ به وقت تهران، قیمت ۱۹ هزار و ۴۰۰دلار را در بازار به ثبت رساند. همچنین اتریوم نیز به عنوان دومین رمزارز مهم در جهان تلقی می‌شود، با رشد ۱/ ۳ درصد به کانال ۱۳۲۳ دلار رسید. آمارها نشان می‌دهد که شیب صعودی بازارهای ریسکی، به بازار طلا نیز سرایت کرده است. این فلز گران‌بها که در روز‌های اخیر در حال نزدیک شدن به کف کانال ۱۶۰۰ دلاری بود، با بازگشایی بازارها با رشد ۱/ ۱ درصدی مواجه شد. بر این اساس طلا در ساعت مذکور به میانه کانال ۱۶۰۰ دلاری راه پیدا کرد. اما چه عواملی سبب شده تا بازارهای مذکور در ساعات نخست روز گذشته، شیب صعودی به خود بگیرند؟ در پاسخ به این سوال باید به کاهش شاخص دلار به دنبال رکود احتمالی بازارهای آمریکایی که ناشی از افت سهام‌های این کشور است، اشاره کرد.

 • تاخیر سبقت چین از آمریکا

  ‌پنجشنبه 21 مهر ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد، گروه اقتصاد بین‌‌‌‌‌‌‌الملل : بلومبرگ در یک گزارش تحلیلی ۴سناریو از آینده رشد اقتصادی چین را ترسیم کرد. بررسی این سناریوها حاکی از آن است که با توجه به شرایط چین، نظیر رکود بازار املاک و محدودیت‌های کووید صفر، این احتمال وجود دارد که تا اواسط دهه۲۰۳۰ اقتصاد چین از آمریکا، سبقت نخواهد گرفت. پیش از این عنوان می‌شد که تا سال۲۰۳۰، اقتصاد چین رتبه نخست اقتصادی را در دنیا فتح خواهد کرد.

 • بازگشت التهاب به هسته تورم

  ‌چهارشنبه 20 مهر ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : با توجه به انتشار گزارش اشتغال آمریکا مبنی بر روند کاهشی ایجاد شغل‌های جدید در آمریکا، رکود در بازارهای جهانی از جمله طلا و بیت‌کوین و همچنین روند صعودی نرخ بهره که در ۲۲ سپتامبر بار دیگر با افزایش ۷۵/ ۰ درصدی مواجه شده بود، پیش‌بینی می‌شود آمار تورم این کشور که در روزهای آتی منتشر خواهد شد، روند صعودی به خود بگیرد. به دنبال این موضوع باید به چند عامل اصلی که سبب تشدید تورم احتمالی در ماه سپتامبر می‌شود را بررسی کرد.

 • آرایش دلار در کانال ۳۳

  ‌دوشنبه 25 مهر ماه 1401

   

  دنياي‌اقتصاد : نرخ شاخص ارزی در دومین روز کاری هفته در مرز کانال قیمتی ۳۳هزار تومانی قرار گرفت. به عقیده بسیاری از فعالان بازار ارز تهران تحرکات افزایشی نرخ دلار در روز یکشنبه ناشی از انتظارات موجود در فضای جامعه رخ داده است. این در حالی است که دلار در معاملات توافقی بازار ارز تهران همچنان با اختلاف قیمت حدودا هزار تا هزار و ۵۰۰ تومانی نسبت به نرخ بازار آزاد در محدوده قیمتی نیمه نخست کانال ۳۱ هزار تومانی معامله می‌شود. در این میان روز گذشته نرخ دیگر ارز‌های شاخص بازار تهران همچون یورو و پوند نیز دستخوش تحرکات افزایشی شد. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار آمریکا در واپسین معاملات نقدی روز گذشته با حدود ۲۳۰ تومان افزایش نسبت به نرخ روز شنبه به رقم ۳۳ هزار و ۳۰ تومان رسید. در راستای نوسانات افزایشی نرخ ارز، روند قیمت سکه طلا نیز افزایشی شد و بهای تمام شده هر قطعه سکه طلا ضرب امامی مجددا به سطوح قیمتی کانال ۱۵ میلیون تومانی بازگشت.

 • حرکت زیگزاگی دلار

  ‌پنجشنبه 21 مهر ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : بررسی معاملات انجام شده در بازار آزاد ارز نشان می‌دهد که قیمت دلار نتوانست کانال‌شکنی کند و در کانال ۳۲ هزار تومانی باقی ماند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت دلار بازار آزاد روز چهارشنبه ۲۰ مهرماه ۳۲ هزار و ۶۶۰ تومان بوده که تکمیل‌کننده حرکت زیگزاگی دلار در هفته سوم مهر ماه است. تزریق دلار توسط بازارساز، اختلال در اینترنت و تعطیلی بازار سه دلیل کاهش قیمت دلار در روز گذشته بودند. قیمت سکه نیز روز گذشته به رقم ۱۴ میلیون و ۹۳۰ هزارتومان رسید که به نسبت سه‌شنبه کاهش ۲۰ هزار تومانی را رقم زد.

 • اقتصاد انگلستان در آستانه رکود

  ‌پنجشنبه 21 مهر ماه 1401

   

  دنیای اقتصاد - گروه اقتصاد بین‌الملل : اقتصاد انگلستان در ماه اوت برای اولین‌بار در دو ماه گذشته به طور غیرمنتظره‌ای کوچک شده است و احتمال اینکه کشور اکنون در آستانه رکود باشد قوت بخشیده است. براساس گزارشی از بلومبرگ، دفتر آمار ملی انگلستان در آخرین گزارش خود اعلام کرده است کاهش ۳/ ۰درصدی تولید ناخالص داخلی ناشی از کاهش شدید در تولید صنعتی و اندکی مربوط به بخش خدمات بوده است.

 • تغییر افزایشی در مسیر دلار

  ‌چهارشنبه 20 مهر ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : روند قیمتی دلار پس از دو روز کاهش، مجددا به مدار صعودی بازگشت و براساس آخرین قیمت معامله نقدی انجام شده در روز سه‌شنبه، به قیمت ۳۲ هزار و ۷۵۰ تومان رسید که به نسبت دوشنبه ۴۸۰ تومان معادل ۵/ ۱ درصد افزایش را ثبت کرد. از روند معاملات به نظر می‌رسد با افزایش تقاضا در بین معامله‌گران، در سمت عرضه، سیاستگذار ارزی فشاری برای کاهش قیمت دلار به کمتر از ۳۲ هزار تومان ندارد. در نتیجه قیمت دلار با افزایش مواجه شده است. از سوی دیگر، قیمت سکه نیز در روز سه‌شنبه روند صعودی خود را ادامه داد و به قیمت ۱۴ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان رسید.

 • قمار ارزی اژدهای زرد

  چهارشنبه 20 مهر ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : پس از آنکه فدرال‌رزرو آمریکا برای مقابله با تورم روزافزون این کشور سیاست‌های تهاجمی در پیش گرفت و نرخ بهره را طی چند مرحله افزایش داد، کشورهایی که روابط مالی و تجاری گسترده‌ای با این کشور دارند، روند همسویی اتخاذ کردند و نرخ بهره خود را افزایش دادند. با این حال چین به‌عنوان بزرگ‌ترین شریک تجاری آمریکا واکنش متفاوتی به این سیاست نشان داده است. اژدهای زرد که هنوز با رکود ناشی از پاندمی کرونا و بحران بازار مسکن دست و پنجه نرم می‌کند، در تلاش است تا به جای سیاست پولی با استفاده از سیاست ارزی به این تحولات واکنش نشان دهد. از همین رو نرخ برابری یوآن به دلار به شکل دستوری در حال تضعیف و به کمترین مقدار ۱۴سال اخیر رسیده است. سیاستگذاران چینی چندان از این وضعیت نگران به نظر نمی‌رسند؛ چراکه تضعیف یوآن به تقویت صادرات این کشور در معرض رکود، یاری خواهد رساند. با این حال برخی کارشناسان بر این باورند تضعیف یوآن ریسک خروج سرمایه را به همراه دارد که خطر بی‌ثباتی مالی را تشدید می‌کند.

 • الگوی بازارساز برای دلار

  ‌سه‌شنبه 19 مهر ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : مشاهده بازار در روز گذشته نشان می‌دهد که معاملات دلار به نسبت نخستین روز هفته جان بیشتری گرفته است. اگرچه قیمت‌ها از ابتدای هفته روند نزولی را آغاز کرده و به نسبت شنبه ۱۶ مهر، حدود ۳/ ۱ درصد کاهش قیمت داشته است؛ اما در مقیاس روزانه، روند قیمتی معاملات صعودی بوده است. به این معنا که اسکناس دلار در ابتدای روز با قیمت‌های پایین‌تر معامله شد، اما در ادامه قیمت‌ها افزایشی بود.

 • آرایش افزایشی دلار آخر هفته

  ‌شنبه 9 مهر ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : نرخ دلار غیر‌رسمی در معاملات روز‌های پایانی هفته گذشته افزایشی شد. پس از انتشار سیگنال‌های منفی نسبت به چشم‌انداز نشست‌های هسته‌ای وین در روز پنج‌شنبه گذشته قیمت دلار غیر‌رسمی به پله‌های انتهایی کانال ۳۱ هزار تومانی رسید. از سوی دیگر شنیده‌ها حاکی از آن است که نهاد بازار‌ساز در معاملات بازار متشکل روز جمعه شروع پر‌قدرتی داشته و حجم چشمگیری از دارایی‌های ارزی خود را به بازار تزریق کرده است.

 • عبور دلار از التهاب قیمتی؟

  دوشنبه 18 مهر ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : قیمت دلار در روز گذشته حدود ۳۲ هزار و ۵۰۰ تومان معامله شد که از قله تاریخی خود که در ۱۱مهر به ثبت رسیده بود ۸۲۰ تومان کمتر بود و به قیمت تقریبی ۱۹ خرداد ماه بازگشت. مشاهدات از بازار نشان می‌دهد که اگرچه پتانسیل افزایشی بودن بازار وجود دارد، اما بازارساز با تزریق بیشتر ارز در حال کنترل قیمت دلار در بازار آزاد است. در این میان دو نگاه کلی در میان معامله‌گران وجود دارد.

 • طلا از کانال ۱۷۰۰ دلار عبور کرد

  ‌شنبه 16 مهر ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : تحولات بازارهای جهانی حاکی از آن است که به دنبال افت شاخص دلار در روزهای اخیر، بازار طلا با رشد حدود ۳ درصدی نسبت به هفته گذشته مواجه شده است. این امر در نهایت توانست کانال قیمتی جدیدی را برای این فلز گران‌بها رقم بزند. به دنبال این موضوع باید گفت طلا که هفته اخیر میلادی را در میانه کانال ۱۶۰۰ دلار به پایان رسانده بود، در ۷ اکتبر و در ساعت ۱۵ به وقت تهران، قیمت ۱۷۰۸ دلار را در بازارهای جهانی به ثبت رساند. اما سوال این است سقوط ارز آمریکایی از شاخص ۷۵۵/ ۱۱۴ واحد به ۱۰۹ واحد، متاثر از چه عواملی بوده است؟

 • تردید‌های طلا در مرز ۱۷۰۰ دلار

  ‌دوشنبه 18 مهر ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : تداوم سیاست‌های نرخ بهره و به دنبال آن تقویت شاخص دلار بار دیگر توانست حمایت ۱۷۰۰ دلاری را از بازار طلا سلب کند. بر این اساس باید گفت بازارهای جهانی از جمله طلا، بیت‌کوین و شاخص دلار متاثر از عملکرد فدرال رزرو در کاهش تورم ایالات‌متحده به حرکت در می‌آیند. به دنبال این موضوع باید به نوسانات فلز زرد در پی نوسانات شاخص دلار در ماه اخیر اشاره کرد.

 • اصلاح نرخ دلار در نیمه مهرماه

  ‌شنبه 16 مهر ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : در روز‌های میانی هفته‌ای که گذشت شاخص ارزی دچار اصلاح نرخ شد. پس از افزایش قیمت چشمگیر دلار غیر‌رسمی در دهه نخست ماه جاری و تغییر سقف تاریخی این ارز در روز ۱۱ مهر، روند نرخ این ارز تغییر فاز داد و کاهشی شد. به عقیده بسیاری از کارشناسان بازار ارز تهران روند کاهشی مذکور به ۲ دلیل عمده «اصلاح نرخ ارز پس از تحرکات افزایشی» و «افزایش حجم تزریق‌های بازار‌ساز به معاملات ارزی» رخ داده است.

 • افت دلار با سیگنال نیویورک

  پنج‌شنبه 31 شهریور ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : روز گذشته نرخ شاخص ارزی برای ششمین روز متوالی در پله‌های میانی کانال ۳۱هزار تومانی به نوسان پرداخت. به عقیده برخی از تحلیلگران، سخنان ابراهیم رئیسی در حاشیه دیدار با رئیس‌جمهور سوئیس بر شکل‌گیری روند کاهشی در معاملات بازار ارز تهران تاثیر بسزایی داشته است. از سوی دیگر عده‌ای از معامله‌گران نیز بر این باورند تا زمان به پایان رسیدن سخنرانی رئیس‌جمهور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، به دلیل افزایش سطح نا‌اطمینانی معامله‌گران، از حجم معاملات بازار ارز کاسته خواهد شد. در نهایت روز گذشته قیمت هر برگ اسکناس دلار غیررسمی با حدود ۵۰تومان کاهش نسبت به نرخ روز سه‌شنبه به رقم ۳۱هزار و ۵۷۰ تومان رسید. با کاهش نسبی دلار در معاملات روز گذشته قیمت سکه طلا نیز دچار نوسانات کاهشی شد و با حدود ۱۵۰هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز پیش به رقم ۱۴میلیون و ۱۳۰هزار تومان رسید.

 • مثلث رشد نرخ دلار

  ‌یکشنبه 10 مهر ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : نرخ دلار غیر رسمی در معاملات روز ابتدایی هفته ۹۰۰تومان افزایش یافت و به سطح ۳۳هزار تومان نزدیک شد. کارشناسان معتقدند که سه عامل «از میان رفتن سیگنال‌های مثبت نسبت به آینده نشست‌های هسته‌ای وین»، «ناآرامی‌های اجتماعی» و « افزایش شاخص‌های پولی و تورم در ماه‌های اخیر» را می‌توان از جمله مهم‌ترین دلایل افزایش نرخ ارز در روز ابتدایی هفته دانست.

 • شروع کم نوسان دلار پاییزی

  چهار‌شنبه 6 مهر ماه 1401

   

  دنياي‌اقتصاد : نرخ دلار غیر‌رسمی در نخستین روز‌های فصل جدید در نیمه کانال ۳۱ هزار تومانی نوسان کرد. پس از پایان روند افزایشی نرخ شاخص ارزی در روز‌های پایانی شهریور ماه قیمت دلار در سطوح قیمتی کانال ۳۱ هزار تومانی کریدور‌سازی کرد و رنج شد. کاهش شدت نوسانات دلار بازار آزاد به روز‌های ابتدایی مهر ماه نیز سرایت کرد و قیمت این ارز از بازه قیمتی کف ۳۱ هزار و ۵۰۰ تا سقف ۳۱ هزار و ۷۰۰تومان خارج نشد.

 • تعدیل ارزی در کریدور ۳۱

  سه‌شنبه 29 شهریور ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : نرخ دلار غیر‌رسمی در دومین روز کاری هفته کاهشی شد. پس از تحرکات افزایشی دلار غیر‌رسمی از روز‌های میانی شهریور ماه، روز گذشته قیمت این ارز در نیمه کانال ۳۱هزار تومانی از حرکت ایستاد. به عقیده بسیاری از کارشناسان ارزی، کاهش حجم هیجانات مذاکراتی منفی در کنار مطرح شدن برخی زمزمه‌ها مبنی بر احتمال ایجاد گفت‌وگو میان طرفین برجام در نشست سازمان ملل متحد سرعت‌گیر‌های جدید نرخ شاخص ارزی است. در این میان شنیده‌ها از هسته مرکزی بازار ارز تهران حاکی از آن است که صفوف متقاضیان ارز‌های توافقی همچنان پر جمعیت بوده و نرخ دلار در این‌گونه از معاملات در محدوده کانال قیمتی ۳۰ هزار تومانی خریدوفروش می‌شود. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار در معاملات غیررسمی روز گذشته با حدود ۲۱۰ تومان کاهش نسبت به نرخ‌های پایانی روز یکشنبه به رقم ۳۱ هزار و ۴۸۰ تومان رسید. با کاهشی شدن نرخ ارز در معاملات بازار آزاد قیمت سکه نیز افت قابل توجهی را تجربه کرد و به پله سوم کانال ۱۴میلیون تومانی رسید.

 • آخر هفته افزایشی بازار دلار

  یکشنبه 27 شهریور ماه 1401

   

  دنياي‌اقتصاد : در روز‌های پایانی هفته گذشته نرخ شاخص ارزی مجددا در کانال قیمتی ۳۱هزار تومانی پیشروی کرد. این در حالی است که احتمال می‌رود پس از فرو نشست هیجانات مذاکراتی بازار در روز‌های آینده سطوح قیمتی این کانال کریدور جدید نوسان قیمت دلار غیررسمی باشد.

 • نتایج تست سلامت ۲۵ بانک

  سه‌شنبه 29 شهریور ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد - محمد حيدري : بررسی صورت‌های مالی سالانه دوره منتهی به اسفند۱۴۰۰ نشان می‌دهد که بانک‌های معدودی عملکرد قابل قبولی از خود به نمایش گذاشته‌اند‌ که عمدتا هم در دسته بانک‌های خصوصی قرار می‌گیرند. مدل «کملز» یکی از مدل‌های بین‌المللی است که در سراسر جهان برای سنجش عملکرد بانک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. «دنیای‌اقتصاد» در یک گزارش، عملکرد ۲۵بانک کشور را با مدل «کملز» بررسی کرده است.

 • فلز زرد در وضعیت قرمز

  یکشنبه 27 شهریور ماه 1401

   

  دنياي‌اقتصاد : گزارش‌ها از سقوط طلا به میانه کانال ۱۶۰۰ دلار حکایت دارد. این فلز زرد روز جمعه ۱۶ سپتامبر با افت حدود ۵/ ۳درصدی نسبت به هفته گذشته بار دیگر کانال قیمتی مارس ۲۰۲۰ را مشاهده کرد و با از دست دادن حمایت ۱۷۰۰ دلار، به قیمت ۱۶۵۴ دلار رسید. اما طلا در نهایت آخرین ساعات خود در روز جمعه را با قیمت ۱۶۷۵ دلار به پایان رساند. اما دلیل سقوط این فلز گران‌بها به میانه کانال ۱۶۰۰دلار چه بود؟ در پاسخ به این سوال باید چند عامل مهم در بازار‌ها را مورد بررسی قرار داد.

 • ترمز دلار با علامت آژانس

  پنجشنبه 24 شهریور ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : شاخص ارزی پس از یک دوره ۱۰ روزه افزایشی، روز گذشته دچار کاهش نرخ شد. از روز‌های ابتدایی دهه دوم شهریور ماه با انتشار اخبار منفی و نگران‌کننده نسبت به آینده نشست‌های هسته‌ای وین، دلار در معاملات غیررسمی بازار تهران دچار افزایش قیمت شد. اما در روز گذشته این روند افزایشی دچار شکست شد و نرخ این ارز برای یک روز کاهشی شد.

 • صعود دسته‌جمعی نرخ‌های بازاری

  یکشنبه 27 شهریور ماه 1401

   

  دنیای اقتصاد : بانک مرکزی تازه‌ترین آمار نرخ بهره بین‌بانکی را منتشر کرد. براساس اعلام این نهاد سیاستگذاری پولی در تاریخ ۲۳ شهریور، این نرخ با افزایش ۱۳/ ۰واحد درصدی نسبت به نرخ قبلی به عدد ۹۳/ ۲۰ رسید. در هفته‌های اخیر این متغیر پولی در کانال ۲۰درصد در نوسان بود. اکنون اما نرخ بهره در بازار بین‌بانکی دوباره درحال نزدیک‌شدن به کانال ۲۱درصد است که نشان‌دهنده افزایش تقاضای بانک‌ها برای منابع مالی است. همچنین با توجه به اینکه نرخ ریپو حدود ۳ هفته در کانال ۲۱درصدی در حال نوسان بوده و به سقف کریدور نرخ بهره نزدیک می‌شود، می‌توان انتظار داشت نرخ سود در بازار بین‌بانکی روند افزایشی خود را ادامه دهد. مجموع این عوامل و رفتارهای اخیر سیاستگذار پولی حاکی از آن است که بانک مرکزی تمایل دارد اضافه‌برداشت و قدرت خلق پولی را که از این طریق به بانک‌ها می‌رسد کنترل کند. اما به نظر می‌رسد به دلیل عطش اقتصاد به سرمایه در گردش و ناترازی شبکه بانکی و همچنین رشد هزینه‌های دولت، رشد نقدینگی از طریق اضافه‌برداشت بانک‌ها ادامه یابد.

 • غول‌های اقتصادی در تله رکود

  پنجشنبه 24 شهریور ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد-گروه اقتصاد بين‌الملل : تازه‌ترین گزارش سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) از تغییرات تولید ناخالص داخلی در گروه بیست اقتصاد بزرگ جهان، جی۲۰، نشان‌دهنده کاهش ۴/ ۰ درصدی تولید ناخالص داخلی این گروه در سه ماه دوم ۲۰۲۲ نسبت به سه ماه اول است. این درحالی است که تولید ناخالص داخلی این گروه در سه ماه نخست سال ۵/ ۰ درصد نسبت به سه ماه قبل آن با افزایش مواجه بوده است. طبق این گزارش کاهش تولید ناخالص داخلی گروه جی۲۰ درحالی اتفاق افتاده است که تولید ناخالص داخلی کشورهای عضو OECD در سه ماه دوم ۲۰۲۲ با ۴/ ۰ درصد افزایش مواجه بوده است.

 • دلار در سقف یک‌ماهه

  چهارشنبه 23 شهریور ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : روز گذشته نرخ دلار غیررسمی در معاملات بازار تهران به سقف یک ماه اخیر خود بازگشت. با کم رنگ شدن انتظارات مثبت نسبت به آینده نشست‌های هسته‌ای وین در روز‌های گذشته قیمت شاخص ارزی در مسیر افزایشی جدیدی قرار گرفت. مشاهدات به‌عمل آمده از هسته مرکزی بازار ارز تهران حاکی از آن است که صفوف متقاضیان ارز‌های توافقی همچنان بزرگ‌ترین بازیگران بازار به حساب می‌آیند و در کنار این افراد نیز فعالان آزاد و غیررسمی اقدام به نرخ‌دهی می‌کنند. در این میان افزایش نرخ ارز در روز‌های گذشته و عبور نسبتا سریع قیمت دلار از کریدور قیمتی ۳۰ هزار تومانی تاثیر‌ قابل توجهی بر معاملات بازار سکه گذاشته است. روز گذشته هر قطعه سکه طلا ضرب امامی با حدود ۵۲۰‌هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز دوشنبه به رقم ۱۴ میلیون ۸۲۰ هزار تومان رسید. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار آمریکا نیز در معاملات روز گذشته نسبت به نرخ روز پیشین خود ۵۰۰ تومان افزایش داشت و در سطوح قیمتی ابتدای کانال ۳۱ هزار تومانی ایستاد.

 • تست معاملات باریال دیجیتال

  پنجشنبه 24 شهریور ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : اجرای طرح انتشار «رمزپول ریال» به‌صورت پیش‌آزمایشی کلید خورد. رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد که ریال دیجیتال به‌صورت محدود در اختیار دو بانک ملی و ملت قرار گرفته است تا فاز پیش‌آزمایشی انتشار ریال ایران بر بستر بلاک‌چین آغاز شود. ریال دیجیتال از نظر ارزش تفاوتی با ریال جاری کشور ندارد و صرفا جایگزین اسکناس‌ها و سکه‌های فعلی خواهد بود و درواقع نسخه تکامل‌یافته کارت‌های اعتباری است؛ با این تفاوت که نقل و انتقال پول در کیف‌های پول دیجیتال کارمزدی نخواهد داشت.

 • پیشروی دلار در جاده ۳۰

  سه‌شنبه 22 شهریور ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : روز گذشته نرخ دلار غیر‌رسمی در محدوده نیمه دوم کانال ۳۰ هزار تومانی به نوسان پرداخت. این در حالی است که نرخ این ارز در روز‌های نه چندان دور در یک بازه قیمتی مشخص و در محدوده کانال قیمتی ۲۹ هزار تومانی برای مدتی نسبتا طولانی نوسان می‌کرد. به عقیده بسیاری از تحلیلگران، پیشروی نرخ شاخص ارزی ناشی از کمرنگ شدن انتظارات مثبت جامعه از آینده کوتاه‌مدت مناسبات سیاسی ایران و قدرت‌های جهانی است. در همین راستا روز گذشته سیگنال‌هایی از تاخیر گفت‌وگو‌های هسته‌ای برجام تا بعد از نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح شد. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس آمریکایی در معاملات عصر روز گذشته با حدود ۲۵۰ تومان افزایش نسبت به نرخ روز یکشنبه به ۳۰ هزار و ۸۵۰ تومان رسید. هر قطعه سکه طلا ضرب امامی نیز در معاملات عصر روز گذشته با حدود ۲۶۴ هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز پیش در رقم ۱۴میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد.

 • پیشروی دلار در وقفه مذاکرات

  دوشنبه 21 شهریور ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : نرخ شاخص ارزی در نخستین روز هفته به روند افزایشی هفته گذشته ادامه داد. در حالی که در ساعات پایانی بازار روز پنج‌شنبه زمزمه‌هایی از حضور دلار شنبه در سطوح قیمتی میانی کانال ۳۰ هزار تومانی مطرح می‌شد، با شروع بازار در این روز احتمالات مذکور به وقوع پیوست و نرخ این ارز روی پله‌های دوم و سوم کانال ۳۰ هزار تومانی فعالیت خود را آغاز کرد‌ و تا عصر روز شنبه به سطوح قیمتی پله پنجم این کانال رسید. به عقیده بسیاری از تحلیلگران، روند افزایشی بازار‌های داخلی در پی کمرنگ شدن انتظارات مثبت جامعه نسبت به آینده نشست‌های هسته‌ای وین صورت گرفته است. این افراد ضمن اشاره به بی‌نتیجه ماندن ماراتن مذاکرات و احتمال طولانی‌تر شدن این نشست‌ها حداقل تا زمان جلسه بعدی آژانس انرژی اتمی بر این باورند که انتظارات مثبت موجود در بازار نقش بازدارندگی خود در مقابل افزایش نرخ ارز را از دست داده و در این شرایط امکان مشاهده روند‌های کاهشی بیشتر وجود دارد. روز گذشته در نهایت قیمت هر برگ اسکناس آمریکایی با حدود ۲۵۰ تومان افزایش نسبت به نرخ روز‌های پایانی هفته گذشته به رقم ۳۰ هزار و ۴۰۰ تومان رسید.

 • مقاومت طلا در کانال ۱۷۰۰ دلاری

  دوشنبه 21 شهریور ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد-فائزه پوزش : طلا آخرین ساعات روند معاملاتی خود را در محدوده منفی به پایان رساند. این فلز گران‌بها با افت ۷/ ۰ درصدی خود نسبت به روز‌های گذشته با هر اونس ۱۷۱۶ دلار معامله می‌شد. برخی از تحلیل‌گران معتقدند که طلا در حال مقاومت برای حفظ ارزش خود بالای کانال ۱۷۰۰ دلاری است. اما سوال این است که تا چه زمانی این مقاومت ادامه خواهد داشت؟ در پاسخ به این سوال باید به عملکرد بانک مرکزی اروپا در تداوم سیاست‌های انقباضی اشاره کرد. افزایش نرخ بهره اروپا، تقویت یورو در برابر دلار را به همراه داشت. بر این اساس شاخص دلار روند کاهشی به خود گرفت و این امر سبب سبزپوشی بازار رمزارزها و حمایت طلا در کانال ۱۷۰۰ دلاری شد. برخی از تحلیل‌گران بر این باورند که همزمان با ثبت رکورد‌های ۲۰ساله دلار در هفته گذشته، طلا به کانال ۱۶۰۰دلاری راه پیدا کرد و پس از سیاست‌های پولی بانک مرکزی اروپا به کانال سابق خود بازگشت.

 • صعود پله‌ای دلار

  دوشنبه 21 شهریور ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : روز گذشته نرخ شاخص ارزی به پله‌های میانی کانال ۳۰ هزار تومانی رسید. از روز‌های انتهایی مرداد ماه و پس از برخورد نرخ دلار با کف ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی خود ۲ روند متفاوت برای نرخ این ارز در معاملات بازار تهران آغاز شد. روند اول که از آن به نام روز‌های استراحت اسکناس آمریکایی نیز یاد می‌شود دو هفته ابتدایی شهریور ماه بود که در آن قیمت دلار در سطوح قیمتی کانال ۲۹ هزار تومانی به نوسان پرداخت. در این میان تلاش‌هایی جهت خروج نرخ این ارز از کانال ۲۹ نیز مشاهده شد، اما روند افزایشی دلار از روز یکشنبه ۱۳ شهریور و با حضور نرخ دلار در سطوح قیمتی کانال ۳۰ هزار تومانی آغاز شد. روز گذشته نیز قیمت هر برگ از این اسکناس آمریکایی با حدود ۲۰۰ تومان افزایش نسبت به نرخ روز شنبه به رقم ۳۰هزار و ۶۰۰ تومان رسید. پس از افزایش قیمت دلار در معاملات غیررسمی روز گذشته نرخ سکه طلا نیز افزایشی شد. در همین راستا قیمت هر قطعه سکه ضرب امامی در روز گذشته با خروج از سطوح قیمتی کانال ۱۳ میلیون تومانی، در پله‌های ابتدایی کانال ۱۴ میلیون تومانی معامله شد.

 • سبقت دلار از یورو در گذر فردوسی

  پنجشنبه 17 شهریور ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : بر اساس مشاهدات به‌عمل آمده از روند قیمت ۲ شاخص مهم ارزی در روز‌های گذشته، قیمت دلار در معاملات غیررسمی بازار تهران از نرخ یورو پیشی گرفته است. در روزهای ابتدایی نیمه سوم تیر ماه بود که نرخ برابری یورو به دلار پس از حدود ۲۰ سال به کمتر از یک واحد رسید و در معاملات جهانی نرخ دلار از یورو بیشتر شد. این در حالی بود که در بازار تهران بر اساس دیدگاه‌ها و استفاده‌های متفاوت اسکناس دلار نسبت به یورو و عدم ارتباط کامل بازار تهران و بازار جهانی، یورو همچنان در سطوح قیمتی بالاتری معامله می‌شد. اما در روز‌های گذشته ورق بازی دلار-یورو در معاملات بازار تهران نیز برگشت و قیمت دلار تهران از یورو پیشی گرفت.

 • افزایش تعداد بانک‌‌های ارائه‌دهنده خدمات ارز اربعین

  چهارشنبه 16 شهریور ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : بانک مرکزی در بخشنامه‌‌ای ۱۶بانک دیگر را مکلف کرد تا نسبت به ارائه خدمات ارز اربعین به متقاضیان اقدام کنند. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در راستای تسهیل شرایط عزیمت هموطنان ایرانی به عتبات عالیات در ایام اربعین حسینی(ع) سال جاری، بانک‌‌های کشاورزی، رفاه کارگران‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، مسکن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، کارآفرین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، پارسیان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، اقتصادنوین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، سامان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، پاسارگاد، ‌‌‌‌‌‌‌‌سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، پست‌بانک، سینا‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، توسعه تعاون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، خاورمیانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، شهر، دی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، گردشگری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ را مکلف کرد تا از طریق کلیه شعب ارزی خود در کشور با اولویت تهران و کلان‌شهرها ترتیبات تامین و پرداخت ارز به زائران گرامی را انجام دهند.

 • بند‌بازی دلار روی خط ۳۰

  چهارشنبه 16 شهریور ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : قیمت دلار در روز میانی هفته مجددا به سطوح قیمتی کانال ۳۰ هزار تومانی بازگشت. کارشناسان دلیل عبور دوباره قیمت این ارز از مرز مقاومت ۳۰ هزار تومانی را افزایش سطح سیگنال‌های منفی مذاکراتی می‌دانند. روز گذشته پس از انتشار سخنان نسبتا منفی جوزپ بورل، مسوول هماهنگ‌کننده نشست‌های هسته‌ای وین، در زمینه آینده این نشست‌ها قیمت دلار در معاملات غیر‌رسمی بازار تهران از پله هشتم کانال ۲۹ هزار تومانی به سمت پله‌های دوم و سوم کانال ۳۰ هزار تومانی حرکت کرد.

 • مانور دلاری بازارساز

  سه‌شنبه 15 شهریور ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : روز گذشته روند افزایشی جدید نرخ آزاد ارز متوقف شد. شنیده‌ها از هسته مرکزی بازار ارز تهران حاکی از آن است که بازار‌ساز دست بالاتر معاملات را از آن خود کرده و در حال تزریق ارز به بازار است. البته این در حالی است که به عقیده بسیاری از کارشناسان ارزی چشم‌انداز بلندمدت بخش قابل توجهی از فعالان بازار نسبت به آینده نشست‌های هسته‌ای همچنان مثبت است و در نتیجه نرخ ارز پتانسیل جهش‌های افزایشی را ندارد.

 • کانال ۲۹؛ سنگر محکم دلار؟

  سه‌شنبه 8 شهریور ماه 1401

   

  دنياي‌اقتصاد : روز گذشته نرخ دلار غیررسمی برای سیزدهمین روز متوالی در کانال ۲۹ هزار تومانی معامله شد. به عقیده بسیاری از فعالان بازار ارز با توجه به حمایت و مقاومت شدید مشاهده شده در مقابل خروج دلار از کانال قیمتی ۲۹ هزار تومانی، سطوح قیمتی این کانال را می‌توان به عنوان سنگر محکم شاخص ارزی در روز‌های کنونی دانست. بر اساس بررسی‌های به عمل آمده توسط تحلیلگران بازار ارز تهران، سیگنال‌های مثبت و منفی منتشر شده حول محور مذاکرات هسته‌ای وین سبب به وجود آمدن ۲ نیروی قوی و متضاد در فضای معاملات این بازار شده است. کارشناسان بر این ‌باورند که تقابل و قدرت‌نمایی ۲ گروه متضاد در بازار مهم‌ترین عامل ماندگاری نرخ دلار در سطوح قیمتی کانال ۲۹ هزار تومانی است. همچنین این افراد بر این باورند که نهاد بازار‌ساز بانک مرکزی نیز در حال حاضر از تقابل ۲ نیرو در بازار استقبال کرده و توانسته از حجم تزریق خود به معاملات بازار بکاهد. در همین راستا روز گذشته قیمت هر برگ اسکناس دلار غیر‌رسمی با حدود ۷۰تومان کاهش نسبت به نرخ روز یکشنبه به رقم ۲۹ هزار و ۵۳۰ تومان رسید.

 • واکنش دلار به ماراتن مذاکرات

  دوشنبه 14 شهریور ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : این روزها در بازار ارز نقش اول آرایش نرخ‌ها را اخبار مذاکرات ایفا می‌کند. از یکسو، اخبار مثبت از نهایی شدن مذاکرات، به سرعت باعث کاهش قیمت دلار می‌شود و در سوی دیگر، انتشار اخبار از طولانی شدن مذاکرات، باعث شده بازار کم کم از فاز کاهشی خارج شده و به سمت نرخ‌های تعادلی قبل حرکت کند. شاید تنها برنده این تغییرات افرادی هستند که از تغییر اخبار برجامی سودگیری می‌کنند. این افراد پیش از انتشار اخبار مثبت و احتمال ریزش قیمت‌ها، از بازار خارج می‌شوند. اما با توقف ریزش و رسیدن نرخ دلار به سطوح پایین وارد بازار می‌شوند و سعی می‌کنند، منتظر خبر مثبت بعدی بمانند تا بتوانند از نوسانات حین مذاکرات، کسب سود کنند. این در حالی است که در سوی دیگر، بیشتر فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان به دنبال ثبات بازار ارزی هستند و این نوسانات می‌تواند در کوتاه مدت تهدیدی برای تولید باشد.

 • یکه‌تازی دلار در بازار جهانی

  سه‌شنبه 15 شهریور ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : روز گذشته دلار بار دیگر رکورد تاریخی خود را در کانال ۱۱۰ واحدی به ثبت رساند. دلار آمریکایی پس از بازگشایی بازارها در روز دوشنبه ۵ سپتامبر، توانست وارد کانال ۱۱۰ واحدی شود. این شاخص در یک ماه اخیر با رشد ۴ درصدی مواجه شده و از کانال ۱۰۵ واحدی به ۱۱۰ واحدی در روز گذشته رسیده که این موضوع بار دیگر به اثر سخنرانی پاول بر تداوم سیاست‌های انقباضی اشاره می‌کند. در نهایت این امر سبب شد یورو پایین‌ترین کانال قیمتی خود را از سال ۲۰۰۲ تجربه کند.

 • تردد هفتگی دلار در ۲ کانال

  شنبه 5 شهریور ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : در هفته‌ای که گذشت نرخ شاخص ارزی میان ۲ کانال قیمتی ۲۸ و ۲۹ هزار تومانی در رفت‌وآمد بود. با انتشار اخبار ضدونقیض حول محور مذاکرات هسته‌ای وین در هفته گذشته قیمت اسکناس دلار در معاملات غیر‌رسمی بازار تهران در روز‌های یکشنبه ۳۰ مرداد و چهارشنبه ۲ شهریور وارد سطوح قیمتی کانال ۲۸ هزار تومانی شد. در روز‌های پایانی هفته گذشته نیز با انتشار سیگنال‌هایی از جوابیه دولت آمریکا به ایران، روند قیمت ارز مذکور تغییر فاز داد و مجددا افزایشی شد. در همین راستا قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد در معاملات نقدی ظهر روز پنج‌شنبه با حدود ۶۰۰ تومان افزایش نسبت به نرخ روز چهارشنبه به رقم ۲۹ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. با افزایش قیمت دلار نرخ سکه طلا نیز دچار نوسانات افزایشی شد. قیمت هر قطعه از این فلز گران‌بها با حدود ۴۶۰ هزار تومان افزایش قیمت به رقم ۱۳ میلیون و ۹۳۰ هزار تومان رسید.برای خواندن ادامه مطلب ، کلیک کنید.

 • تورم منطقه یورو بر مدار صعود

  شنبه 12 شهریور ماه 1401

   

  دنیای اقتصاد : تورم منطقه یورو در ماه اوت رکورد جدیدی در تاریخ اروپا رقم زد. طبق گزارشی که اتحادیه اروپا در روز چهارشنبه ۳۱ ماه اوت منتشر کرد، تورم منطقه یورو تحت تاثیر افزایش قیمت انرژی و مواد غذایی به بالاترین سطح خود یعنی ۱/ ۹ درصد رسید. البته تورم ماه اوت منطقه یورو دور از انتظار تحلیل‌گران نبود؛ زیرا آنها تورم دو رقمی در این منطقه را پیش‌بینی می‌کردند. انتشار گزارش تورم بی‌سابقه در آلمان و بلژیک توانست دلیلی بر اثبات پیش‌بینی آنها در این موضوع باشد. بر این اساس، سیاستگذاران اروپا اعلام کردند که از افزایش نرخ بهره تا یک درصد نیز حمایت خواهند کرد تا بتوانند از سیل تورم در این منطقه جلوگیری کنند. اما سوال این است که با توجه به گستردگی تورم در جهان، بانک مرکزی اروپا برای جلوگیری از شتاب آن در ماه‌های آتی به افزایش نرخ بهره رجوع خواهد کرد یا خیر؟

 • مقاومت دلار مقابل کانال ۳۰

  پنجشنبه 10 شهریور ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : روز گذشته قیمت دلار در معاملات غیررسمی بازار تهران به سمت سطوح قیمتی کانال ۳۰ هزار تومانی حرکت کرد. این در حالی است که تحلیلگران بازار ارز تهران همچنان بر این ‌باورند که نرخ این ارز پتانسیل ثبت تحرکات کاهشی یا افزایشی چشمگیر را نداشته و کانال ۲۹ هزار تومانی کریدور انتظار شاخص ارزی است.

 • دو فشار متضاد بازار دلار

  دوشنبه 7 شهریور ماه 1401

   

  دنیای اقتصاد : نرخ شاخص ارزی در دومین روز هفته جاری کاهشی بود. به عقیده بسیاری از کارشناسان بازار، دلیل عدم تحرک نرخ دلار آزاد به کانال‌های بالاتر یا پایین‌تر در روزهای اخیر، وجود دو نیروی قابل‌توجه و متضاد در فضای انتظارات این بازار است. عده‌ای از فعالان ارزی ضمن اشاره به سیگنال‌های مثبت منتشر‌شده حول محور مذاکرات هسته‌ای وین، قویا بر این عقیده‌اند که طی روزها و هفته‌های آتی توافق جدید میان ایران و قدرت‌های جهانی به دست آمده و در همین راستا نرخ ارز دچار نوسانات کاهشی خواهد شد.

 • دلار جهانی در قله جدید

  سه‌شنبه 8 شهریور ماه 1401

   

  دنياي‌اقتصاد- فائزه پوزش : شاخص دلار جهانی با ثبت رقم ۴۴۵/ ۱۰۹ به بیشترین مقدار در دو دهه اخیر رسید. قدرت‌نمایی دلار جهانی، پس از اظهارنظر جرمی پاول درخصوص تداوم سیاست‌های انقباضی فدرال‌رزرو اتفاق افتاد. افزایش نرخ بهره آمریکا، سرمایه‌گذاری را در اقتصاد این کشور با بازدهی بیشتری روبه‌رو می‌کند و درنتیجه سبب افزایش شاخص دلار در مقابل سایر ارزها خواهد شد. با این روند، شاخص بازارهای سهام آمریکا، بازار طلا و بیت‌کوین یک روند نزول دسته‌جمعی را در معاملات روز گذشته تجربه کردند. اگرچه پس از قله‌زنی شاخص، کمی از ارزش شاخص دلار کاسته شد.

 • کوچ جدید در بازار رمزارزها؟

  دوشنبه 7 شهریور ماه 1401

   

  دنیای اقتصاد : با وجود عبور بیت‌کوین از کف ۲۰‌هزاردلاری خود، این کاهش تنها چند ساعت دوام داشت و این رمزارز سطح ۲۰هزاردلاری را تا ساعت ۶ عصر روز گذشته پس گرفت. علاوه بر رمزارزها، بازار طلا و بازار سهام اروپا نیز در واکنش به سخنان رئیس ‌فدرال‌رزرو مبنی بر ادامه سیاست انقباضی آمریکا، نزولی شدند.

 • ثبت رکود اقتصادی آمریکا در دومین فصل پیاپی

  شنبه 5 شهریور ماه 1401

   

  تسنيم :طبق گزارش وزارت بازرگانی آمریکا تولید ناخالص داخلی این کشور ۶/ ۰ درصد در فصل بهار کاهش داشته است. به‌‌گزارش رویترز، اقتصاد آمریکا در نیمه دوم سال جاری میلادی با سرعت متعادل‌‌تری نسبت‌‌ به آنچه پیش‌‌بینی می‌شد کوچک شد.

 • واکنش بازارها به سخنرانی پاول

  یکشنبه 6 شهریور ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : گزارش‌ها حاکی از آن است که بازارهای جهانی پس از برگزاری گردهمایی جکسون هول و سخنرانی جرمی پاول، رئیس فدرال رزرو در این جلسه، روز ۲۷ اوت با موج متلاطم بازار رو‌به‌رو شدند. به دنبال این موضوع بیت‌کوین به کانال ۲۰هزار دلاری وارد شد. طلا در روز‌های اخیر و پس از تقویت دلار توانسته بود با رشد اندک خود به میانه کانال ۱۷۰۰ دلار برسد، اما پس از سخنرانی رئیس فدرال رزرو، روند نزولی به خود گرفته و با قیمت ۱۷۳۶ دلار در بازار معامله می‌شد. همچنین شاخص دلار بر خلاف تصور کارشناسان نتوانست به روند صعودی خود ادامه دهد و اکنون در میانه کانال ۱۰۸ واحدی قرار دارد. اما سوال این است که جروم پاول با چه سخنانی توانست بازار‌ها را تحت تاثیر قرار دهد؟

 • واکنش اروپا به تضعیف یورو

  شنبه 5 شهریور ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : روز گذشته یورو با رشد ۲/ ۰ درصدی با نرخ برابری یک در مقابل دلار معامله شد. گزارش‌ها حاکی از آن است که روز جمعه شاخص دلار با افت ۲/ ۰ درصدی خود نسبت به روز گذشته به ۲۲۵/ ۱۰۸ واحد رسید.

 • دمای منفی دو بازار در تابستان

  سه‌شنبه 1 شهریور ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : دلار در مردادماه بالا و پایین‌‌های بسیاری را تجربه کرد. اخبار ضد و نقیض از مذاکرات برجام به‌شدت این اسکناس سبز را تحت تاثیر قرار داد و معامله‌‌گران را دچار سردرگمی کرد. اوایل ماه با گسترش شایعات شکست مذاکرات احیای برجام دلار بازار آزاد وارد کانال ۳۲هزار تومانی شد و در انتهای ماه، با پخش شایعات مربوط به احیای توافق، دلار کاهش داشته و به کانال ۲۸هزار تومانی کشیده شد. بازار طلا و سکه نیز بی‌‌تاثیر ازاخبار مذاکرات نبود و بالا و پایین زیادی را تجربه کرد. در نهایت سکه و دلار، هردو ماه را منفی پشت سر گذاشتند. دلار از ابتدای مرداد تا انتهای آن، بازده منفی ۴۷/ ۶درصد و سکه نیز بازده منفی ۰۸/ ۶درصدی را ثبت کرد. این بازده منفی در بازار دلار از بهمن۱۴۰۰ و در بازار سکه از دی ماه۱۴۰۰ تاکنون بی‌‌سابقه بوده است.

 • تغییر نظر دلار؟

  یکشنبه 6 شهریور ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : در روز ابتدایی هفته و با انتشار اخباری مبنی بر تداوم یافتن گفت‌وگو‌های برجام به جهت دستیابی به توافقی کامل‌تر، رای دلار نسبت به آینده این نشست‌ها تغییر کرد. در ابتدا قیمت این ارز با اتکا به سیگنال‌های منفی به سطوح قیمتی کانال ۳۰ هزار تومانی صعود کرد، اما پس از برخورد با سقف مقاومت ۳۰ هزار و ۲۰۰ تومانی، قیمت دلار مجددا تغییر فاز داد و به کانال پایین‌تر بازگشت.

 • بازی متفاوت دلار و یورو

  پنجشنبه 3 شهریور ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد: ميکاييل زين‌الدين : در روز‌های گذشته و در اتفاقی تاریخی قیمت دلار پس از حدود ۲۰ سال از یورو پیشی گرفت. اما در معاملات بازار تهران بازی این ۲ اسکناس خارجی به گونه دیگری در جریان است. برتری نرخ یورو در معاملات بازار تهران ادامه دارد. با کاهش نرخ تبدیل یورو به دلار و افزایش قیمت دلار از یورو در معاملات بازار جهانی، همچنان ارزش این ارز در بازار تهران از اسکناس آمریکایی بیشتر است.

 • شاخص دلار آمریکا در نزدیکی قله تاریخی

  سه‌شنبه 1 شهریور ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : روز گذشته دلار به بالاترین سطح خود در سه‌ماه گذشته رسید. شاخص دلار در هفته اخیر با رشد ۵/ ۲درصدی از کانال ۱۰۵واحد به کانال ۱۰۸واحدی وارد شد و توانست صعودی سه‌ماهه را به ثبت رساند. با توجه به گزارش روزهای اخیر مبنی بر افزایش دوباره نرخ بهره توسط فدرال‌رزرو، بازارهای جهانی در حالت اغما به سر می‌برند. قیمت طلا و بازار رمزارزها از تقویت دلار گریزان هستند. با افزایش روزافزون اسکناس آمریکایی، قیمت طلا با ریزش بیشتری مواجه شد و همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد به روند نزولی خود ادامه داده و تا لحظه نگارش این گزارش با قیمت ۱۷۳۵دلار در بازار در حال معامله است. علاوه بر بازارطلا، بازارهای رمزارز نیز قربانی تقویت دلار شدند و روز گذشته به روند نزولی خود ادامه دادند. بیت‌کوین و اتریوم دو رمزارز مهم در جهان به ترتیب با قیمت ۲۱هزار و ۲۷۵دلار و ۱۵۷۴دلار در بازار معامله می‌شد. بر این اساس باید به اهمیت بانک‌های مرکزی در حفظ اسکناس‌های هر منطقه اشاره کرد. به‌طور مثال با اعلام بانک مرکزی اروپا مبنی بر افزایش ۵/ ۰واحد درصدی نرخ بهره برای جلوگیری از تورم، یورو روز گذشته را با روند معاملاتی منفی اغاز کرد.

 • صنعت داخلی؛ گرفتار در الگوی دندانه‌ای

  شنبه 22 مرداد ماه 1401

   

  دکتر جعفر خیرخواهان/ اقتصاددانسیاست‌‌‌های کنترل قیمت‌ها، چه قیمت کالاها و خدمات ضروری و چه اجاره مسکن، نرخ بهره و نرخ ارز تاریخ طولانی دارند؛ اما خیلی موفق نبوده‌‌‌اند. عموم اقتصاددانان در عین حال که می‌‌‌پذیرند در شرایط محدود معین (مانند وقوع جنگ یا تحریم شدید اقتصادی) کنترل قیمت می‌‌‌تواند باعث بهبود شرایط رفاهی گروهی خاص شود، نظریه اقتصادی و تحلیل تاریخی نشان می‌دهد که کنترل گسترده قیمت‌ها برای دوره‌‌‌های طولانی زمانی، سیاست پرهزینه‌‌‌ای بوده است و اثربخشی محدودی دارد. در واقع، برای کنترل و کاهش نرخ تورم یا حمایت از گروه‌‌‌ها و اقشار خاص جامعه، ابزارهای بهتری مانند سیاست‌‌‌های بودجه‌‌‌ای و پولی مناسب و تورهای حمایت اجتماعی فراگیر وجود دارد؛ بدون اینکه نیازی به تحمیل و تحمل هزینه‌‌‌های سنگین کنترل قیمت‌ها باشد.

 • رای مثبت دلار به توافق

  پنجشنبه 27 مرداد ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد- میکاییل زین‌الدینبازار ارز تهران به اخبار ضدونقیض مذاکرات هسته‌ای وین واکنش داد. بر اساس روند قیمت دلار بازار آزاد از ابتدای سال جدید نرخ این ارز پس از حدود ۳ ماه کف حمایت ۳۰ هزار تومانی را شکست و به سطوح قیمتی کانال ۲۹ هزار تومانی رسید. مشاهدات به عمل آمده از هسته مرکزی بازار تهران حاکی از آن است که شرایط فشار فروش قابل توجهی در بازار حکم‌فرما است و تلاش‌های معامله‌گران افزایشی در جهت تقویت سیگنال‌های سیاسی منفی و در نتیجه آن جلوگیری از کاهش قیمت ارز بی‌نتیجه مانده است. در این میان به عقیده بسیاری از تحلیلگران سیاسی- اقتصادی، واکنش مثبت و زود‌هنگام بازار به معادلات سیاسی خود از سیگنال‌های مهم و قابل توجه در راستای نتیجه مذاکرات هسته‌ای وین است. در نهایت روز گذشته قیمت هر دلار در معاملات غیر‌رسمی بازار تهران با حدود ۴۷۰ تومان کاهش نسبت به نرخ روز سه‌شنبه به رقم ۲۹ هزار و ۷۰۰ تومان رسید

 • هت‌تریک افزایش بهره؟

  پنجشنبه 27 مرداد ماه 1401

   

  دنیای‌اقتصاد : درحالی‌که تازه‌‌ترین گزارش تورمی آمریکا از تورم ماهانه صفر درصدی ژوئیه حکایت داشت، گمانه‌‌زنی‌‌ها حاکی از آن است که به‌‌رغم این اخبار مثبت، فدرال رزرو همچنان موضع سخت‌‌گیرانه خود را ادامه خواهد داد. بر این اساس در ماه ژوئیه تورم آمریکا از سطح 9.1 درصدی به 8.6 درصدی کاهش یافت و بسیاری را نسبت به تداوم سیاست انقباضی بانک مرکزی آمریکا خوش‌بین کرد.

 • الزام بانک مرکزی اروپا به ادامه افزایش نرخ‌‌ بهره

  سه‌شنبه 1 شهریور ماه 1401

   

  تسنیم : رئیس بانک مرکزی آلمان هشدار داد که با وجود خطر رکود اقتصادی، نرخ بهره باید همچنان در حال افزایش باشد؛ چراکه تورم برای اولین‌بار از سال ۱۹۵۱ به سطح دورقمی خواهد رسید. به گزارش فایننشال‌تایمز، رئیس بانک مرکزی آلمان هشدار داد که با وجود خطر رکود اقتصادی، نرخ بهره باید همچنان در حال افزایش باشد؛ چراکه تورم برای اولین‌بار از سال۱۹۵۱ به سطح دورقمی خواهد رسید. یواخیم ناگل، رئیس بوندس‌‌بانک به روزنامه محلی «راینیشه پست» گفت که افزایش اخیر قیمت‌‌های انرژی ناشی از کاهش عرضه گاز روسیه به‌‌احتمال زیاد نرخ تورم در آلمان را در پاییز امسال به بالای ۱۰درصد خواهد رساند و در سال آینده نیز بالا نگه می‌‌دارد.

 • احتمال افزایش دوباره نرخ بهره در آمریکا

  پنجشنبه 27 مرداد ماه 1401

   

  به گفته بارکین از فدرال رزرو ریچموند، افزایش نرخ بهره باید تا زمانی که تورم روی 2 درصد باقی بماند ادامه یابد. علیرغم آمار مثبت تورم در این هفته، توماس بارکین، رئیس فدرال رزرو ریچموند روز جمعه گفت که برای کاهش فشارهای قیمتی به افزایش بیشتر نرخ بهره نیاز است.

 • سیاست باخت- باخت

  شنبه 22 مرداد ماه 1401

   

  دکتر نوید قدوسی /تحلیلگر بازار سرمایهیکی از پرسش‌‌‌هایی که امروز، پس از سپری‌شدن بیش از چهار سال از زمان مصوبه ارز ترجیحی نیمایی می‌‌‌تواند مطرح شود، این است که آیا مداخله در بازار ارز از طریق سامانه ارز نیمایی، توانست بر قیمت ارز در بازار آزاد تاثیرگذار باشد یا خیر. به‌عبارت دقیق‌‌‌تر، اعمال این نوع مداخله در بازار ارز، توانست مانع افزایش بیشتر نرخ ارز شود یا خیر. در پاسخگویی به این پرسش، از تحلیل ساده مبتنی بر بررسی عرضه و تقاضای ارز استفاده می‌شود.

 • دلار در کف ۴۵ روزه

  شنبه 22 مرداد ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : در هفته‌ای که گذشت نرخ دلار آزاد در معاملات بازار تهران تحولات چشمگیری را تجربه کرد. پس از به پایان رسیدن دور جدید نشست‌های هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی در وین، پایتخت اتریش، قیمت دلار غیر‌رسمی دچار جهش افزایشی شد. با افزایش سطح انتظارات مثبت نسبت به آینده نشست‌های هسته‌ای برجام روند افزایشی مذکور متوقف شده و جای خود را به روند کاهشی ملایمی داد. به عقیده بسیاری از تحلیلگران بازار ارز تهران در صورت تداوم یافتن روند کاهشی ناشی از انتظارات مثبت مذاکراتی در روز‌های پیش‌رو امکان تخلیه دلار‌های خانگی و در نتیجه آن ایجاد شوک کاهشی در نرخ این ارز وجود دارد. در روز‌های گذشته نیز سیگنال‌های مثبت مذاکراتی سبب کاهش قیمت دلار غیررسمی تا سطوح انتهایی کانال ۳۰ هزار تومانی شد. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد در معاملات روز‌های انتهای هفته گذشته با حدود ۱۳۰ تومان کاهش نسبت به نرخ روز چهارشنبه ۱۹ مرداد به رقم ۳۰ هزار و ۹۵۰ تومان رسید. این رقم در ۴۵ روز اخیر کمترین سطح بود. هر قطعه سکه طلا ضرب امامی نیز در معاملات پایانی هفته گذشته با حدود ۱۴۰ هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز چهارشنبه به رقم ۱۴ میلیون و ۸۹۰  هزار تومان رسید.

 • دو عامل کاهش تورم آمریکا

  شنبه 22 مرداد ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : گزارش تورم آمریکا در روز چهارشنبه نهم اوت منتشر شد. گزارش‌ها حاکی از آن است که تورم ماه ژوئیه در ایالات‌متحده به سطح ۵/ ۸ درصد رسید و با توجه به میزان تورم در ماه ژوئن که با سطح ۱/ ۹ درصد، عنوان بی‌سابقه‌ترین تورم را از آن خود کرد، با کاهش محسوسی رو‌به‌رو شد. اما چه عاملی سبب عقب‌نشینی تورم در ماه اخیر شده است؟ در پاسخ به این سوال باید به سیاست‌های انقباضی فدرال رزرو و همچنین کاهش قیمت حامل‌های انرژی در ماه گذشته اشاره کرد. به دنبال این موضوع شاخص قیمت تولید‌کنندگان نیز روند کاهشی به خود گرفت. عوامل مذکور در نهایت سبب سبزپوشی بازارهای ریسکی شد که می‌تواند رشد بازار طلا را به دنبال داشته باشد.

 • ۳ پیش‌بینی از فرجام برجام

  چهارشنبه 19 مرداد ماه 1401

   

  دنياي‌اقتصاد : پس از پایان دور جدید نشست‌های هسته‌ای ایران و گروه ۱+۴ در روز دوشنبه هفته جاری، بازار ارز تهران شاهد یک تلاش ناموفق دلار غیر‌رسمی در جهت حضور در سطوح قیمتی کانال ۳۲ هزار تومانی بود. بررسی‌های به عمل آمده از گفت‌وگو‌های فعالان ارزی حاکی از آن است که ۳ مدل انتظارات در فضای معاملات بازار ارز وجود دارد. دسته اول مختص گروهی از معامله‌گران است که به نتیجه‌بخشی این دور از گفت‌وگو‌های هسته‌ای امیدوارند و بر این باورند که با انعقاد قرارداد احتمالی نرخ دلار شاهد تحرکات کاهشی جدیدی خواهد شد. گروه دوم که عمدتا از معامله‌گران افزایشی تشکیل شده است برخلاف گروه اول و با استناد به سخنان مقامات اروپایی مبنی بر پایان نشست‌ها و عدم امکان گفت‌وگو دوباره بر سر متن قرارداد بر این باورند که احتمال نتیجه عدم نتیجه‌بخشی دور جدید از احتمال موفقیت آن بیشتر بوده و در همین راستا دلار شوک افزایشی جدیدی را تجربه خواهد کرد.

 • قیمت ارزهای دیجیتال امروز: بیت کوین، اتر، دوج کوین با افزایش بازارهای جهانی افزایش می یابد

  پنجشنبه 27 مرداد ماه 1401

   

  ارزهای رمزپایه اصلی روز چهارشنبه در بحبوحه روندهای مثبت در بازارهای جهانی، رشد خود را افزایش دادند. ارزش بازار ارزهای دیجیتال 1.15 تریلیون دلار و حجم بازار 63.64 میلیارد دلار بود.

 • رویای دور از دسترس

  شنبه 22 مرداد ماه 1401

   

  دکتر داوود سوری/ اقتصاددان

  چهار سال از رسمی شدن ارز نیمایی در اقتصاد کشور ما می‌‌‌گذرد؛ در نتیجه اکنون، زمان مناسبی برای بررسی عملکرد ارز نیمایی از جنبه‌‌‌های مختلف اقتصادی است. در این یادداشت، به‌صورت گذرا، به بررسی عملکرد ارز نیمایی از چند منظر می‌‌‌پردازم. موارد مدنظر در این یادداشت برای بررسی عملکرد ارز نیمایی عبارتند از: رشد اقتصادی، تاثیر نرخ ارز بر بازار آزاد، توزیع رانت، جلوگیری از قاچاق و مالکیت خصوصی. پس از بررسی این موارد، در نهایت به این مساله می‌‌‌پردازم که آیا در ایران می‌‌‌توان نظام ارزی را از معضل چندنرخی‌بودن نجات داد و آن را تک‌نرخی کرد یا خیر.

 • چشم دلار به هتل کوبورگ

  دنیای اقتصاد : بررسی‌ها نشان می‌دهد معامله‌گران دلار در روزهای اخیر اخبار هتل کوبورگ را به‌دقت رصد می‌کنند. اگرچه روند قیمت بازار ارز در تعطیلات تاسوعا و عاشورای حسینی صعودی بود. به عقیده بسیاری از تحلیلگران، در بازار تهران افزایش نرخ دلار غیررسمی تا سطوح قیمتی نیمه کانال ۳۱ هزار تومانی ناشی از تلاش معامله‌گران افزایشی است.

 • امیدواری طلا به صعود

  چهارشنبه 19 مرداد ماه 1401

   

  دنياي‌اقتصادبازار طلا روز گذشته را با روند معاملاتی مثبت آغاز کرد. طلا نسبت به روز دوشنبه ۸ ماه اوت با رشد یک درصدی روبه‌رو شد و کانال ۱۷۹۰ دلاری را فتح کرد. این فلز گران‌بها ماه گذشته را با نوسانات زیادی پشت سر گذاشت. در یک ماه گذشته طلا مشابه این قیمت را در ۵ اوت تجربه کرده است و بعد از یک شکاف قیمتی در روز‌های اخیر ارزش آن به ۱۷۶۵ دلار رسید. این فلز زرد در روز گذشته توانست شکاف قیمتی روز‌های اخیر را پر کند و تا لحظه نگارش این گزارش (ساعت ۲۰) با قیمت ۱۷۹۲ دلار در بازار در حال معامله بود.

 • دو برداشت از دلار کاهشی

  پنجشنبه 20 مرداد ماه 1401

   

  دنياي اقتصاد : پس از پایان یافتن دور جدید نشست‌های هسته‌ای وین و تعطیلات عاشورا و تاسوعای حسینی در هفته جاری قیمت دلار غیر‌رسمی در سراشیبی کاهشی جدیدی قرار گرفت و به سطوح قیمتی ابتدایی کانال ۳۱ هزار تومانی رسید. کارشناسان ارزی بازار تهران ۲ تعبیر متفاوت را از کاهش قیمت دلار غیر‌رسمی مطرح می‌کنند.

 • رییس سازمان توسعه تجارت: نخستین ثبت سفارش رسمی واردات با رمزارز در کشور انجام شد

  چهارشنبه 19 مرداد ماه 1401

   

  علیرضا پیمان پاک رییس کل سازمان توسعه تجارت اعلام کرد اولین ثبت سفارش رسمی واردات با استفاده از رمزارز به ارزشی معادل ۱۰ میلیون دلار با موفقیت صورت پذیرفت.

 • آرامش بازار ارز برقرار است

  پنجشنبه 20 مرداد ماه 1401

   

  بانک مرکزی : رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در بازار ارز آرامش خوبی برقرار است، گفت: در چهار ماه امسال حدود  ۸۰درصد رشد تامین ارز در سامانه نیما داشتیم. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، علی صالح‌‌آبادی روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران و در حاشیه جلسه هیات دولت، درخصوص وضعیت بازار ارز ادامه داد: همچنان مازاد عرضه نسبت به تقاضا در سامانه نیما وجود دارد. این بازار عمق بسیار خوبی پیدا کرده و روزانه بیش از ۱۰میلیون دلار بین صرافی‌‌ها معامله در حال انجام است.

 • آرایش بازارها پس از کاهش بیکاری

  دنیای‌اقتصاد : وزارت کار ایالات متحده از افزایش موقعیت‌های شغلی جدید در این کشور خبر داد. این نهاد در روز جمعه ۶ اوت، گزارشی مبنی بر ایجاد ۵۲۸ هزار شغل جدید در آمریکا منتشر کرد. کارفرمایان ایالات متحده در ماه ژوئیه توانستند با وجود شتاب تورم، افزایش نرخ بهره و همچنین کندشدن فعالیت‌های اقتصادی، شغل‌های از‌دست‌رفته در دوران کووید ۱۹ را جبران کنند. همچنین این گزارش نشان می‌دهد که نرخ بیکاری در ماه ژوئیه به 3.5  درصد رسیده و نسبت به ماه ژوئن که رقم 3.6 درصد را به ثبت رسانده، روند کاهشی به خود گرفته است. تحلیلگران تعداد موقعیت‌های شغلی جدید ایالات متحده را نزدیک به ۲۵۰هزار عدد تخمین زده بودند که داده‌ها افزایش دو برابری نسبت به گمانه‌زنی‌ها را نشان می‌دهد. کاهش نرخ بیکاری به دنبال افزایش موقعیت‌های شغلی، بازار طلا، بازار رمزارزها و همچنین دلار را تحت‌تاثیر قرار داده است.

 • نرخ تورم کشورهای صنعتی دورقمی شد

  ایبِنا : سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) از افزایش متوسط نرخ تورم در این سازمان به 1.03 درصد در ماه ژوئن خبر داد و نرخ تورم هفت کشور صنعتی موسوم به گروه هفت را در این ماه 7.9 درصد اعلام کرد. آخرین اطلاعات منتشرشده از سوی سازمان همکاری اقتصادی و توسعه که عمده اعضای آن کشورهای صنعتی جهان هستند، نشان میدهد متوسط نرخ تورم در این سازمان در ماه ژوئن دورقمی شده و به 10.3 درصد رسیده است.

 • واکنش دلار به سیگنال‌ سخنگو

  دنیای‌اقتصاد : در راستای انتشار اخبار سیاسی امیدوار‌کننده نسبت به آینده نشست‌های هسته‌ای برجام، قیمت دلار در معاملات غیر‌رسمی بازار تهران به پله‌های میانی کانال ۳۱‌هزار تومانی رسید. پس از انتشار سخنان یعقوب رضا‌‌‌زاده، عضو هیات‌رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، مبنی بر احتمال پیگیری مجدد نشست‌های هسته‌ای وین، روز گذشته ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه کشور، نیز نسبت به بازگشت طرفین قرارداد بر سر میز مذاکره ابراز امیدواری کرد. طبق سخنان این مقام مسوول دولت ایران در زمینه دستیابی به توافق جدید پیشنهادهای اروپایی را بررسی کرده و از هرگونه ابتکار عمل استقبال می‌کند. در همین راستا و با افزایش سطح انتظارات مثبت در فضای معاملات ارزی، بازار غیر‌رسمی در روز گذشته شاهد کاهش حجم تقاضا برای اسکناس‌های خارجی و در نتیجه کاهش نرخ شاخص‌های ارزی بود. در نهایت قیمت هر برگ اسکناس دلار آزاد با حدود ۲۵۰ تومان کاهش نسبت به نرخ یکشنبه به رقم ۳۱‌هزار و ۶۵۰ تومان رسید.

 • صف دلار کوتاه می‌شود؟

  دنياي اقتصادپس از کاهش نرخ شاخص ارزی در معاملات آزاد بازار تهران شکاف قیمتی میان این نرخ و قیمت‌های توافقی فروش دلار نیز کاهش یافت. بررسی‌های به عمل آمده توسط خبرنگار «دنیای اقتصاد» از هسته مرکزی بازار ارز تهران حاکی از آن است که کاهش شکاف قیمتی مذکور سبب شده از افراد حاضر در صفوف خرید دلار کاسته شود. به عقیده بسیاری از تحلیلگران بازار ارز، اختلاف قیمت حدودا هزار تومانی نرخ بازار آزاد و نرخ‌های توافقی صرفه اقتصادی خود را از دست داده و افراد کمتری با هدف کسب سود اقدام به خرید دلار توافقی و فروش آن در بازار آزاد می‌کنند. همچنین این افراد بر این باورند که در صورت تداوم کاهش این شکاف قیمتی، اعتماد عموم افراد جامعه نسبت به ارقام توافقی بازار بیشتر شده و می‌توان از آنها با عنوان ارقام رسمی یاد کرد. روز گذشته قیمت هر برگ اسکناس دلار در معاملات غیر رسمی بازار تهران با حدود ۲۰ تومان افزایش نسبت به نرخ روز دوشنبه به رقم ۳۱ هزار و ۶۷۰ تومان رسید.

 • روز‌های سبز فلز زرد

  دنياي اقتصاد : بازار طلا روز گذشته روند معاملاتی خود را با بالاترین رشد در روز‌های اخیر آغاز کرد. این فلز گران‌بها با رشد حدود ۵ درصدی، در ساعاتی از روز از کانال ۱۸۰۰ دلاری عبور کرد و همچنان در حال نوسان است. بیت‌کوین، رهبر بازار رمزارزها نیز با افت  2.5 درصدی خود به زیر ۲۳ هزار دلار کشیده شد و در بازار با قیمت ۲۲ هزار و ۷۰۰ دلار معامله شد. در میان نگرانی‌ها از وضعیت بازار، سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند دارایی‌های خود را در بازار امن‌تری سرمایه‌گذاری کنند و این موضوع سبب شده سرمایه‌گذاران دارایی‌های خود را به بخش طلا منتقل کنند.

 • پس‌لرزه انقباض اقتصاد آمریکا

  دنياي اقتصادبانک مرکزی آمریکا، در آخرین جلسه سیاستی نرخ بهره را 0.75 واحد درصد افزایش داد و با این تصمیم نرخ بهره به محدوده 2.25 تا  2.5 درصد رسید. بازارهای جهانی پس از این رویداد سمت و سوی جدیدی به خود گرفتند. همچنین آمارها حاکی از آن است که رشد اقتصادی آمریکا در فصل دوم به منفی 0.9 درصد رسیده و دومین رشد اقتصادی منفی متوالی را ثبت کرده است.

 • زیر پوست رکود آمریکا

  دنیای اقتصاد: در روزهای اخیر وزارت بازرگانی ایالات‌متحده، گزارش تولید ناخالص داخلی را جهت بررسی روند اقتصادی این کشور منتشر کرد. دفتر تحلیل اقتصادی با بررسی هزینه‌های افراد جامعه، سرمایه‌گذاری‌ها در سطوح مختلف کشور، صادرات و واردات و همچنین هزینه‌های دولت ناشی از سیاست‌های فدرال رزرو را بررسی کرده و آن را هر سه ماه یکبار در اختیار جامعه قرار می‌دهد. در حالی که تولید ناخالص داخلی در سال گذشته با رشد همراه بوده است، اما در سه ماهه اول و دوم سال ۲۰۲۲ روند نزولی به خود گرفت. گزارش تولید ناخالص داخلی بدون محاسبه تورم در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ به 19.727 میلیارد دلار رسید که نسبت به فصل قبلی خود با افت 1.6 درصدی همراه بوده است. همچنین انتشار گزارش سه ماهه دوم این کشور با کاهش 0.9 درصدی نسبت به فصل گذشته به 19.681 هزار میلیارد دلار رسید. تحلیل‌گران بر این باورند که با گذشت دو فصل کاهشی تولید ناخالص داخلی آمریکا، اقتصاد این منطقه با رکود مواجه شده است. در پاسخ به این سوال که چه عاملی سبب نزدیک شدن اقتصاد آمریکا به رکود شده است، باید به سیاست‌های فدرال رزرو اشاره کرد.

 • کاهش بهره در آفساید

  دنیای‌اقتصاد- محمدعلی عابد : پس از ۸  هفته صعود متوالی نرخ بهره در بازار بین‌‌بانکی، بالاخره این نرخ با کاهش حدود 0.2 واحد درصدی به 21.13  درصد رسید. این اتفاق پس از آن رخ داد که وزیر اقتصاد و رئیس‌‌کل بانک مرکزی وعده کنترل نرخ سود را داده بودند. البته با وجود این کاهش، نرخ سود بین‌‌بانکی همچنان در کانال ۲۱درصدی باقی ماند. کاهش نرخ سود پس از آن رخ داد که بسیاری از فعالان بازار سرمایه نگرانی خود را از ادامه روند صعودی این متغیر پولی ابراز کرده بودند و استدلال می‌‌کردند که این افزایش در نرخ بهره، افت بورس را درپی خواهد داشت. البته کارشناسان بر این باورند که تاثیر نرخ بهره بین‌‌بانکی بر بازار سرمایه به‌‌صورت غیرمستقیم است و این سیاست پولی عملا کارایی لازم را نخواهد داشت. علاوه بر این، بانک مرکزی همچنین جزئیات حراج دهم اوراق مالی دولت را منتشر کرد که با فروش 460 میلیارد تومانی، کمترین میزان فروش اوراق در سال جاری را ثبت کرد.

 • افزایش نرخ بهره بانک‌های آسیایی

  ایسنابانک‌های مرکزی آسیا با مشاهده تشدید سیاست‌های پولی جهان، خود را در تلاش برای مقابله با تورم فزاینده و دفاع از ارزهای ضعیف تصور می‌کنند. به گزارش اکونومیک، تحلیلگران بازار گمان می‌کنند اندونزی ممکن است کشور بعدی در افزایش نرخ‌های بهره باشد؛ زیرا سیاستگذاران برای متقاعد‌کردن سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران و مقابله با افزایش قیمت‌ها عجله دارند. سنگاپور و فیلیپین هفته گذشته با اعلامیه‌‌‌‌‌‌‌‌‌های سختگیرانه برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌ریزی‌نشده بازارها را غافلگیر کردند و بر ضرورت فزاینده سیاستگذاران برای اقدام تاکید کردند.

 • خبر عصرگاهی بازار ارز

  دنياي اقتصاد : روز گذشته خبری مبنی بر احتمال پیگیری نشست‌های هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی در وین، پایتخت اتریش، منتشر شد که توانست توجه فعالان بازار ارز تهران را به خود جلب کند. به صورت کلی دو دیدگاه متفاوت نسبت به خبر مذکور در فضای بازار وجود داشت. عده‌ای از فعالان بازار که با شروع سیگنال‌های مثبت و کاهشی اقدام به خالی‌فروشی کرده و سعی دارند در همراهی با روند نزولی سود کسب کنند خبر مذکور را مثبت خوانده و معتقد بودند که بازگشت طرفین بر سر میز مذاکره می‌تواند موجب وقوع شوک کاهشی جدید در نرخ آزاد ارز شود.

 • افزایش بی‌‌سابقه نرخ تورم در آلمان

  دنياي اقتصاداداره فدرال آمار آلمان اعلام کرد نرخ تورم در این کشور 8.5 درصد نسبت ‌‌به سال گذشته افزایش ‌‌یافته که قابل ‌‌مقایسه با سایر کشور‌‌های اتحادیه اروپاست. به‌‌ گزارش ایبِنا به نقل از رویترز، بحران عرضه انرژی به‌‌‌ دنبال کاهش بیشتر جریان گاز از روسیه نگرانی در مورد بالاتر رفتن صورت‌‌ حساب انرژی در آلمان را افزایش داده و باعث افزایش غیرمنتظره نرخ تورم در این کشور در ماه جاری میلادی شده‌‌ است.

 • حباب‌بازی در بازار سکه

  دنياي‌اقتصاد- ميکاييل زين‌الدينطبق بررسی‌های به عمل آمده از ارزش ذاتی ۳ قطع مختلف سکه طلا (تمام، نیم‌ و ربع) در بازار ایران مشاهده می‌شود که حباب قیمتی این کالا‌‌ی سرمایه‌ای در نیمه دوم کانال یک میلیون تومانی قرار دارد. از سوی دیگر در هفته‌های گذشته با وجود نوسانات چشمگیر نرخ جهانی اونس طلا، سکه در بازار ایران با به نمایش گذاشتن چسبندگی قیمتی خود به این نوسانات بی‌توجه ماند و حاضر به افت قیمت نشد. کارشناسان بازار سکه و ارز عوامل مختلفی را به عنوان دلایل عدم کاهش قیمت سکه مطرح می‌کنند که از مهم‌ترین این عوامل می‌توان به «وجود انتظارات تورمی در فضای جامعه» ‌و «انتقال دارایی معامله‌گران ارزی به بازار سکه و طلا» اشاره کرد. روز گذشته نیز قیمت هر قطعه سکه طلا طرح جدید با حدود ۳۰ هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز سه‌شنبه به رقم ۱۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید. این در حالی است که معاملات غیر‌رسمی ارز در بازار تهران نیز همچنان با آرامش نسبی به کار خود ادامه می‌دهد. قیمت هر برگ اسکناس آمریکایی در معاملات آزاد روز گذشته با حدود ۵۰ تومان افزایش نسبت به نرخ روز میانی هفته به رقم ۳۱هزار و ۹۵۰ تومان رسید.

 • هفته سرد بازار ارز

  دنياي اقتصادقیمت دلار در معاملات بازار آزاد تهران در هفته‌ای که گذشت حدود 0.7 درصد کاهش یافت. از نیمه دوم تیر ماه قیمت اسکناس آمریکایی در معاملات غیررسمی بازار تهران در محدوده قیمتی ۳۱ هزار و ۴۰۰ تا ۳۲ هزار تومان به نوسان پرداخته است. در همین راستا با شروع دومین ماه تابستان نیز ارز مذکور تغییر چشمگیری در روند قیمت خود نداد و با عقبگرد از سطح قیمتی ۳۲ هزار و ۸۰ تومانی روز یکم مرداد به رقم ۳۱ هزار و ۸۵۰ تومان در روز‌های پنج‌شنبه و جمعه هفته گذشته رسید. به عقیده بسیاری از تحلیلگران بازار ارز تهران آرامش نسبی معاملات غیررسمی ناشی از افزایش حجم معاملات توافقی خریدوفروش ارز است. این افراد بر این باورند که نهاد بازار‌ساز با تصویب قانون خریدوفروش ارز با نرخ توافقی در بنگاه‌های ارزی رسمی در تلاش است تا با کاهش حجم معاملات غیر‌رسمی از تب‌وتاب این بازار بکاهد و از نوسانات چشمگیر نرخ ارز جلوگیری کند. سکه طلا طرح جدید نیز در بازار روز‌های پایانی هفته گذشته شاهد افت قیمت بود. هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در معاملات روز پنج‌شنبه با حدود ۴۰ هزار تومان کاهش نسبت به نرخ روز چهارشنبه ۵ مرداد به رقم ۱۴ میلیون و ۸۶۰ هزار تومان رسید.

 • رکود در آمریکا احساس شد

  دنياي‌اقتصادگزارش شاخص مدیران تولید در آمریکا و شاخص اعتماد مصرف‌کننده، نشان می‌دهد این کشور در چند قدمی رکود اقتصادی قرار دارد. گزارش شاخص مدیران تولید «PMI» در آمریکا بیانگر روند نزولی فعالیت‌های اقتصادی در این کشور است. این شاخص نوسانات بازار را در هر ماه بررسی کرده و می‌تواند چشم‌انداز خوبی برای سرمایه‌گذاران و معامله‌گران باشد. آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد فعالیت‌های اقتصادی آمریکا پس از ۲ سال در ماه اخیر به محدوده ۴7.5 واحد رسید و نسبت به ماه گذشته که رقم  ۵2.3 را به ثبت رسانده بود با کاهش زیادی رو‌به‌رو شده است.

 • کاهش نرخ بهره، اقتصاد ژاپن را نابود می‌‌کند؟

  ايسناسیاستگذاران بانک ژاپن افزایش دستمزدها را کلیدی برای دستیابی به هدف تورم دو درصدی خود می‌‌دانند و بر عزم بانک برای پایین نگه داشتن نرخ‌‌های بهره با وجود نشانه‌های فزاینده فشار قیمت‌‌ها تاکید کردند. به گزارش اکونومیک، بر اساس صورت‌جلسه تعیین نرخ روز سه‌‌شنبه، سیاستگذاران بانک ژاپن بر لزوم حفظ نرخ‌‌های بهره فوق‌العاده پایین برای حمایت از اقتصاد شکننده و اطمینان از همراهی افزایش تورم با دستمزدهای بالاتر توافق کردند.

 • بازی دلار در زمین تکراری

  دنياي‌اقتصادروز گذشته قیمت شاخص ارزی مجددا در آستانه خروج از کانال ۳۱ هزار تومانی قرار گرفت. از نیمه دوم تیر ماه تا کنون نوسانات نرخ دلار آزاد در کانال ۳۱ هزار تومانی صورت گرفته است. البته در این میان تلاش‌های افزایشی نیز از ارز مذکور مشاهده شد که عمده این فعالیت‌ها موفقیت‌آمیز نبود. به عقیده بسیاری از کارشناسان بازار ارز حضور طولانی مدت قیمت دلار آزاد در کریدور قیمتی کانال ۳۱ هزار تومانی نشان از رضایت نهاد‌های بازار‌ساز از این رنج قیمتی دارد.

 • فرود پنجم بهره در مسکو

  دنیای‌اقتصادبانک مرکزی روسیه، جمعه گذشته با اعلام کاهش 1.5 ‌درصدی، نرخ بهره سیاستی را به عدد 8 ‌درصد رساند. این عدد از سطح قبل از جنگ نرخ بهره که 9.5‌ درصد بود نیز کمتر شده است و به‌نظر می‌رسد که روس‌‌‌‌‌‌ها با توجه به کاهش سرعت تورم، کمتر شدن سرعت کوچک‌شدن اقتصاد روسیه و نیز تثبیت ارزش روبل به نسبت ارزهای معتبر بین‌‌‌‌‌‌المللی، نرخ بهره را به این سطح رسانده‌‌‌‌‌‌اند. به‌نظر می‌رسد که با توجه به تثبیت ارزش روبل و ثبات سایر متغیرهای کلان اقتصادی، بانک مرکزی روسیه تصمیم گرفته که سیاست‌های انقباضی را ادامه ندهد و ماموریت سیاست‌‌‌‌‌‌گذار پولی در واکنش به شوک اقتصادی ناشی از جنگ و تحریم به پایان رسیده است. بررسی تحولات اقتصادی ‌ماه‌های اخیر در روسیه، مثبت شدن تراز تجاری خارجی و افزایش قیمت جهانی انرژی که عمده صادرات روسیه است، باعث‌شده تا ارزش روبل برخلاف پیش‌بینی‌ها از دوران پیش از جنگ هم فراتر رود.

   

   

 • نرخ بهره چقدر افزایش می‌یابد؟

  دنياي‌اقتصاداکثر‌ بازارها، روز سه‌شنبه ۴ مرداد ماه را با روند معاملاتی منفی آغاز کردند. شاخص S&p۵۰۰ نسبت به روز دوشنبه با افت یک درصدی مواجه شد. طلا حمایت ۱۷۳۰ دلاری را از دست داد و وارد محدوده ۱۷۲۰ دلار شد. همچنین بیت‌کوین به زیر ۲۲هزار دلار کشیده شد. اما سوال این است که روز سه‌شنبه ۴ مرداد ماه چه مساله‌ای سبب شد‌ بیت‌کوین، طلا و S&p۵۰۰ روند نزولی داشته باشند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که نگرانی سرمایه‌گذاران از رشد دوباره نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی برای مهار تورم، دلیل اصلی ریزش بازارها در روز سه‌شنبه است. روند معاملاتی روزهای آتی نشان می‌دهد که معامله‌گران در انتظار نتایج نهایی جلسه کمیته بازار باز فدرال درخصوص نرخ بهره آمریکا هستند. برآوردها نشان می‌دهد که نرخ بهره به میزان ۷۵/ ۰تا یک واحد درصد افزایش خواهد یافت.

 • دو روایت متفاوت بازار ارز

  دنياي‌اقتصادمشاهدات خبرنگار «دنیای اقتصاد» از هسته مرکزی بازار ارز تهران در روز گذشته حاکی از آن است که جمعیت قابل توجهی از متقاضیان خرید ارز در حوالی میدان فردوسی و گذر منوچهری حضور دارند. این افراد با حضور در صف‌های متعدد و طولانی در تلاش برای خرید اسکناس‌های خارجی با نرخ‌های توافقی از بنگاه‌های ارزی مجاز کشور هستند. این در حالی است که کامران سلطانی‌زاده، دبیر‌کل کانون صرافان کشور، روز یکشنبه هفته جاری از شرایط مازاد عرضه در معاملات توافقی ارز خبر داد و گفت: تا پیش از ظهر روز یکشنبه بیش از ۸۶ میلیون دلار در بازار توافقی با قیمت ۳۰ هزار و ۲۵۰ تومان عرضه شد، درحالی‌که تنها برای حدود ۴۵ هزار دلار مشتری وجود داشت و بقیه دلارهای عرضه شده، بدون مشتری ماند.

 • دیوار کوتاه نرخ بهره

  دنیای‌اقتصادروز گذشته خبری منتشر شد مبنی بر اینکه رئیس کل بانک مرکزی با رئیس سازمان بورس جلسه‌ای برگزار کردند تا در خلال آن درباره نرخ سود بازار بین بانکی گفت‌وگو کنند. طبق اعلام روابط عمومی بانک مرکزی، نرخ سود در بازار بین بانکی، به‌منظور حمایت از بازار سرمایه کنترل خواهد شد و تمام تلاش بانک مرکزی تقویت بورس است؛ اما حتی انتشار این خبر نیز روند نزولی بورس را تغییر نداد و روز گذشته، شاخص بازار در مسیر کاهشی حرکت کرد. گزارش‌ها از تعیین نرخ بازار بین بانکی، در آخرین جلسه شورای پول و اعتبار حکایت دارد و مقرر شد در این جلسه برای کاهش نرخ بهره تصمیم‌گیری شود. با وجودی که دو سال است بازار سرمایه حالت سکون دارد، اما برخی این ادعا را مطرح می‌کنند که نرخ بهره، دیواری مقابل رشد بورس است و با برداشتن آن این بازار به روزهای پررونق خود بازخواهد گشت. اما سوال اصلی این است که آیا برای مشکلات بورس راه دیگری به جز استفاده از ابزار سیاست پولی نیست؟ و در شرایطی که تورم نقطه‌ای رکورد چند ساله را شکسته است، اولویت اصلی و اول سیاستگذار پولی باید مهار تورم باشد یا تقویت اسمی بورس؟

 • ۵ دلیل افول بیش از پیش جایگاه دلار

  ايبِنارئیس دومای روسیه ۵ دلیل برای افول بیش از پیش جایگاه دلار در جهان برشمرد و گفت ارز صدرنشین بعدی متعلق به کشور‌‌های دارای اقتصاد مستقل خواهد بود. به گزارش روسیا الیوم، ویاچسلاو ولودین، رئیس مجلس ملی روسیه (دوما)، توضیح داد که پنج دلیل وجود دارد که ثابت می‌‌کند دلار موقعیت جهانی خود را بیش از پیش از دست می‌دهد.

 • چشم‌انداز کاهش رشد اقتصاد جهان در ۲۰۲۲

  دنیای‌اقتصاد - سارا بنی‌صدربراساس تازه‌‌‌ترین داده‌‌‌های منتشرشده به نظر می‌رسد، اقتصاد جهانی به طور فزاینده‌‌‌ای به سمت کاهش سرعت رشد پیش می‌رود؛ چراکه افزایش تورم، بانک‌های مرکزی مهم جهان را مجبور کرده است تا سیاست پولی انبساطی را که در طول همه‌گیری کرونا برای حمایت از رشد در پیش گرفته بودند، معکوس کنند.

 • افزایش رشد اقتصادی سال‌۱۴۰۰ در مقایسه با سال‌۱۳۹۹

  تحلیل بازار:  مدیرکل بررسی‌‌‌‌‌های اقتصادی بانک مرکزی گفت: رشد اقتصادی سال‌۱۴۰۰ به 4.4 ‌درصد رسید ‌که در مقایسه با سال ‌۱۳۹۹،  0.3 ‌درصد افزایش داشت. جعفر مهدی‌زاده افزود: این رشد با توجه به شرایط کلی اقتصاد و فشارهای کشورهای متخاصم به اقتصاد، عملکرد قابل‌قبول و مطلوبی است و خوش‌بینی‌‌‌‌‌هایی را در رابطه با ادامه این روند در سال‌جاری و سال‌های آتی ایجاد کرده است.

   

 • فعال‌سازی ماشه بهره مقابل تورم

  دنياي‌اقتصادافزایش تورم و به دنبال آن تعیین نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی بحث داغ روزهای اخیر شده است. در ماه گذشته گزارش تورمی مربوط به ماه ژوئن در مناطق اروپا و آمریکا اعلام شد. سطح تورم در آمریکا و اروپا به ترتیب 9.1 و 8.6  درصد ثبت شده است. این گزارش افزایش قیمت‌ها در سطوح مختلف و کاهش ارزش ارز هر کشور را نشان می‌دهد. اما سوال این است که تورم چه تاثیری بر بازارهای جهانی می‌گذارد و چگونه می‌توان آن را مهار کرد؟

 • حمایت طلای جهانی از صعود سکه

  دنياي اقتصاد : قیمت سکه طلا طرح جدید به مرز کانال قیمتی ۱۵ میلیون تومانی نزدیک شد. پس از نوسانات افزایشی نرخ جهانی اونس طلا در روز‌های گذشته قیمت سکه طلا در معاملات بازار تهران نیز افزایش یافت و در آستانه خروج از کانال ۱۴ میلیون تومانی قرار گرفت. البته این در حالی است که بخش قابل توجهی از نرخ سکه طلا را حباب قیمتی این کالا تشکیل داده است. به عقیده بسیاری از تحلیلگران بازار تهران حضور نرخ حباب سکه‌های طلا در بالاترین سطوح خود در ماه‌های گذشته ناشی از وجود انتظارات تورمی در میان عموم افراد جامعه است. در نهایت قیمت هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در معاملات روز گذشته بازار تهران با حدود ۱۳۰ هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز‌های پایانی هفته گذشته به رقم ۱۴ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان رسید. اما روز گذشته در معاملات غیر‌رسمی بازار ارز نوسانات قیمتی چشم‌گیری رخ نداد و قیمت اسکناس دلار در بازه قیمتی ۳  هفته اخیر خود باقی ماند.

 • برنامه بانک مرکزی اندونزی برای فروش اوراق قرضه

  ايبِنابانک مرکزی اندونزی اطمینان داد که فروش اوراق قرضه بازار را مختل نمی‌‌کند. به گزارش رویترز، پس از اینکه تحلیلگران هشدار دادند که این طرح فروش اوراق می‌تواند مشکل بدهی و پیچیدگی توافق با مقام‌‌های مالی را ایجاد کند، بانک مرکزی اندونزی اعلام کرد که طرح فروش میلیاردها دلار اوراق قرضه خریداری شده در طول همه‌گیری با دقت انجام خواهد شد.